Schengen Öğrenci Vizesi

blank

Schengen vizesi başvuru sahiplerine 180 gün içerisinde maksimum 90 günlük bir kalış hakkı sağlamaktadır. Vizenizin geçerlilik tarihlerine yapacağınız seyahat sırasında dikkat etmeniz ve kalış gün sayınızı geçirmemeniz tavsiye edilir. Schengen vizenizin geçerlilik tarihi süresince tüm schengen üyesi ülkelere seyahat etme hakkınız bulunmaktadır. Ancak ilk seyahatinizi schengen vizesini almış olduğunuz ülkeye yapmanız, vizenizi doğru kullanmanız ve daha sonra yapacağınız schengen vize başvurularını olumsuz etkilememe açısından önemlidir. Schengen Anlaşması’na taraf olan ve güncel olarak Schengen bölgesinde yer alan 26 ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya(Çek Cumhuriyeti), Danimarka, Estonya, Finlandiya, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Fransa, Hollanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Letonya, Litvanya, Macaristan, Malta, Norveç, Portekiz, Polonya, Slovenya, Slovakya ve Yunanistan’dır. Avrupa Birliği üyeliği bulunmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn Schengen üyesi ülkelerdir.

Neden profesyonel vize danışmanlık desteği almalısınız?

Her yıl çok sayıda başvuru sahibi yanlış veya eksik evrak beyanlarından dolayı vize reddi almaktadır. Schengen Vizesi başvuru prosedürleri ve evrak listeleri ülkelere ve ülkelerin farklı şehirlerdeki konsolosluklarına göre değişkenlik göstermektedir. ELT Yurtdışı Eğitim gerekli evraklar ve vize işlemleri konusunda ülkelerin bildirmiş olduğu güncel prosedürlere hâkim bir kadro ile hizmet vermektedir. ELT, Schengen Vizesi başvurunuzda size eğitimli danışmanları ile birlikte yol göstermeyi ve vize reddini engellemeyi amaçlamaktadır. Kurumumuz tarafından size özel olarak atanmış danışmanınız vize evrak listesi ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir. Bazı ülkelerin başvurularında size bildirilmiş olan evraklara ek olarak başka evraklarda istenebilmektedir. Ülke konsoloslukları ek evrak isteme haklarını saklı tutmaktadırlar. Vize dosyanızın önemle ve dikkatle hazırlanmış olması vizeyi kesinlikle alacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm kararlar konsoloslukların inisiyatifindedir. ELT Yurtdışı Eğitim deneyimli kadrosu ile bu tip aksaklıkları yaşamamanız ve zaman kaybetmemeniz açısında titizlik ile çalışmaktadır. Schengen vize reddi almanız size daha sonra yapacağınız başvurularda zorluk çıkartacak ve işlemlerinizin fazlasıyla uzamasına neden olacaktır. Yanlış evrak veya bilgi beyanı ret almanıza hatta sicilinizin bozulmasına yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ülke konsoloslukları cezai yaptırım uygulayabilmektedirler.

ELT Schengen Vize Danışmanlığı Nedir?

ELT Yurtdışı Eğitim olarak bize başvuru yaptıktan sonra sizinle kurduğumuz iletişim ile sizi detaylı olarak tanıyoruz. Bu sayede hangi vize ve ülke için uygun olduğunuzu veya hani başvuru prosedürlerinden yol izlememiz gerektiğini belirliyoruz. İzleyeceğimiz başvuru sürecinde verdiğimiz kararları ve yönlendirmeleri kurumumuzun geçmişteki tecrübelerinden aldığı ışıkla aydınlatıyoruz. Schengen vize danışmanlığımızın kapsamı;

  • ELT, profesyonel kadrosundan sizin için özel bir danışman atıyoruz ve birebir iletişimde kalmanızı sağlıyoruz,
  • Schengen vizesi için gerekli evrak ve prosedürler konusunda sizi bilgilendiriyoruz,
  • Alınan randevuya kadar olan süreçte deneyimli operasyon kadromuz tarafından vize dosyanız bize ilettiğiniz evraklar ışığında özenle hazırlanıyor,
  • Dosyanızın içerisinde yer alması gereken ve konsolosluklar tarafından önem arz eden, dilekçelerin nasıl yazılması gerektiği konusunda size danışmanlıkta bulunuyoruz,
  • Şahsen gidilmesi gereken Schengen vize randevusunu sizin iççin alıyoruz ve size detaylarını bildiriyoruz,
  • Randevuda yaşayabileceğiniz herhangi bir aksaklık durumunda danışmanınızla iletişime geçtiğiniz takdirde sorunun çözülmesi için elimizden gelen hizmeti veriyoruz,
  • Vize sonuçlanma sürecini bekledikten sonra, eğer olumsuz bir sonuçla karşılaşmışsak bu durumda ne yapmanız gerektiği ile ilgili size danışmanlıkta bulunuyoruz,

Schengen Vizesi için gerekli olan pasaportun özellikleri:

Schengen Vizesi başvurunuzda kullanacağınız pasaportunuzun bazı ülkeler için seyahat dönüşünden sonra 3 ay, bazı ülkeler içinse 6 ay geçerliliği olmalıdır. Pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Pasaportunuzda herhangi bir hasar veya tahribat olmaması önem arz etmektedir. Konsolosluklar sayfaları zarar görmüş pasaportları başvuru esnasında kesinlikle kabul etmemektedir. Böyle bir durumda yeni pasaport çıkartmanız tavsiye edilir. Yeni pasaport çıkarttığınız sırada eski pasaportunuzda geçerliliğini yitirmiş eski vizeleriniz varsa, delinmiş (iptal edilmiş) pasaportunuzu geri almalısınız. Yapacağınız Schengen Vize başvurusunda ihtiyacınız olacaktır. Eski vizelerinizin fotokopilerinin vize dosyanızda bulunması sizin için olumlu bir referans olacaktır.

