Bilgi İste

Almanyada Üniversite Eğitiminin Maliyeti

Almanyada Üniversite Eğitiminin Maliyeti

Türkiye’de eğitim almanın da bir maliyeti olduğunu unutmayın!

Herşeyden önce belirtmekte fayda var ki, Türkiye’de üniversite eğitimi almanın da bir maliyeti vardır. İster devlet üniversite , ister vakıf üniversitesinde okuyun, mutlaka üniversite öğrencisi olmanın belli masraflarıyla karşılaşacaksınız. Birçok öğrenci bu hesaplamayı hatalı yaptığından karar vermede zorlanabiliyor. Aşağıdaki tabloda Türkiye’de ve Kıbrıs’ta eğitim almakla Almanya’da eğitim maliyetleri detaylı olarak karşılaştırılmıştır. Rakamlar birçok benzer maliyetin ortalaması alınarak oluşturulmuştur.

Devlet Üniversitesi Vakıf Üniversiteleri KKTC Üniversiteleri ALMANYA
Aylık Konaklama 500 TL 500 TL 500 TL 300 €
Aylık Beslenme 500 TL 500 TL 600 TL 250 €
Aylık Ulaşım 150 TL 200 TL 200 TL 50 €
Aylık Sigorta 0 0 0 25 €
Aylik Çeşitli Giderler 150 TL 300 TL 300 TL 50 €
Aylık Gider toplamı 1300 TL 1500 TL 1600 TL 675 €
Yıllık Gider Toplamı (10 ay) 13.000 TL 15.000 TL 16.000 TL 6750 €
Yıllık Eğitim Ücreti 0 TL 21,000 TL /40.000 TL Tıp 12.000 TL /30.000 TL Tıp 500 €
Yıllık Genel Toplam 13.000 TL 36.000 TL /55.000 TL Tıp 28.000 TL G./46.000 TL Tıp 7250 € / 21.750 TL
Mezun olana kadar  65.000 TL 180.000 TL /330.000 TL Tıp 140.000 TL / 276.000 TL Tıp – 6 yıl 87.000 TL

Yukarıdaki veriler ışığında şu sonuçlara ulaşılmaktadır.

  1. Türkiye’de devlet üniversitesinde okumanın da önemli bir maliyeti vardır. Özellikle başka bir şehirde devlet üniversitesi okumanın maliyetiyle Almanya’da eğitim maliyeti çok yakındır.
  2. KKTC üniversitelerinde eğitim almanın maliyeti Almanya’da alınacak eğitimin maliyetten çok daha fazladır.Vakıf üniversitelerinde ki maliyet ise yaklaşık 2 katından fazladır.
  3. Bu tabloya göre Almanya’da üniversite eğitimi almak sadece Vakıf üniversiteleri için değil, devlet üniversitelerine göre de çok mantıklı ve gerçekçi bir alternatiftir.

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Almak Özellikle Vakıf Üniversitelerine Kıyasla Birçok Kritere Göre Daha Avantajlı ve Mantıklıdır.

