Bilgi İste

Amerika F1 Öğrenci Vizesi

Amerika F1 Öğrenci Vizesi

Amerika Birleşik Devleti birçok eyaletten oluşan, çeşitli milletlerden kişileri içinde barındıran bir  ülkedir. Amerika’da eğitim görmek, farklı kültürleri keşfetmek ve yeni insanlarla tanışmak isteyen öğrenciler için doğru bir tercihtir. Amerika dünya üzerindeki en büyük ülkelerden biri olduğundan gezilip görülebilecek birçok yeri içerisinde barındırmaktadır. Amerika’da gerek lisans ve yüksek lisans gerekse dil eğitimi görmek isteyenler için çok sayıda şehir ve okul seçeneği bulunmaktadır.

Amerika’da Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi görmek isteyen öğrenciler için 600’den fazla okul seçeneği bulunmaktadır. Öğrencilerin okul ve şehir seçimi yaparken en çok tercih ettikleri eyaletler California, New York, Ohio, Texas, Illinois, Florida ve Virginia’dır. Yine orta ve kuzey eyaletlerde yüzlerce üniversite daha uygun maliyetlerle her yıl dünyadan binlerce öğrenciyi bünyesine kabul etmektedir. Amerikan üniversitelerinden bazılarının bölümleri, ücretleri ve diğer bilgilerini incelemek için Amerika’da Üniversite ve Amerika’da Yüksek Lisans sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Amerika’da dil eğitimi görmek isteyen kişiler için ise yine yüzlerce şehir ve okul seçeneği bulunmaktadır. Amerika’ya gittiğinizde nasıl bir yerde kalmak istediğinizi belirledikten sonra kalmak istediğiniz yere yakın olan okullar konusunda ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız size yardımcı olacaktır. Dilerseniz üniversite kampüsü içerisinde, dilerseniz şehir merkezinde eğitim alabilir, bütçenize ve isteklerinize uygun şehir ve okul seçimi yapabilirsiniz. Amerika’daki dil okulları ile ilgili ayrıntılı bilgi için Amerika Dil Okulları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ve edindiğiniz bilgiler ile ilgili ELT danışmanınız ile iletişime geçip sorularınızı sorabilirsiniz.

Amerika yıllardır kabul ettiği göçmen sayısını günümüzde de arttırmaya devam etmektedir. Ülke dünyanın birçok yerinden göç alır ve bu sayede Amerika’da eğitim gören öğrenciler bu kültürleri de yakından tanımış olur. Özellikle Güney Amerika kıtasından diğer bir tabirle Latin Amerika’dan aldığı göç sayısıyla Latin kültüründen gelen birçok insanla tanışma şansını da elde etmiş olursunuz. Amerika’da alacağınız eğitimden sonra size katmış olduğu kültürel birikimi fark edeceksiniz.

F1 Öğrenci Vizesi Nedir?

Amerika’da eğitim görmek isteyen kişilerin başvurmaları gereken vize türleri belgelere ve eğitimin amacına göre farklılık göstermektedir. Amerika, Türk vatandaşlarından katılmayı amaçladıkları programlara göre farklı vize tiplerine başvurmalarını isteyen bir ülkedir. Amerika’ya öğrenci olarak gitmek isteyenler için vize türleri;

  • F1 (Dil Okulu, Üniversite, Yüksek Lisans, Sertifika Programları için öğrenci vizesi)
  • F2 (Öğrenci olarak Amerika’ya giden kişilerin, eşlerinin ve 21 yaş altı çocuklarının yanlarında gitmesi durumunda almaları gereken vize)   

Amerika’da katılacağınız programa uygun olarak, anlaşmış olduğunuz kurumdan tarafınıza hangi vizeye başvuracağınızı belirleyen bir evrak gönderilir. Bu evrak, öğrenci olarak gidecek kişiler için I-20 olarak adlandırılır.

I-20 nedir?

Amerika’da öğrenim göreceğiniz kurumdan tarafınıza iletilmiş olan I-20 belgesi, eğitim alacağınız okulun ayrıntılı iletişim bilgilerinin, katılacağınız programın ücret bilgisinin, başlangıç ve bitiş tarihlerinin, SEVIS numaranızın yer aldığı bir belgedir. Bu belge Amerika’da kayıt olduğunuz okul tarafından düzenlenir ve size kargo ile iletilir. I-20 belgeniz olmadan Amerika’ya vize başvurusunda bulunmanız mümkün değildir. Belgeniz geldikten sonra vize başvuru sürecine diğer gerekli belgeleriniz ile başlanabilir. Belgeler ve prosedürlerle ilgili ayrıntılı bilgiyi size ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız iletecek ve vize sürecinde size danışmanlık sağlayacaktır.

