Bilgi İste

İspanya Öğrenci Vizesi

İspanya Öğrenci Vizesi

İspanya dünya üzerinde en çok konuşulan dillerden biri olan İspanyolcanın ana vatanıdır. İspanyolca günümüzde yaklaşık olarak 500 milyon kişi tarafından ana dil olarak kullanılmaktadır. İspanyolcanın resmi dil olarak kabul edildiği ülkelerin dışında, İspanyolca komşu ülkelerden aldığı göç dolayısıyla Amerika kıtasında İngilizceden sonra en çok kullanılan dildir. Bunun dışında Güney Amerika’nın neredeyse tamamında İspanyolca konuşulmaktadır. Uluslararası geçerliliği olan İspanyolca dilinde eğitim görmek isteyen öğrenciler için bu tercih gelecek için iyi bir yatırım olacaktır.

İspanya’da eğitim görmek alacağınız vizenin sağladığı haklardan dolayı size seyahat özgürlüğü kazandıracaktır. İspanya’dan alacağınız schengen vizesi ile schengen üyesi ülkeleri seyahat edebilir, farklı kültürleri eğitiminiz sırasında görebilirsiniz.

İspanya’da 3 aya kadar dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize İspanya Schengen Vizesidir. Başvurulacak vize her ne kadar schengen vizesi olsa, bir çok ülke gibi İspanya’nın da kendine göre belirlediği kurallar geçerlidir. Schengen vize başvuruları konsoloslukların belirlediği başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Yapılan başvuruların kararları konsoloslukların inisiyatifindedir.

Eksik veya hatalı başvuru dosyaları başvuru merkezleri teslim almama hakkına sahiptirler. İspanya öğrenci vizesine başvuru yapacağınız esnada dosyanızın eksiksiz ve hatasız olması için ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız size gerekli bilgilendirmeleri yapacak ve dosyanızın hazırlanması sürecinde elinden gelen tüm desteği verecektir.

Neden profesyonel vize danışmanlık desteği almalısınız?

Her yıl çok sayıda başvuru sahibi yanlış veya eksik evrak beyanlarından dolayı vize reddi almaktadır.  İspanya Öğrenci Vizesi başvuru prosedürleri ve evrak listeleri ülkenin farklı şehirlerdeki konsolosluklarına göre değişkenlik göstermektedir. ELT Yurtdışı Eğitim gerekli evraklar ve vize işlemleri konusunda ülkenin bildirmiş olduğu güncel prosedürlere hâkim bir kadro ile hizmet vermektedir. ELT İspanya Öğrenci Vizesi başvurunuzda size eğitimli danışmanları ile birlikte yol göstermeyi ve vize reddini engellemeyi amaçlamaktadır.

Kurumumuz tarafından size özel olarak atanmış danışmanınız vize evrak listesi ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir. İspanya Konsolosluğu ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır. Vize dosyanızın önemle ve dikkatle hazırlanmış olması vizeyi kesinlikle alacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm kararlar konsoloslukların inisiyatifindedir.

ELT Yurtdışı Eğitim deneyimli kadrosu ile bu tip aksaklıkları yaşamamanız ve zaman kaybetmemeniz açısında titizlik ile çalışmaktadır. İspanya’dan vize reddi almanız size daha sonra yapacağınız başvurularda zorluk çıkartacak ve işlemlerinizin fazlasıyla uzamasına neden olacaktır. Yanlış evrak veya bilgi beyanı ret almanıza hatta sicilinizin bozulmasına yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ülke konsoloslukları cezai yaptırım uygulayabilmektedirler.

ELT Schengen Vize Danışmanlığı Nedir?

ELT Yurtdışı Eğitim olarak bize başvuru yaptıktan sonra sizinle kurduğumuz iletişim ile sizi detaylı olarak tanıyoruz. Bu sayede hangi vize ve ülke için uygun olduğunuzu veya hani başvuru prosedürlerinden yol izlememiz gerektiğini belirliyoruz. İzleyeceğimiz başvuru sürecinde verdiğimiz kararları ve yönlendirmeleri kurumumuzun geçmişteki tecrübelerinden aldığı ışıkla aydınlatıyoruz. İspanya Öğrenci Vizesi danışmanlığımızın kapsamı;

  • ELT, profesyonel kadrosundan sizin için özel bir danışman atıyoruz ve birebir iletişimde kalmanızı sağlıyoruz
  • İspanya Öğrenci Vizesi için gerekli evrak ve prosedürler konusunda sizi bilgilendiriyoruz
  • Alınan randevuya kadar olan süreçte deneyimli operasyon kadromuz tarafından vize dosyanız bize ilettiğiniz evraklar ışığında özenle hazırlanıyor
  • Dosyanızın içerisinde yer alması gereken ve konsolosluklar tarafından önem arz eden, dilekçelerin nasıl yazılması gerektiği konusunda size danışmanlıkta bulunuyoruz
  • Parmak izi vermeniz için şahsen gitmeniz gereken İspanya vize randevusunu sizin için alıyoruz ve size detaylarını bildiriyoruz
  • Randevuda yaşayabileceğiniz herhangi bir aksaklık durumunda danışmanınızla iletişime geçtiğiniz takdirde sorunun çözülmesi için elimizden gelen hizmeti veriyoruz
  • Vize sonuçlanma sürecini bekledikten sonra, eğer olumsuz bir sonuçla karşılaşmışsak bu durumda ne yapmanız gerektiği ile ilgili size danışmanlıkta bulunuyoruz

İspanya Öğrenci Vizesi için gerekli olan pasaportun özellikleri:

İspanya Öğrenci Vizesi başvurunuzda kullanacağınız pasaportunuzun seyahat dönüşünden sonra 3 ay geçerli olmalıdır ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Pasaportunuzda en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Bu sayfalarda kaşelerde dâhil olmak üzere hiç bir şey bulunmamalıdır.

