Bilgi İste

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde yer alan ülkedir. Kanada yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesi konumundadır. Yüz ölçümü bakımından fazlaca büyüklüğe sahip olan ülkenin büyük kesimini ormanlar ve doğal yaşam alanları oluşturduğundan, nüfus bakımından orta yoğun seviyelerdedir. İngilizcenin yanı sıra Fransızca da Kanada’nın resmi dilidir ve birçok bölgesinde Fransızca konuşulmaktadır. Kanada’da eğitim görmek isteyen kişiler İngilizce eğitim görüp ülke içerisinde fazlaca pratik yapabilirler.

Kanada yılın büyük bir çoğunluğunda soğuk bir iklime sahiptir ve bu nedenle özellikle dil eğitimi için gidecek kişilerin bahar ve yaz aylarında Kanada’yı tercih etmelerinde fayda vardır. Ancak kış aylarında da yapılacak onlarca aktivite barındırdığından bazı öğrencilerimiz özellikle kış aylarında eğitim almak istemektedirler. Kanada Amerika kıtasında yer aldığından özellikle uzun dönem eğitimler için seyahat edilebilecek birçok lokasyonu size sunmaktadır. Ancak Kanada’da eğitim gördüğünüz esnada Amerika’ya seyahat edebilmeniz için geçerli bir Amerika vizeniz olması gerekmektedir. Eğer Kanada’ya gitmeden önce Amerika turistik vizesi (genel olarak 10 yıl süreyle verilir) alırsanız dilediğiniz gibi seyahat gerçekleştirebilirsiniz ve bu da uzun dönem eğitiminizde size daha çok şehir görmenizde avantaj sağlar. Amerika vize başvurunuzu Kanada’da eğitim gördüğünüz esnada da yapabilirsiniz, bunun için oradaki Amerikan Konsoloslukları ile görüşmeniz gerekecektir. Ancak tavsiyemiz her zaman Türkiye üzerinden ikinci vize başvurularının yapılmasıdır.

Kanada’da Eğitim Almanın Avantajları

Kanada’da eğitim görmek gelecekteki kariyer planınızda size fazlaca avantaj sağlayacaktır. Kanada eğitim kalitesi olarak dünyada ilk sıralarda yer almaktadır ve ülke genelinde eğitime fazlaca yatırım yapılmaktadır. Gerek dil eğitimi gerekse lisans, yüksek lisans eğitimleri ve sertifika programları için Kanada doğru bir tercih olacaktır. Kariyerini ve yaşamını eğitim gördüğü ülkede devam ettirmek isteyen kişiler için (dil eğitimi hariç) Kanada yine doğru bir tercihtir. Bunun en büyük sebebi Kanada’nın günümüzde hala göç almaya devam etmesi ve bunu her geçen gün arttırmasıdır.

Kanada’nın ikinci resmi dili olan Fransızca, ülkede İngilizce ile neredeyse eşit ölçüde konuşulmaktadır. Kanada’da yaşayan birçok birey hem İngilizce hem de Fransızca diline hâkimdir. Bu durum, özellikle uzun dönem eğitim düşünenler için ikinci bir dil öğrenmenin en büyük avantajlarından bir tanesidir. Üniversite eğitimi gören bir kişi, okulda ve sosyal yaşamda hayatını İngilizce devam ettirirken, sık sık Fransızca ile de karşılaşacak ve pratik yapabilecektir.

Kanada aldığı göç oranı sebebiyle içerisinde dünyanın birçok ülkesinden insanı barındırmaktadır. Öğrenciler Kanada’nın bu özelliği sayesinde birçok kültürü tanımış ve iletişim ağını fazlaca genişletmiş olur. Kanada’da aldığınız eğitimde, eğer iletişime ve yeni insanlar tanımaya özen göstermişseniz, ülkenize döndüğünüzde dünyanın birçok yerinden arkadaşınız olmuş olacaktır.