I-20 belgeniz geldikten sonra başvurulması gereken vize türü F1 vizesidir. F1 vizesi size Amerika’da konakladığınız süre içerisinde çalışma izni sağlamaz. Ancak üniversite eğitimine gidiyorsanız bazı durumlarda kampüs içerisinde part-time çalışma şansınız bulunmaktadır. Bu bilgiyi ELT danışmanınızdan alabilirsiniz.

SEVIS nedir?

SEVIS’in açılımı, Student and Exchange Visitor Information System’dir. SEVIS, eğer Amerika’ya öğrenci veya değişim programı statüsünde seyahat gerçekleştirecekseniz sizin kaydınızın alındığı ve Amerika’da sizin takip edilmenizi sağlayan bir sistemdir. SEVIS kaydınızın alınabilmesi için vize başvurusunda bulunmadan önce ödemesini yapmanız gerekmektedir.

SEVIS kaydınızı Amerika’ya girişinizden sonra 3 gün içerisinde aktif hale getirmeniz gerekmektedir. SEVIS kaydınız aktif değil ise Social Security Nummer almanız mümkün olmayacaktır. Social Security Nummer olmadan Amerika’da herhangi bir işte çalışmazsınız. SEVIS aktivasyon işlemine gerçekleştirmediğiniz takdirde Amerika’yı vizenizin iptal edilebileceğinden dolayı terk etmek zorunda kalabilirsiniz.

Amerika F1 Öğrenci Vizesi başvuru süreci:

ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız ile birlikte yürüttüğünüz işlemlerinizde, sıra vizeye geldikten sonra danışmanınız tarafından size iletilen evrak listesini eksiksiz olarak hazırlamanız ve danışmanınıza iletmeniz gerekmektedir. ELT, deneyimli vize kadrosu ile vize dosyanızı hazırlar online olarak doldurulması gereken başvuru formunuzu doldurur ve dosyanız randevuya gitmeniz için hazır hale gelir. Amerika başvurularında online olarak doldurulan form İngilizce dilinde doldurulmalıdır ve dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Amerika vize başvurunuzun kararını büyük ölçüde etkileyen şey doldurulan formdur. Amerika konsolosluğundan yapacağınız görüşme sırasında size sorulan sorular tamamen formda verilen bilgiler ışığındadır. Amerika konsolosluğu sizden ayrıntılı evraklarınızın bulunduğu bir dosya teslim almaz ancak bir soru sorulursa ve bunu kanıtlamanız gerekirse diye evraklarınızın yanınızda bulunması gerekmektedir.

Amerika, vize başvurularını hiçbir aracı kurum olmaksızın konsolosluk veya büyükelçilikte almaktadır. ELT danışmanınız ile birlikte alacağınız vize randevusuna şahsen gitmeniz gerekmektedir. Randevunuza gittiğinizde her vize türü için geçerli olan mülakat prosedürü sizin için de geçerli olacağından, dış görünüş, diksiyon gibi konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Amerika vizenizin kararı birebir görüştüğünüz yetkili konsolosluk memuruna bağladır. Görüşme bitiminde size vize alıp alamayacağınızın bilgisi verilir. İtiraz etmek isterseniz bunu o an memur ile birebir konuşarak yapabilirsiniz fakat bizim size tavsiyemiz bu konuda fazla ısrarcı olmamanızdır. Eğer ret almışsanız yapmanız gereken ilk şey konsolosluktan çıktıktan sonra ELT danışmanınız ile iletişime geçmek olacaktır. Danışmanınız size yeni bir başvuruyu ne zaman yapmanız gerektiği ile ilgili detaylı bilgiyi iletecektir.