Sıradan Bir Üniversitede Eğitim Almanya’da İyi Bir üniversitede Eğitim
Kriter: Maliyet
Vakıf üniversitelerinde eğitim almanın bir yıllık maliyeti tüm gider kalemleri toplandığında yıllık ortalama 36,000 TL civarındadır. Almanya’da üniversite eğitimi birçok üniversitede ücretsizdir. Konaklama ve diğer maliyetler toplamında yıllık masraf ortalaması 21.750 TL’dir. Devlet üniversitelerinden sadece % 40 fazla, Vakıf üniversitelerinden ise %40 daha ekonomiktir.
Kriter: Üniversiteye Giriş Zorluğu
Sınav sonucuna göre öğrencilerin büyük çoğunluğu istemedikleri, ideallerinde olmayan bölğmleri okumak zorunda kalır. Üniversite sınavında yerleştirilen bölüm ya da aynı puan türünden benzer diğer bölümlere kayıt olabilirsiniz. İdealinizdeki bölümü okursunuz.
Kriter: Eğitim sürecinde başarı
Öğrenci çoğu zaman istemediği bir üniversitede ve bölümde okuduğu için motivasyon sorunu yaşar ve başarı göstermesi zordur. Öğrenci idealindeki bölümü okumanın verdiği motivasyonla eğitim alır, başarılı olma olasılığı daha yüksektir.
Kriter: Eğitim Süresi
Lisans eğitim süresi 4 yıldır. İngilizce hazırlığı ile birlikte süre 5 yıl olur. Lisans eğitim süresi genellikle 3 yıldır. Hazırlık eğitimiyle birlikte 4 yıl sürer. Öğrencinin hem toplam maliyeti düşer hem de hayata 1 yıl erken atılır.
Kriter: 4 yıl sonunda elde edilenler
Öğrencinin elinde SADECE DİPLOMA olur. Dil eğitimi genellikle yetersiz olduğundan ve pratik imkanı olmadığından öğrenciler büyük çoğunlukla vasat bir İngilizceyle mezun olur. Diploma + çok iyi derecede en az 1 yabancı dil, 1 yıllık iş tecrübesi.
Eğitim süresi 3 yıl olduğundan üçüncü yılın ardından öğrenci dördüncü yılını bir işte çalışarak geçirebilir, hem iş tecrübesi edinir hem de 20-30 bin TL kazanır. Bu sayede 3 yıl boyunca harcamış olduğu giderlerin önemli bir bölümünü kazanmaya başlar.
Kriter: Diploma Prestiji ve Getirisi
Türkiye’de sıradan bir vakıf üniversitesinden alınan bir diplomanın iş dünyasında bir prestiji yoktur. Yüz binlerce üniversiteli işsizin bulunduğu ülkemizde herhangi bir tercih sebebi oluşturmaz. İlerleyen iş yaşamında kariyer planına herhangi bir etkisi olmaz, kişinin meslek hayatında yükselmesine katkısı olmaz. Öğrenci yurtdışında YÖK denkliği olan bir üniversiteden mezun olduğunda hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilir. Avrupa birliği diplomaları ABD, Kanada ve Avustralya tarafından da tanınmakta ve rağbet görmektedir. Yurtdışında eğitim almış biri, birçok işveren tarafından daha olgun, ailesine bağımlılığı bitmiş ve kendine güveni gelişmiş başarılı kişiler olarak değerlendirilir.
Kriter: Yabancı dil öğrenimi
Türkiye’de üniversitede hazırlık eğitimi alıp da iyi derece İngilizce konuşabilen öğrencilerin sayısı çok azdır. Genellikle teoride kalan, gramer odaklı eğitim sonucunda öğrenciler vasat bir dil seviyesiyle mezun olurlar ve daha sonra bu eksiklerini gidermek için de dil kurslarına gitmek zorunda kalırlar. Özellikle İngilizce seviyesi çok iyi düzeyde olmayan adayların nitelikli işlerde çalışabilmesi neredeyse imkansızdır. Almanya’da ilk yıl yoğun Almanca eğitimi ve ardından 3 yıl Almanca eğitimi ile Almancanız mükemmel seviyede olur. Birçok farklı ülkeden öğrencilerle birlikte yaşayacağınız için, İngilizce’niz de iyi derece gelişecektir. Almanya’da eğitiminiz tamamlandığında Dünyanın en önemli 2 dilini iyi derece konuşuyor olacaksınız.
Kriter: Kazandırdığı vizyon ve kişisel gelişime katkısı
Üniversite hayatı bireylerin geleceklerini şekillendirecek olan kişisel gelişim süreçlerinin temel taşıdır. Bu aşamada öğrencinin sadece aldığı dersler değil, bulunduğu sosyal ortam, yaşadığı şehrin imkanları ve kültürel açılımları çok önemlidir. Sözgelimi İstanbul’un merkezinde eğitim alan bir öğrenci ile, Anadolu’nun küçük bir ili ya da ilçesinde, Kıbrıs’ta, ya da İstanbul’un uzak ilçelerinde eğitim alan öğrencinin kişisel gelişim anlamındaki edinimleri arasında uçurumlar vardır. Şehircilik, kültür, sanat, spor, tarih, ulaşım ve diğer olanaklar açısından yetersiz ya da kötü yaşam standartları sunan bir kampüs ve şehir, öğrencinin vizyonu ve kişisel gelişimine bir katkı sağlamamakla birlikte, öğrencide ciddi manada özgüven kaybına neden olur. Bu tarz eğitim alan öğrencilerin birçoğu mezun olduktan sonra dahi birçok işlerini ailelerinden destek ve refakat almadan yapamayan bireyler olmakta ve bu öğrenciler hayatta genellikle başarısız olmaktadır. Yurtdışında köklü üniversitelerin kampüslerinde eğitim alan öğrenciler kişisel gelişim ve özgüven açısından büyük avantajlar sağlar. Başka ülkelerden gelen öğrencilerle birlikte yaşam, yeni hobiler ve aktiviteler, birçok farklı şehir ve ülkeyi görebilme olanakları öğrencilerin hayata tam donanımlı, kendine güveni olan, bağımsız ve iş yaşamına hazır bireyler olarak mezun olmalarını sağlar.
Kriter: Avrupa Birliğinde Yaşama Ve Çalışma Hakkı
Yoktur! Almanya’da eğitimini tamamladığınızda size iş bulmanız için 1 yıl verilir. Bulduğunuz işte ise 2 yıl çalışma hakkınız olur. Bu 2 yıl sürenin sonunda firmanız sizi beğenmişse daha uzun süreli ikamet ve çalışma izni alabilirsiniz.