Bilgi İste

ELT İle İngiltere’de Üniversite Foundation Eğitimi

ELT  İle İngiltere’de Üniversite Foundation Eğitimi

Foundation Programı Nedir, Neden Gereklidir?

İngiltere ve Türkiye’de uygulanmakta olan lise eğitim sistemi farklı olduğundan Türkiye’de lise bitirmiş olan öğrencilerin İngiltere’de üniversite kabul koşulları farklıdır. Türkiye’de liseden mezun olan öğrenciler İngiliz Lise sistemine göre yeterli görülmediği için, bir başka deyişle A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden, doğrudan İngiltere’de Üniversiteye başlayamazlar. Türkiye’de lise mezunu olup, İngiltere’de Üniversite okumak isteyen bir öğrenci, hem iyi derecede İngilizce bilmek zorundadır hem de buna ek olarak A level düzeyine gelebilmesi için 1 yıl süre ile FOUNDATION (hazırlık) eğitimi almalıdır. Çoğu üniversite ve özel eğitim kurumları tarafından verilmekte olan FOUNDATION eğitiminde öğrenciye 1 yıl boyunca Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda eksiklik duydukları konularda destekleyici dersler verilir. Öğrenciler Foundation eğitiminde okumak istedikleri bölüme göre hazırlanırlar ve Foundation eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversitelere kabul edilirler.

Bir öğrencinin Foundation programına katılabilmesi için İngilizce seviyesinin yeterli olması gereklidir. Foundatiom eğitiminde İngilizce dersi yoktur. Bu durumda olan öğrencilerin Foundation öncesinde dil eğitimi alması gerekir. Öğrencilerin Foundation programlarına katılabilmek için ihtiyaçları olan seviyeye gelmeleri başlangıç seviyelerine bağlı olup, bazı öğrenciler için birkaç aylık eğitim yeterlidir. ELT danışmanları başvuru aşamasında öğrencilerin seviyelerini değerlendirmekte ve uygun olan eğitim stratejisini belirlemektedir İngilizcesi iyi olmayan bir öğrenci, Foundation eğitimi alamaz. Bu durumda öğrencinin Foundation eğitimine başlamadan önce İngilizce hazırlık eğitimi alması gerekir. Öğrencinin alması gereken İngilizce hazırlık eğitiminin süresi, öğrencinin o anki İngilizce seviyesine bağlıdır. İngilizcesi iyiye yakın olan bir öğrencinin 2-3 ay İngilizce eğitim alması yeterli olabilirken, İngilizcesi zayıf olan bir öğrencinin 9-10 ay yoğun eğitim alması gerekebilir.

EĞİTİM PROGRAMI ve İÇERİK

Foundation programları 2 temel bölümden oluşur.

  1. Academic Skills (Akademik Beceriler)
    Eğitimin bu bölümünde öğrenciler İngiltere’de akademik öğrenim için gerekli olan temel becerileri kazanırlar. Alınan eğitim içinde bilgisayer becerileri, araştırma teknikleri, yazım teknikleri, analiz, sınav teknikleri gibi dersler alınır ki bu eğitimleri almadan İngiltere’de eğitime başlayan öğrenciler çoğu zaman çok zorlanırlar.
  2. Specialist Subjects (Alan Bilgisi Dersleri)
    Eğitimin ikinci aşamasında is öğrencilere okumak istedikleri bölümle ilgili temel bilgi, beceri, ve yeterlilikleri kazanmalarına yönelik içerikte bir eğitim verilir. Çoğu zaman bu dersler bölümün giriş dersleri olur ve bu eğitimi alan öğrenciler özellikle ilk yıllarında çok rahat ederler.

Foundation Programlarına Kabul koşulları

Bir yıllık foundatiom programlarına kabul edilebilmek için öncelikli aranan şart; İngilizce seviyesidir. IELTS 5.5 seviyesinde (upper-intermediate) seviyesinde olmayan öğrenciler, öncelikle bu seviyeye gelmeleri için dil programlarına yönlendirilir. Foundation programına kabulde aranan bir diğer şart ise lise not ortalamasıdır. Aranan ortalama kurumlara göre değişmekle birlikte genellikle 3.0 altındaki ortalamalar kabul edilmez. Eğitimlere Eylül ya da Mayıs aylarında başlanır. Öğrencilerin başvuru kabul ve vize işlemlerini zamanında tamamlayabilmeleri için tercihen en az 3 ay öncesinden başvurmalarını öneriyoruz.