Amerika randevunuzda, görüşme esnasında size eğitiminizle ilgili detaylı bilgiler sorulacaktır bu yüzden gittiğiniz okul, program ve şehir ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olmanızda fayda vardır. Amerika’da alacağınız eğitim ile birlikte Türkiye’de alacağınız eğitim hakkında ve neden Amerika’da eğitim almak istediğiniz hakkında da sorular sorulabilmektedir. En önemli şeylerden bir tanesi görüşmeyi gerçekleştirdiğiniz memuru kendi ülkenize geri döneceğiniz konusunda ikna edebilmenizdir. Görüşme esnasında kurduğunuz diyalogda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusundan ELT danışmanınızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Neden profesyonel vize danışmanlık desteği almalısınız?

Her yıl çok sayıda başvuru sahibi yanlış veya eksik evrak beyanlarından dolayı vize reddi almaktadır.  Amerika Öğrenci Vizesi başvuru prosedürleri ve evrak listeleri ülkenin farklı şehirlerdeki konsolosluklarına göre değişkenlik göstermektedir. ELT Yurtdışı Eğitim gerekli evraklar ve vize işlemleri konusunda ülkenin bildirmiş olduğu güncel prosedürlere hâkim bir kadro ile hizmet vermektedir. ELT Amerika Öğrenci Vizesi başvurunuzda size eğitimli danışmanları ile birlikte yol göstermeyi ve vize reddini engellemeyi amaçlamaktadır.

Kurumumuz tarafından size özel olarak atanmış danışmanınız vize evrak listesi ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir. Amerika Konsolosluğu ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır. Vize dosyanızın önemle ve dikkatle hazırlanmış olması vizeyi kesinlikle alacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm kararlar konsoloslukların inisiyatifindedir.

ELT Yurtdışı Eğitim deneyimli kadrosu ile bu tip aksaklıkları yaşamamanız ve zaman kaybetmemeniz açısında titizlik ile çalışmaktadır. Amerika’dan vize reddi almanız size daha sonra yapacağınız başvurularda zorluk çıkartacak ve işlemlerinizin fazlasıyla uzamasına neden olacaktır. Yanlış evrak veya bilgi beyanı ret almanıza hatta sicilinizin bozulmasına yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ülke konsoloslukları cezai yaptırım uygulayabilmektedirler.

ELT Amerika Öğrenci Vizesi Danışmanlığı Nedir?

ELT Yurtdışı Eğitim olarak bize başvuru yaptıktan sonra sizinle kurduğumuz iletişim ile sizi detaylı olarak tanıyoruz. Bu sayede hangi vize ve ülke için uygun olduğunuzu veya hani başvuru prosedürlerinden yol izlememiz gerektiğini belirliyoruz. İzleyeceğimiz başvuru sürecinde verdiğimiz kararları ve yönlendirmeleri kurumumuzun geçmişteki tecrübelerinden aldığı ışıkla aydınlatıyoruz. Amerika Öğrenci Vizesi danışmanlığımızın kapsamı;

  • ELT, profesyonel kadrosundan sizin için özel bir danışman atıyoruz ve birebir iletişimde kalmanızı sağlıyoruz,
  • Amerika Öğrenci Vizesi için gerekli evrak ve prosedürler konusunda sizi bilgilendiriyoruz,
  • Alınan randevuya kadar olan süreçte deneyimli operasyon kadromuz tarafından vize dosyanız bize ilettiğiniz evraklar ışığında özenle hazırlanıyor,
  • Dosyanızın içerisinde yer alması gereken ve konsolosluklar tarafından önem arz eden, dilekçelerin nasıl yazılması gerektiği konusunda size danışmanlıkta bulunuyoruz,
  • Görüşme yapabilmeniz için şahsen gitmeniz gereken Amerika vize randevusunu sizin için alıyoruz ve size detaylarını bildiriyoruz,
  • Randevuda yaşayabileceğiniz herhangi bir aksaklık durumunda danışmanınızla iletişime geçtiğiniz takdirde sorunun çözülmesi için elimizden gelen hizmeti veriyoruz,
  • Vize sonuçlanma sürecini bekledikten sonra, eğer olumsuz bir sonuçla karşılaşmışsak bu durumda ne yapmanız gerektiği ile ilgili size danışmanlıkta bulunuyoruz

ÖNEMLİ HATIRLATMA:

 Vize almanın hiçbir zaman garantisi yoktur. Ücret karşılığı Vize garantisi veren kişi ve kuruluşlardan uzak durmalısınız. ELT size doğru ve hatasız vize başvurusu yapabilmeniz için profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir.