Yurtdışında eğitim alırken çalışma iznine sahip olabilirsiniz

Yurtdışında eğitim alırken çalışma iznine sahip olabilirsiniz

Yurtdışında eğitim alırken aynı zamanda çalışabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz programlar bulunmaktadır. Dil eğitimi aldığınız sırada çalışabilmek adına İrlanda’da 25 hafta ve üzeri programlara katıldığınız takdirde resmi olarak haftada 20 saat (part-time) çalışma iznine sahip olacaksınız. İrlanda’da çalışma izni oturum izninizin başlaması ile birlikte onaylanır. Ülkedeki iş olanaklarından faydalanabilir ve hem eğitim alıp hem de para kazanabilirsiniz. İrlanda’nın en güzel avantajlarından bir tanesi ise 25 haftalık eğitiminiz sona erdiğinde ilave olarak 8 hafta oturum ve full-time çalışma izni veriyor olmasıdır.

Bir diğer seçenek ise Malta’dır. 2018 yılında başlayan bu uygulama ile Malta’da 13 hafta ve üzeri eğitim alan öğrencilere çalışma izni sunmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki çalışma izniniz onüçüncü haftadan sonra başlar. Malta’da çalışma izni uzun süreli eğitim alacak öğrenciler için avantajlı olacaktır. Malta’nın ekonomik açıdan da yaşamak için elverişli oluşu, para birimi olarak Euro kullanılıyor olması ve alacağınız Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkelerini de boş zamanlarınızda ziyaret edebilecek olmanızdan dolayı en çok tercih edilen ülkelerin başında gelir.

Kanada’da alacak olduğunuz dil eğitiminin ardından stajlı bir sertifika ya da diploma programına kayıt yaptırırsanız yasal olarak part-time çalışma iznine sahip olacaksınız. 12 ay ve üzeri bir program sonrası bir yıl, 24 ay ve üzeri bir program sonrası tercih ettiğiniz bölüme göre değişmekle birlikte iki ya da üç yıl çalışma iznine sahip olacaksınız.

Avustralya 13 hafta ve üzeri dil eğitimine giden öğrencilere çalışma izni vermektedir.

Hangi ülkelerde resmi olarak çalışma iznine sahip olabilirim?

İrlanda 25 hafta ve üzeri dil okulu programlarında, Malta 13 hafta ve üzeri dil okulu programlarında ve Kanada diploma programlarında part-time çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Avustralya ise 13 hafta ve üzeri dil eğitimi programlarında çalışma izni sunmaktadır.

Çalışırken ne kadar kazanabilirim?

Ülkeye göre değişkenlik göstermek ile birlikte bulunduğunuz ülkenin asgari ücretleri üzerinden saatlik ücretler kazanacaksınız.

İrlanda’da ortalama 9-10 Euro, Malta’da ortalama 5-7 Euro ve Kanada’da ortalama 10-12 CAD saatlik ücret kazanabilirsiniz.

Avustralya’da saatlik ortalama 13-15 AUD civarındadır.

Hangi işlerde çalışabilirim?

Öğrenciler ağırlıklı olarak restoran, cafe, hediyelik eşya dükkanları, kütüphane, vb. işlerde çalışmaktadır.

Ne zaman çalışmaya başlayabilirim?

İrlanda’da oturum izninizin başlaması ile birlikte başlayan çalışma izni Malta’da 91. Gün itibari ile başlamaktadır. Malta’da çalışma izninizin onaylanması da önemli bir nokta olup zaman alabilecek bir durumdur. Ayrıca çalışma iznine başvuru yapabilmeniz için belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekecektir. Kanada’da ise diploma programındaki öğrenciliğinizin başlaması ile birlikte çalışma izniniz başlar ve iş bulduğunuz an itibari ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve başvuru için en yakın ELT ofisi ile irtibata geçebilirsiniz.