Pasaportunuzda herhangi bir hasar veya tahribat olmaması önem arz etmektedir. Konsolosluklar sayfaları zarar görmüş pasaportları başvuru esnasında kesinlikle kabul etmemektedir. Böyle bir durumda yeni pasaport çıkartmanız tavsiye edilir.

Yeni pasaport çıkarttığınız sırada eski pasaportunuzda geçerliliğini yitirmiş eski vizeleriniz varsa, delinmiş (iptal edilmiş) pasaportunuzu geri almalısınız. Yapacağınız vize başvurusunda ihtiyacınız olacaktır. Eski vizelerinizin fotokopilerinin vize dosyanızda bulunması sizin için olumlu bir referans olacaktır.

İspanya Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci:

Türkiye’den yapılacak İspanya Vize başvurusu ülke konsolosluklarının yetkilendirdiği başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Başvurunuza uygun evrakların hazırlanması gerekmektedir. ELT Yurtdışı Eğitim size gerekli evraklar konusunda bilgi verecektir. Dosyanız deneyimli ELT kadrosu tarafından hazırlandıktan sonra biometri işlemi (VIS) için konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Başvuru merkezinde dosyanızı teslim eder ve parmak izi işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

İspanya Öğrenci vizesi başvurunuz tamamlandıktan sonra vizenizin sonuçlanma süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Yaklaşık olarak 10 ila 15 iş günü süren işlemler konsoloslukların tatillerine ve yoğunluğuna göre uzayabilmektedir.

Konsolosluklar sizden bazen ek evrak bazense mülakat talebinde bulunabilmektedirler. Konsoloslukların taleplerini ELT danışmanınızın size göstereceği yol ile hızlıca yerine getirmeniz vize sonuçlanma sürenizin uzamasını engelleyecektir.

İspanya Öğrenci Vizesi için ne zaman başvuru yapmalıyım?

İspanya Öğrenci Vizesi için başvurularınızı en geç 15 iş günü öncesine kadar yapmanız tavsiye edilir. Konsoloslukların yoğun olduğu dönemlerde (yaz dönemi gibi) bu süre uzayabilmektedir. Yoğun dönemler haricinde konsoloslukların kendileri için belirlediği tatil günlerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

İspanya Öğrenci Vizesi Schengen türü vize olduğundan dolayı Schengen kuralları gereği seyahatinizden 3 ay öncesine kadar başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız sizin için süreç o kadar rahat geçecektir. Vize sonucunuzun olumsuz olması durumunda yeni bir başvuru için kendinize yeterli zaman aralığı bırakmanız tavsiye edilir.

Schengen Vizesi tek giriş, çift giriş ve çoklu giriş (Multi):

İspanya Öğrenci Vizeniz sonuçlandıktan sonra vizenizin üzerinde Schengen bölgesine kaç defa giriş çıkış yapabileceğinizi gösteren ibareler yer almaktadır. Eğer giriş sayısının belirtildiği bölümde “1” ibaresi yer alıyorsa bu sizin schengen bölgesine sadece 1 kez giriş yapabileceğinizi gösterir. Bu demektir ki schengen üye ülkelerden çıkış yaparsanız, örneğin ülkenize dönerseniz bir daha schengen üye ülkelere giriş yapamazsınız ve yeni vize almanız gerekir. Eğer “2” ibaresi yer alıyorsa iki kere, “MULT” ibaresi yer alıyorsa vize bitiş tarihine kadar sınırsız olarak giriş çıkış hakkınız bulunmaktadır. MULT vizeler hariç sınırlı giriş çıkış hakkına sahip olan vizeler schengen bölgesine giriş hakkınızı kullandıysanız vizeniz geçersiz olacaktır. Bu durumda vizenizin geçerlilik süresinin bulunması önemli değildir.

İspanya Öğrenci Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası:

Tüm Schengen ülkelerinin başvurularında Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Bu sigorta özellikle tüm Schengen ülkelerinde geçerli, 30.000 € teminatlı olmalı ve kaza, hastalık, ölüm gibi oluşabilecek tüm sorunları içermelidir.

ELT Yurtdışı Eğitim işlemlerinizde size sigortanız konusunda gerekli bilgileri iletecek ve size yol gösterecektir. Sigortanız Schengen bölgesinde kalacağınız tüm günleri içermelidir. Aksi halde gümrüklerde sigortanız kontrol edildiğinde problem yaşayabilirsiniz.

İspanya Öğrenci Vizesi başvurumun reddedilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması yani reddedilmesi durumunda ülkelerin farklı itiraz kabul prosedürleri bulunmaktadır. Bazı ülkeler itirazını kabul etmeyip yeniden başvuru yapmanızı da isteyebilmektedir. Yeni sisteme geçilmeden önce vize reddi durumlarında pasaportlara ret kaşesi basılmaktaydı. Yeni sistemde kaşe basılmıyor fakat sisteme ret aldığınız işleniyor ve pasaportunuzla birlikte tarafınıza ret aldığınıza dair evrak gönderiliyor. Size gönderilen bildiride ret almanız sebepleri ve itiraz prosedürleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ret almanız durumunda ELT danışmanınız size itiraz etmenizin mi ya da yeni bir başvuru yapmanızın mı gerektiği konusunda gerekli bilgilendirmeyi verecektir. Ret durumlarında ödenen ücretlerin konsolosluk ve yetkili kurumlar tarafından iadesi bulunmamaktadır.