Schengen Vizesi Başvuru Süreci:

Türkiye’den yapılacak Schengen Vize başvurusu ülke konsolosluklarının yetkilendirdiği başvuru merkezleri ve bu merkezlere akredite olmuş özel firmalar aracılığı ile yapılmaktadır. Schengen Vizesine hangi ülkeden başvuru yapmanız gerektiğinin seçimi, seyahatinizi hangi ülkeye ve kaç günlük bir süre için gerçekleştireceğinizle ilgilidir. Eğer seyahat planınızda birden fazla ülke bulunuyorsa en çok hangi ülkede konaklayacaksanız o ülkenin schengen vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Ülkeyi belirledikten sonra o ülkeye hangi amaç için gittiğinizin belirlenmesi ve amacınıza uygun evrakların hazırlanması gerekmektedir. ELT Yurtdışı Eğitim sizin için en uygun seyahat planını çıkartacak ve gerekli evraklar konusunda bilgi verecektir. Dosyanız deneyimli ELT kadrosu tarafından hazırlandıktan sonra biometri işlemi (VIS) için konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Başvuru merkezinde dosyanızı teslim eder ve parmak izi işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Schengen vizesi başvurunuz tamamlandıktan sonra vizenizin sonuçlanma süresi ülkelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yaklaşık olarak 7 ila 15 iş günü süren işlemler konsoloslukların tatillerine ve yoğunluğuna göre uzayabilmektedir. Konsolosluklar sizden bazen ek evrak bazense mülakat talebinde bulunabilmektedirler. Konsoloslukların taleplerini ELT danışmanınızın size göstereceği yol ile hızlıca yerine getirmeniz vize sonuçlanma sürenizin uzamasını engelleyecektir.

Schengen Vizesi için ne zaman başvuru yapmalıyım?

Schengen vizesi için başvurularınızı en geç seyahatinizden 15 gün öncesine kadar yapmanız tavsiye edilir. Konsoloslukların yoğun olduğu dönemlerde (yaz dönemi gibi) bu süre uzayabilmektedir. Yoğun dönemler haricinde konsoloslukların kendileri için belirlediği tatil günlerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Schengen kuralları gereği seyahatinizden 3 ay öncesine kadar başvuru yapma hakkınız bulunduğundan dolayı, başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız sizin için süreç o kadar rahat geçecektir. Vize sonucunuzun olumsuz olması durumunda yeni bir başvuru için kendinize yeterli zaman aralığı bırakmanız tavsiye edilir.

Schengen Vizesi tek giriş, çift giriş ve çoklu giriş (Multi):

Schengen vizeniz sonuçlandıktan sonra vizenizin üzerinde Schengen bölgesine kaç defa giriş çıkış yapabileceğinizi gösteren ibareler yer almaktadır. Eğer giriş sayısının belirtildiği bölümde “1” ibresi yer alıyorsa bu sizin schengen bölgesine sadece 1 kez giriş yapabileceğinizi gösterir. Eğer “2” ibraresi yer alıyorsa iki kere, “MULT” ibaresi yer alıyorsa vize giriş tarihine kadar sınırsız olarak giriş çıkış hakkınız bulunmaktadır. MULT vizeler hariç sınırlı giriş çıkış hakkına sahip olan vizeler schengen bölgesine giriş hakkınızı kullandıysanız vizeniz geçersiz olacaktır. Bu durumda vizenizin geçerlilik süresinin bulunması önemli değildir.

Schengen Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası:

Tüm Schengen ülkelerinin başvurularında Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekmektedir. bu sigorta özellikle tüm Schengen ülkelerinde geçerli, 30.000 € teminatlı olmalı ve kaza, hastalık, ölüm gibi oluşabilecek tüm sorunları içermelidir. ELT Yurtdışı Eğitim işlemlerinizde size sigortanız konusunda gerekli bilgileri iletecek ve size yol gösterecektir. Sigortanız Schengen bölgesinde kalacağınız tüm günleri içermelidir. Aksi halde gümrüklerde sigortanız kontrol edildiğinde problem yaşayabilirsiniz.

Schengen Vize başvurumun reddedilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Schengen vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması yani reddedilmesi durumunda ülkelerin farklı itiraz kabul prosedürleri bulunmaktadır. Bazı ülkeler itirazını kabul etmeyip yeniden başvuru yapmanızı da isteyebilmektedir. Yeni sisteme geçilmeden önce vize reddi durumlarında pasaportlara ret kaşesi basılmaktaydı. Yeni sistemde kaşe basılmıyor fakat sisteme ret aldığınız işleniyor ve pasaportunuzla birlikte tarafınıza ret aldığınıza dair evrak gönderiliyor. Size gönderilen bildiride ret almanız sebepleri ve itiraz prosedürleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ret almanız durumunda ELT danışmanınız size itiraz etmenizin mi ya da yeni bir başvuru yapmanızın mı gerektiği konusunda gerekli bilgilendirmeyi verecektir. Ret durumlarında ödenen ücretlerin konsolosluk ve yetkili kurumlar tarafından iadesi bulunmamaktadır.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank