Bilgi İste

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL Nedir?

TOEFL sınavı, İngilizce konuşulan ülkelerde üniversite eğitim almanız için girebileceğiniz; standart Amerikan İngilizcesini akademik düzeyinde kullanabilme yeteneğinizi ölçen bir sınavdır. Dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinizi ölçer.

Yüz otuzdan fazla ülkede bulunan dokuz binden fazla üniversite ve kolej, TOEFL® sınavı puanlarını kabul etmektedir. Ayrıca, göçmenlik büroları, oturma veya çalışma vizelerini çıkarmak için, tıp ve lisans kurumları profesyonel sertifika amacıyla ve kişiler İngilizce öğrenme durumlarındaki ilerlemelerini ölçmek için TOEFL® sınavına girmektedirler. Özellikle Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen adayların katıldıkları TOEFL®sınavından aldıkları sonuçlar 2 yıl boyunca geçerlidir. Yine Amerika’da Master yapmak isteyen adaylar, okul başvuru tarihlerine yakın zamanlarda TOEFL sınavına girerek güncel bir skor alabilirler. Dünya genelindeki TOEFL® sınavına giren kişilerin yüzde 97’si TOEFL®IBT sınavına girmektedir ve bu sayı artmaya devam etmektedir. 2006 yılından bu yana Dünya çapında 30 milyondan fazla kişi, İngilizce dil yeterliğini göstermek için TOEFL® sınavına girmiştir.

TOEFL® sınavı (TOEFL®IBT) ve (TOEFL®PBT) olmak üzere 2 farklı şekilde yapılır. TOEFL®IBT ile TOEFL®PBT sınavları arasındaki temel fark, TOELF®IBT sınavının internet üzerinden yapılması, TOEFL®PBT sınavının ise kağıt üzerine yapılmasıdır.

TOEFL®IBT SINAVI İÇERİĞİ (İnternet Based Test)

TOEFL®IBT sınavı, bir kolej veya üniversite seviyesinde İngilizce kullanma ve anlama yeteneğinizi internet üzerinde belirlenen sınav merkezlerinde çevrimiçi olarak internet üzerinden ölçen bir sınavdır. Akademik görevlerinizi yerine getirirken, İngilizceyi ne kadar iyi dinlediğinizi, okuduğunuzu ve yazdığınızı hassasiyetle ölçer. TEOFL®IBT sınavı, Reading (Okuma), Writing (Yazma), Listening (Dinleme) ve Speaking (Konuşma) becerilerini ölçer. Dünya genelinde belirlenen sınav merkezlerinde, yılda 50 defadan fazla yapılmaktadır. TOEFL®IBT sınavının süresi, yaklaşık olarak 3 buçuk 4 saat’tir.

Reading Bölümü (Okuma):
Adaylardan, verilen 3 veya 4 akademik metni okumaları ve bu metinler ile ilgili sorulara cevap vermeleri istenir. Adaylara, en az 36 soru en fazla 56 soru yöneltilir. Reading bölümü (Okuma) en az 60 dakika en fazla 80 dakika sürer.

Listening Bölümü (Dinleme):
Adaylara bazı sohbetler, tartışmalar ve konuşmalar dinletildikten sonra, bunlarla ilgili sorular yöneltilir. Adayların en az 34, en fazla 51 soruyu cevaplamaları istenir. Listening bölümü (Dinleme) 60 ila 90 dakika arasında sürer.

Speaking Bölümü (Konuşma):
Adaylardan bilinen bir konu ile ilgili fikir belirtmeleri istenir, ayrıca Reading bölümü (Okuma) ve Listening bölümleri (Dinleme) ile ilgili konuşmaları beklenir. Bunun için adaylara 20 dakika süre tanınır.

Writing Bölümü (Yazma):

Adaylardan Reading bölümündeki (Okuma) ve Listening bölümündeki (Dinleme) konuları ile ilgili bir kompozisyon yazmaları istenir. Bu kompozisyonda, adayların mutlaka bir fikri destekleyecek şekilde kendi düşüncelerini içeren bir kompozisyon sunmaları gerekir.

TOEFL®PBT SINAVI İÇERİĞİ (Paper Based Test)

TOEFL®PBT sınavı, TOEFL®IBT sınavından farklı olarak kağıt üzerinde uygulanır. Kağıt üzerinde uygulanan TOEFL®PBT sınavının tamamlanması yaklaşık üç buçuk saat sürer.

TOEFL®PBT sınavı, Understanding WhatYou Listen to (Dinlediğini Anlama), Structure and Written Expression (Yapı ve Yazılı Anlatım), Reading Comprehension (Okuduğunu anlama) ve TWE (Kompozisyon Yazma Bölümü) olmak üzere 4 bölümden oluşur.

Understanding what you listen to (Dinlediğini Anlama):

Adaylardan, dinledikleri konu ile ilgili 50 soruluk kısmı en az 30, en fazla 40 dakika içerisinde cevaplamaları istenir.

Structure and Written Expression (Yapı ve Yazılı Anlatım):

Adayların dili tanıma yeteneklerinin ölçüldüğü bu bölümde, 55 dakika içerisinde 50 soruyu yanıtlamaları gerekir.

Reading Comprehension (Okuduğunu Anlama):

Adayların, içerisinde teknik terimler bulunmayan konular ile ilgili anlama yetenekleri ölçülür. Bu bölümün toplam süresi 50 dakikadır. Adaylardan 50 dakika içerisinde, okumalarını tamamlamaları ve konu ile ilgili yöneltilen 50 soruyu cevaplamaları istenir.

TWE (Kompozisyon Yazma):

Adaylardan verilen bir konu ile ilgili, 30 dakikada bir kompozisyon yazmaları istenir.Adayların fikir oluşturma ve düzenleme, fikirleri yazılı olarak örnek ve delillerle destekleme, standart yazılı İngilizce biçimlerini kullanma yeteneklerini göstermeleri gerekir.

TOELF®IBT SINAV TARİH ve MERKEZLERİ

TOEFL IBT sınavı, yılda elliden defadan fazla olmak üzere, daha önceden açıklanan tarihlerde yapılır.

Türkiye’deki tüm sınav tarihleri ve yerleri ile ilgili bilgileri aşağıdaki linkte bulabilir, online kayıt yaptırabilirsiniz. Yurtdışında lisans ya da Yurtdışında master eğitimi almak isteyen adayların TOEFL sınav tarihlerini ve üniversitelere son başvuru tarihlerini iyi inceleyerek sınava girmeleri gerekir.

Türkiye’deki TOEFL IBT sınavı tarihleri ve yerleri için tıklayın

TOEFL®PBT SINAVINA HANGİ TARİHLERDE GİRİLİR ve NASIL KAYIT OLUNUR?

TOEFL®PBT sınavına aşağıda sizinle paylaştığımız link üzerinden, kayıt formunu doldurduktan sonra online olarak başvuru yapabilirsiniz.

Türkiye’deki TOEFL®PBT sınav tarihleri ve online kayıt için tıklayın

Sınav Tarihleri ve Son Kayıt Tarihler

Sınav Tarihleri Posta Yolu ile Son Kayıt Çevrimiçi Son Kayıt
13 Ekim 2018 27 Ağustos 2018 14 Eylül 2018
10 Kas 2018 24 Eylül 2018 12 Ekim 2018
9 Şub 2019 24 Aralık 2018 11 Ocak 2019
13 Nisan 2019 25 Şubat 2019 15 Mart 2019

TOEFL®PBT SINAVI SONUÇLARININ AÇIKLANMA TARİHLERİ

Sınav Tarihleri Sonuçların Tahmini Postalanma Tarihi
10 Kasım 2018 12 Aralık 2018
9 Şubat 2019 13 Mart 2019
13 Nisan 2019 15 Mayıs 2019