Bilgi İste

Almanya Öğrenci Vizesi (Kısa Süreli)

Almanya Öğrenci Vizesi (Kısa Süreli)

Almanya’ya 26 ülkenin içerisinde bulunduğu Schengen bölgesinde yer alan bir AB ülkesidir. Almanya Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biridir ve Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Fransa, Avusturya, Polonya, Belçika, Lüksemburg, İsviçre ve Danimarka’ya komşudur. Ülke içerisinden birçok Avrupa ülkesine tren veya otobüs ile ulaşım sağlanabileceğinden seyahat etmeyi seven öğrencilerimiz için güzel bir seçenektir. Almanya’dan alacağınız vize Schengen vizesi olduğundan diğer schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat etme şansına sahip olursunuz.

Almanya tarih ve farklı kültürler açısında zengin bir ülke olmakla birlikte Almanya’nın birçok şehrinde eğitim alma şansınız bulunmaktadır. Öğrencilerimiz için her bütçeye uygun seçenekler bulunmaktadır. Almanya’da dil eğitimi almak için Frankfurt, Münih, Berlin, Bremen, Düsseldorf, Hamburg ve Münster gibi şehir seçenekleriniz bulunmaktadır. Bu şehirlerden hangisinin size uygun olacağı konusunda ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız sizi yönlendirecek ve taleplerinize uygun seçenekleri çıkartacaktır.

Almanya’da dil eğitimi almanın ve Almanca öğrenmenin en büyük avantajı Almanya’nın 17 ülkede anadil olarak kullanılıyor olmasıdır. Gelecekteki kariyer planlamanızda Almanca biliyor olmanız sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Almanya’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin 3 aya kadar olan seyahatlerinde başvurmaları gereken vize türü Almanya C Tipi (kısa süreli) Schengen vizesidir. Eğitim süreleri 3 ayı geçtiği durumlarda kişilerin D Tipi (Ulusal) vizeye başvuru yapmaları gerekmektedir. İki durumda vize prosedürleri farklılık göstermektedir.

Yapacağınız vize başvurunuzda seyahat tarihlerinizin 90 günü geçip geçmediği öncelikle dikkat edilmesi gereken durumdur. Eğer 90 günü geçmiyorsa schengen vizesine başvuru yapmanız uygun olacaktır. Schengen vize prosedürleri 90 gün üzeri seyahatlerde başvurmanız gereken Ulusal vizeden daha kolaydır. Başvurular parmak izi vermeniz gerektiğinden dolayı başvuru merkezine şahsen yapılır. Başvuru merkezine yapılan başvuru konsolosluğa iletilir ve nihai karar Almanya Konsolosluğuna aittir. ELT danışmanınız vize randevusunda ve dosyanızın baştan sona hazırlanmasında size profesyonel ekibi ile destek verecek ve herhangi bir sorun çıkması durumunda destekte bulunacaktır.

Neden profesyonel vize danışmanlık desteği almalısınız?

Her yıl çok sayıda başvuru sahibi yanlış veya eksik evrak beyanlarından dolayı vize reddi almaktadır.  Almanya Öğrenci Vizesi başvuru prosedürleri ve evrak listeleri ülkenin farklı şehirlerdeki konsolosluklarına göre değişkenlik göstermektedir. ELT Yurtdışı Eğitim gerekli evraklar ve vize işlemleri konusunda ülkenin bildirmiş olduğu güncel prosedürlere hâkim bir kadro ile hizmet vermektedir. ELT Almanya Öğrenci Vizesi başvurunuzda size eğitimli danışmanları ile birlikte yol göstermeyi ve vize reddini engellemeyi amaçlamaktadır.

Kurumumuz tarafından size özel olarak atanmış danışmanınız vize evrak listesi ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir. Almanya Konsolosluğu ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır. Vize dosyanızın önemle ve dikkatle hazırlanmış olması vizeyi kesinlikle alacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm kararlar konsoloslukların inisiyatifindedir.

ELT Yurtdışı Eğitim deneyimli kadrosu ile bu tip aksaklıkları yaşamamanız ve zaman kaybetmemeniz açısında titizlik ile çalışmaktadır. Almanya’dan vize reddi almanız size daha sonra yapacağınız başvurularda zorluk çıkartacak ve işlemlerinizin fazlasıyla uzamasına neden olacaktır. Yanlış evrak veya bilgi beyanı ret almanıza hatta sicilinizin bozulmasına yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ülke konsoloslukları cezai yaptırım uygulayabilmektedirler.

ELT Schengen Vize Danışmanlığı Nedir?

ELT Yurtdışı Eğitim olarak bize başvuru yaptıktan sonra sizinle kurduğumuz iletişim ile sizi detaylı olarak tanıyoruz. Bu sayede hangi vize ve ülke için uygun olduğunuzu veya hani başvuru prosedürlerinden yol izlememiz gerektiğini belirliyoruz. İzleyeceğimiz başvuru sürecinde verdiğimiz kararları ve yönlendirmeleri kurumumuzun geçmişteki tecrübelerinden aldığı ışıkla aydınlatıyoruz. Almanya Öğrenci Vizesi danışmanlığımızın kapsamı;

  • ELT, profesyonel kadrosundan sizin için özel bir danışman atıyoruz ve birebir iletişimde kalmanızı sağlıyoruz,
  • Almanya Öğrenci Vizesi için gerekli evrak ve prosedürler konusunda sizi bilgilendiriyoruz
  • Alınan randevuya kadar olan süreçte deneyimli operasyon kadromuz tarafından vize dosyanız bize ilettiğiniz evraklar ışığında özenle hazırlanıyor
  • Dosyanızın içerisinde yer alması gereken ve konsolosluklar tarafından önem arz eden, dilekçelerin nasıl yazılması gerektiği konusunda size danışmanlıkta bulunuyoruz
  • Parmak izi vermeniz için şahsen gitmeniz gereken Almanya vize randevusunu sizin için alıyoruz ve size detaylarını bildiriyoruz,
  • Randevuda yaşayabileceğiniz herhangi bir aksaklık durumunda danışmanınızla iletişime geçtiğiniz takdirde sorunun çözülmesi için elimizden gelen hizmeti veriyoruz
  • Vize sonuçlanma sürecini bekledikten sonra, eğer olumsuz bir sonuçla karşılaşmışsak bu durumda ne yapmanız gerektiği ile ilgili size danışmanlıkta bulunuyoruz

Almanya Kısa Süreli Öğrenci Vizesi için gerekli olan pasaportun özellikleri:

Almanya Öğrenci Vizesi başvurunuzda kullanacağınız pasaportunuzun seyahat dönüşünden sonra 3 ay geçerli olmalıdır ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Pasaportunuzda en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Bu sayfalarda kaşelerde dâhil olmak üzere hiç bir şey bulunmamalıdır. Pasaportunuzda herhangi bir hasar veya tahribat olmaması önem arz etmektedir. Konsolosluklar sayfaları zarar görmüş pasaportları başvuru esnasında kesinlikle kabul etmemektedir. Böyle bir durumda yeni pasaport çıkartmanız tavsiye edilir. Yeni pasaport çıkarttığınız sırada eski pasaportunuzda geçerliliğini yitirmiş eski vizeleriniz varsa, delinmiş (iptal edilmiş) pasaportunuzu geri almalısınız. Yapacağınız vize başvurusunda ihtiyacınız olacaktır. Eski vizelerinizin fotokopilerinin vize dosyanızda bulunması sizin için olumlu bir referans olacaktır.

Almanya Kısa Süreli Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci:

Türkiye’den yapılacak Almanya Vize başvurusu ülke konsolosluklarının yetkilendirdiği başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Başvurunuza uygun evrakların hazırlanması gerekmektedir. ELT Yurtdışı Eğitim size gerekli evraklar konusunda bilgi verecektir. Dosyanız deneyimli ELT kadrosu tarafından hazırlandıktan sonra biometri işlemi (VIS) için konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Başvuru merkezinde dosyanızı teslim eder ve parmak izi işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Almanya öğrenci vizesi başvurunuz tamamlandıktan sonra vizenizin sonuçlanma süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Yaklaşık olarak 10 ila 15 iş günü süren işlemler konsoloslukların tatillerine ve yoğunluğuna göre uzayabilmektedir. Konsolosluklar sizden bazen ek evrak bazense mülakat talebinde bulunabilmektedirler. Konsoloslukların taleplerini ELT danışmanınızın size göstereceği yol ile hızlıca yerine getirmeniz vize sonuçlanma sürenizin uzamasını engelleyecektir.

Almanya Kısa Süreli Öğrenci Vizesi için ne zaman başvuru yapmalıyım?

Almanya Vizesi için başvurularınızı en geç 15 iş günü öncesine kadar yapmanız tavsiye edilir. Konsoloslukların yoğun olduğu dönemlerde (yaz dönemi gibi) bu süre uzayabilmektedir. Yoğun dönemler haricinde konsoloslukların kendileri için belirlediği tatil günlerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Almanya Vizesi Schengen türü vize olduğundan dolayı Schengen kuralları gereği seyahatinizden 3 ay öncesine kadar başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız sizin için süreç o kadar rahat geçecektir. Vize sonucunuzun olumsuz olması durumunda yeni bir başvuru için kendinize yeterli zaman aralığı bırakmanız tavsiye edilir.

Schengen Vizesi tek giriş, çift giriş ve çoklu giriş (Multi):

Almanya Öğrenci Vizeniz sonuçlandıktan sonra vizenizin üzerinde Schengen bölgesine kaç defa giriş çıkış yapabileceğinizi gösteren ibareler yer almaktadır. Eğer giriş sayısının belirtildiği bölümde “1” ibaresi yer alıyorsa bu sizin schengen bölgesine sadece 1 kez giriş yapabileceğinizi gösterir. Bu demektir ki schengen üye ülkelerden çıkış yaparsanız, örneğin ülkenize dönerseniz bir daha schengen üye ülkelere giriş yapamazsınız ve yeni vize almanız gerekir. Eğer “2” ibaresi yer alıyorsa iki kere, “MULT” ibaresi yer alıyorsa vize bitiş tarihine kadar sınırsız olarak giriş çıkış hakkınız bulunmaktadır. MULT vizeler hariç sınırlı giriş çıkış hakkına sahip olan vizeler schengen bölgesine giriş hakkınızı kullandıysanız vizeniz geçersiz olacaktır. Bu durumda vizenizin geçerlilik süresinin bulunması önemli değildir.

Almanya Kısa Süreli Öğrenci Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası:

Tüm Schengen ülkelerinin başvurularında Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Bu sigorta özellikle tüm Schengen ülkelerinde geçerli, 30.000 € teminatlı olmalı ve kaza, hastalık, ölüm gibi oluşabilecek tüm sorunları içermelidir. Tüm schengen ülkelerinin talep ettiği bu sigortanın formatı Almanya’da değişkenlik göstermektedir. ELT Yurtdışı Eğitim işlemlerinizde size sigortanız konusunda gerekli bilgileri iletecek ve size yol gösterecektir. Sigortanız Schengen bölgesinde kalacağınız tüm günleri içermelidir. Aksi halde gümrüklerde sigortanız kontrol edildiğinde problem yaşayabilirsiniz.

Almanya Kısa Süreli Öğrenci Vizesi başvurumun reddedilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması yani reddedilmesi durumunda ülkelerin farklı itiraz kabul prosedürleri bulunmaktadır. Bazı ülkeler itirazını kabul etmeyip yeniden başvuru yapmanızı da isteyebilmektedir. Yeni sisteme geçilmeden önce vize reddi durumlarında pasaportlara ret kaşesi basılmaktaydı. Yeni sistemde kaşe basılmıyor fakat sisteme ret aldığınız işleniyor ve pasaportunuzla birlikte tarafınıza ret aldığınıza dair evrak gönderiliyor. Size gönderilen bildiride ret almanız sebepleri ve itiraz prosedürleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ret almanız durumunda ELT danışmanınız size itiraz etmenizin mi ya da yeni bir başvuru yapmanızın mı gerektiği konusunda gerekli bilgilendirmeyi verecektir. Ret durumlarında ödenen ücretlerin konsolosluk ve yetkili kurumlar tarafından iadesi bulunmamaktadır.