Bilgi İste

Yeşil Pasaport ile Öğrenci Vizesi Alımı

Yeşil Pasaport ile Öğrenci Vizesi Alımı

Yurtdışında eğitim almak isteyen yeşil pasaport sahibi öğrencilerin bazı ülkeler dışında 30 güne kadar eğitim almalarında her hangi bir sakınca bulunmamaktadır ve vize almalarına gerek yoktur. Ancak yeşil pasaport ile serbest dolaşımı bulunmayan örneğin; Amerika, İngiltere, Kanada, Avusturalya gibi ülkelerde eğitim görmek isteyen öğrencilerin vize almaları gerekmektedir. Schengen üyesi ülkelerde 90 güne kadar alınacak eğitimlerde vize alınmasına gerek yoktur. Öğrenci schengen vizesi sahipleri gibi her 180 gün içerisinde 90 gün konaklama hakkına sahiptirler.

90 güne kadar vize gerektirmeyen ülkelerden birinde eğitim görecek yeşil pasaport sahibi öğrencilerin ülkeye girmelerinde olan karar gümrük memurlarının inisiyatifindedir. Gümrükte her hangi bir sorun yaşamamanız açısından ELT danışmanınızın size vermiş olduğu bilgileri ve yapılması gerekenleri lütfen uygulayınız.

Schengen dışı ülkelerden birine gidecek öğrencilerimiz için o ülkenin prosedürleri ve kuralları aynen geçerlidir. Yapılması gerekenler, evrak listeleri ve prosedürler konusunda ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız sizi ayrıntılı olarak bilgilendirecektir. Vize muafiyeti olmayan bir ülkeye gidiyorsanız lütfen internet sitemizde yer alan arama butonunu kullanarak, o ülke için ayrıca açılmış olan Öğrenci Vizesi sayfasını da inceleyiniz.

Neden profesyonel vize danışmanlık desteği almalısınız?

Her yıl çok sayıda başvuru sahibi yanlış veya eksik evrak beyanlarından dolayı vize reddi almaktadır.  ELT Yurtdışı Eğitim gerekli evraklar ve vize işlemleri konusunda ülkenin bildirmiş olduğu güncel prosedürlere hâkim bir kadro ile hizmet vermektedir. ELT başvurunuzda size eğitimli danışmanları ile birlikte yol göstermeyi ve vize reddini engellemeyi amaçlamaktadır.

Kurumumuz tarafından size özel olarak atanmış danışmanınız vize evrak listesi ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir. Konsolosluklar ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır. Vize dosyanızın önemle ve dikkatle hazırlanmış olması vizeyi kesinlikle alacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm kararlar konsoloslukların inisiyatifindedir.

ELT Yurtdışı Eğitim deneyimli kadrosu ile bu tip aksaklıkları yaşamamanız ve zaman kaybetmemeniz açısında titizlik ile çalışmaktadır. Vize reddi almanız size daha sonra yapacağınız başvurularda zorluk çıkartacak ve işlemlerinizin fazlasıyla uzamasına neden olacaktır. Yanlış evrak veya bilgi beyanı ret almanıza hatta sicilinizin bozulmasına yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ülke konsoloslukları cezai yaptırım uygulayabilmektedirler.

ELT Vize Danışmanlığı Nedir?

ELT Yurtdışı Eğitim olarak bize başvuru yaptıktan sonra sizinle kurduğumuz iletişim ile sizi detaylı olarak tanıyoruz. Bu sayede hangi vize ve ülke için uygun olduğunuzu veya hani başvuru prosedürlerinden yol izlememiz gerektiğini belirliyoruz. İzleyeceğimiz başvuru sürecinde verdiğimiz kararları ve yönlendirmeleri kurumumuzun geçmişteki tecrübelerinden aldığı ışıkla aydınlatıyoruz. Vize danışmanlığımızın kapsamı;

  • ELT, profesyonel kadrosundan sizin için özel bir danışman atıyoruz ve birebir iletişimde kalmanızı sağlıyoruz
  • Vize için gerekli evrak ve prosedürler konusunda sizi bilgilendiriyoruz
  • Alınan randevuya kadar olan süreçte deneyimli operasyon kadromuz tarafından vize dosyanız bize ilettiğiniz evraklar ışığında özenle hazırlanıyor
  • Dosyanızın içerisinde yer alması gereken ve konsolosluklar tarafından önem arz eden, dilekçelerin nasıl yazılması gerektiği konusunda size danışmanlıkta bulunuyoruz
  • Parmak izi vermeniz için şahsen gitmeniz gereken vize randevusunu sizin için alıyoruz ve size detaylarını bildiriyoruz (bazı ülkelerde şahsen gitmeye gerek yoktur)
  • Randevuda yaşayabileceğiniz herhangi bir aksaklık durumunda danışmanınızla iletişime geçtiğiniz takdirde sorunun çözülmesi için elimizden gelen hizmeti veriyoruz
  • Vize sonuçlanma sürecini bekledikten sonra, eğer olumsuz bir sonuçla karşılaşmışsak bu durumda ne yapmanız gerektiği ile ilgili size danışmanlıkta bulunuyoruz

Vize başvurumun reddedilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması yani reddedilmesi durumunda ülkelerin farklı itiraz kabul prosedürleri bulunmaktadır. Bazı ülkeler itirazını kabul etmeyip yeniden başvuru yapmanızı da isteyebilmektedir.

Size gönderilen bildiride ret almanız sebepleri ve itiraz prosedürleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ret almanız durumunda ELT danışmanınız size itiraz etmenizin mi ya da yeni bir başvuru yapmanızın mı gerektiği konusunda gerekli bilgilendirmeyi verecektir. Ret durumlarında ödenen ücretlerin konsolosluk ve yetkili kurumlar tarafından iadesi bulunmamaktadır.