Kanada kendine özgü vize prosedürleri bulunan ve eğitim vize başvurularında, başvuru merkezleri aracılığı ile vize dosyanızı kabul eden bir ülkedir. Kanada’ya yapılacak vize başvurularında kişilerin bireysel olarak başvuru merkezlerinde hazır bulunmalarına gerek yoktur. Kanada başvurularında her hangi bir parmak izi işlemi veya mülakat bulunmamaktadır.

Kanada Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci:

Kanada Öğrenci Vizesi için iki tür vize bulunmaktadır. Bunlardan biri 6 aya kadar olan eğitimler, bir diğeri ise 6 aydan uzun sürecek olan eğitimler. Eğitim sürenize uygun olan evraklarla vizeye başvuru yapmanız gerekmektedir. Vize ücretleri de gideceğiniz süreye göre farklılık göstermektedir. Ücretler hakkında ayrıntılı bilgiyi ELT danışmanınız sizinle paylaşacaktır.

Kanada vize başvurusu, konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Şahsen gidilmesine gerek olmayan başvuruda, dosyanız ELT Yurtdışı Eğitim tarafından ilgili başvuru merkezine iletilir. ELT’ye yapmış olduğunuz talep doğrultusunda danışmanınız, vize işlemleri noktasına gelindiğinde sizinle güncel vize evrak listesini paylaşır. Listede yer alan evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız, alacağınız vize sonucunu doğrudan etkilediğinden dolayı çok önemlidir.

Evraklarınızı hazırladıktan ve ELT danışmanınıza ilettikten sonra Kanada için doldurulması gereken ayrıntılı başvuru formları, ELT vize departmanı uzman çalışanları tarafından dikkatle ve özenle doldurulur. Formlar İngilizce veya Fransızca dilinde doldurulmalıdır. Formlarda yapılabilecek herhangi bir yanlışlık vize sonucunu olumsuz etkileyebileceğinden dolayı, uzman vize departmanı kadromuzun vereceği desek ile dosyanızın hazırlanması sizin için avantaj olacaktır.

Kanada vize başvurularında yazmanız gereken niyet mektubu başvurunuzu yüksek oranda etkileyeceğinden büyük önem taşımaktadır. Yazacağınız mektupta özellikle ülkeye geri döneceğiniz konusunda konsolosluk yetkililerini inandırabiliyor olmalısınız. Niyet mektubunu yazarken ELT danışmanınızın size göndereceği örnek mektuplardan referans alabilirsiniz.

Evraklar tamamlandıktan ve formlar doldurulduktan sonra hazır olan dosyanız ELT tarafından başvuru merkezlerine iletilir. Başvuru merkezleri de ön kontrolden sonra değerlendirme için konsolosluğa dosyanızı gönderir. Konsolosluk dosyanızı 10 ile 15 iş günü içerisinde inceler ve bir sonuca kavuşturur. Bu süre konsolosluğun yoğun olduğu veya tatil olduğu günlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Kanada kolay vize veren bir ülke değildir. Kanada’ya yapacağınız vize başvurusunda bilmeniz gereken en önemli şey, eğer daha önceden almış olduğunuz bir Amerika vizeniz varsa, bu size iyi bir referans olacaktır ve istisnai durumlar hariç vizeniz daha kısa sürede sonuçlanacaktır. Bunun gibi bilinmesi gereken önemli bilgiler için ELT danışmanınızdan yardım alabilirsiniz.

Kanada Öğrenci Vizesi için gerekli olan pasaportun özellikleri:

Kanada Öğrenci Vizesi başvurunuzda kullanacağınız pasaportunuzun en az 1 yıl geçerli olması ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Pasaportunuzda en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Bu sayfalarda kaşelerde dâhil olmak üzere hiç bir şey bulunmamalıdır.

Pasaportunuzda herhangi bir hasar veya tahribat olmaması önem arz etmektedir. Konsolosluklar sayfaları zarar görmüş pasaportları başvuru esnasında kesinlikle kabul etmemektedir. Böyle bir durumda yeni pasaport çıkartmanız tavsiye edilir.

Yeni pasaport çıkarttığınız sırada eski pasaportunuzda geçerliliğini yitirmiş eski vizeleriniz varsa, delinmiş (iptal edilmiş) pasaportunuzu geri almalısınız. Yapacağınız vize başvurusunda ihtiyacınız olacaktır. Eski vizelerinizin fotokopilerinin vize dosyanızda bulunması sizin için olumlu bir referans olacaktır.

Neden profesyonel vize danışmanlık desteği almalısınız?

Her yıl çok sayıda başvuru sahibi yanlış veya eksik evrak beyanlarından dolayı vize reddi almaktadır. ELT Yurtdışı Eğitim gerekli evraklar ve vize işlemleri konusunda ülkenin bildirmiş olduğu güncel prosedürlere hâkim bir kadro ile hizmet vermektedir. ELT, Kanada Öğrenci Vizesi başvurunuzda size eğitimli danışmanları ile birlikte yol göstermeyi ve vize reddini engellemeyi amaçlamaktadır.

Kurumumuz tarafından size özel olarak atanmış danışmanınız vize evrak listesi ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir. Kanada Konsolosluğu ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır. Vize dosyanızın önemle ve dikkatle hazırlanmış olması vizeyi kesinlikle alacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm kararlar konsoloslukların inisiyatifindedir.

ELT Yurtdışı Eğitim deneyimli kadrosu ile bu tip aksaklıkları yaşamamanız ve zaman kaybetmemeniz açısında titizlik ile çalışmaktadır. Kanada’dan vize reddi almanız size daha sonra yapacağınız başvurularda zorluk çıkartacak ve işlemlerinizin fazlasıyla uzamasına neden olacaktır. Yanlış evrak veya bilgi beyanı ret almanıza hatta sicilinizin bozulmasına yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ülke konsoloslukları cezai yaptırım uygulayabilmektedirler.

ELT Kanada Öğrenci Vizesi Danışmanlığı Nedir?

ELT Yurtdışı Eğitim olarak bize başvuru yaptıktan sonra sizinle kurduğumuz iletişim ile sizi detaylı olarak tanıyoruz. Bu sayede hangi vize ve ülke için uygun olduğunuzu veya hani başvuru prosedürlerinden yol izlememiz gerektiğini belirliyoruz. İzleyeceğimiz başvuru sürecinde verdiğimiz kararları ve yönlendirmeleri kurumumuzun geçmişteki tecrübelerinden aldığı ışıkla aydınlatıyoruz. Kanada Öğrenci Vizesi danışmanlığımızın kapsamı;

  • ELT, profesyonel kadrosundan sizin için özel bir danışman atıyoruz ve birebir iletişimde kalmanızı sağlıyoruz,
  • Kanada Öğrenci Vizesi için gerekli evrak ve prosedürler konusunda sizi bilgilendiriyoruz,
  • Dosyanızın içerisinde yer alması gereken ve konsolosluklar tarafından önem arz eden, dilekçelerin nasıl yazılması gerektiği konusunda size danışmanlıkta bulunuyoruz,
  • İngilizce veya Fransızca doldurulması gereken Kanada vize başvuru formalarını sizin için dolduruyoruz ve dosyanıza ekliyoruz,
  • Evraklarınızı başvuru merkezine iletiyoruz,
  • Vize sonuçlanma sürecini bekledikten sonra, eğer olumsuz bir sonuçla karşılaşmışsak bu durumda ne yapmanız gerektiği ile ilgili size danışmanlıkta bulunuyoruz,

Kanada Öğrenci Vizesi başvurumun reddedilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması yani reddedilmesi durumunda ülkelerin farklı itiraz kabul prosedürleri bulunmaktadır. Bazı ülkeler itirazını kabul etmeyip yeniden başvuru yapmanızı da isteyebilmektedir. Size gönderilen bildiride ret almanız sebepleri ve itiraz prosedürleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ret almanız durumunda ELT danışmanınız size itiraz etmenizin mi ya da yeni bir başvuru yapmanızın mı gerektiği konusunda gerekli bilgilendirmeyi verecektir. Ret durumlarında ödenen ücretlerin konsolosluk ve yetkili kurumlar tarafından iadesi bulunmamaktadır.

Kanada vizesi hakkında detayı bilgi almak için tıklayınız