Foundation Bitiminde Üniversiteye Geçiş

İngiltere’de foundation eğitimini birçok üniversite bünyesinde alabileceğiniz gibi, üniversitelerle anlaşmalı ve ortaklaşa program yürüten özel eğitim kurumlarından da alabilirsiniz. Özellikle, foundation eğitimiyle geçen bir yıl süresince ülkeyi ve birçok üniversiteyi yakından görüp, daha bilinçli bir karar verebilmek açısından, eğitim bitiminde diğer üniversitelere geçiş olanağı tanıyan kuruluşlarda Foundation eğitimi almak daha avantajlıdır.

ingilterede foundation
Dünyanın en büyük eğitim zincirlerinden olan KAPLAN, özellikle üniversite hazırlık aşamasındaki öğrencilere sunduğu yüksek kaliteli programlar ile bilinir. İngiltere’de üniversite eğitimi öncesinde dil eğitimi ve Foundation eğitimi ihtiyacınızı en iyi biçimde karşılayabileceğiniz seçeneklerden biri olan KAPLAN, Londra merkesinde uyguladığı Foundation programı ile size İngiltere’nin en prestijli üniversitelerinden üçünün kapısını açıyor.

Seçenek1: City University London: Guardian University Ranking sıralamasında İngilterenin en iyi 21. üniversitesi seçilen bu üniversite, mezun ettiği öğrencilerin iş bulma oranına göre de İngiltere üniversiteler sıralamasında 10. sırada yer alıyor. Bu derecelerle City University London, İngiltere’de eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelerden biridir ve KAPLAN foundation programı sonrasında bu üniversiteye kabul edilmeniz garanti edilmektedir.

Seçenek 2: University of Southampton: İngiltere, üniversiteler sıralamasında 15., Elektrik Mühendisliği alanında 2., Makine Mühendisliği alanında 5. en iyi üniversite seçilmiştir. Özellikle teknik alanlarda eğitim için en iyi seçeneklerden biridir. KAPLAN foundation programı sonrasında bu üniversiteye kabul edilmeniz garanti edilmektedir.

Seçenek 3: University of Westminster: Özellikle işletme, Ekonomi, ve Turizm alanlarında çok tercih edilen üniversitelerden biridir. Times Good University Guide, dünya sıralamasında 100. olarak listelenmiştir. Turizm alanında ise 21. sıradadır. KAPLAN foundation programı sonrasında bu üniversiteye kabul edilmeniz garanti edilmektedir.
Foundation başvuru ve kayıt ve vize işlemleriniz ELT tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.


Foundation eğitiminizi bir üniversite bünyesinde almak itiyorsanız ozaman en iyi seçeneklerinizden biri Liverpool Üniversitesi’nin foundation merkezi olan Liverpool International College’da almak olacaktır. İngiltere’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan University of Liverpool’da 180’den fazla bölüm seçeneğini var. University of Liverpool İngilterenin en iyi 28. üniversitesi olup, Jeoloji alanında 8.,Anatomi alanında 12., makine Mühendisliği alanında ise 15. en iyi İngiliz üniversitesidir. Eğitiminizi üniversitenin şehir merkezindeki kampüsünde alacaksınız. Foundation programını tamamladığınızda University of Liverpool’a yerleşmeniz garanti edilmektedir.

Foundation başvuru ve kayıt ve vize işlemleriniz ELT tarafından ücretsiz olarak geçekleştirilmektedir.
Üniversitenin web sitesine girmek için burayı tıklayınız.


Dilerseniz Foundation eğitiminizi İngiltere’nin yüksek prestijli üniversitelerinden Nottingham Trent University bünyesinde alabilirsiniz. Üniversitede 120 farklı alanda eğitim verilmekte olup, Guardian Üniversite raking sıralamasında bu üniversite 42. sırada yer almıştır. Üniversite mezunlarının iş bulması oaranı olarak İngiltere’de en yüksek oranlardan birine sahiptir. Üniversite özellikle Art and design alanında İngiltere’nin en iyi 14. üniversitesidir. Foundation programını tamamladığınızda Nottingham Trent University’e yerleşmeniz garanti edilmektedir.
Foundation başvuru ve kayıt ve vize işlemleriniz ELT tarafından ücretsiz olarak geçekleştirilmektedir.


İngiltere’de üniversite eğitimi için en iyi foundation seçeneklerinden biri de The University of Sheffield bünyesinde bulunuyor. İngiltere’nin en iyi üniversiteleri sıralamasında 14. sırada yer alan The University of Sheffield, dünya üniversiteler sıralamasında da 77. sıradadır.180’den fazla alanda eğitim verilen üniversitede aradığınız tüm bölümleri bulabilirsiniz. Üniversite tarihinde 5 Nobel ödülü bulunmaktadır. Foundation programını tamamladığınızda The University of Sheffield’e yerleşmeniz garanti edilmektedir.

Foundation başvuru ve kayıt ve vize işlemleriniz ELT tarafından ücretsiz olarak geçekleştirilmektedir.

Üniversitenin web sitesine girmek için burayı tıklayınız.


1451 yılında kurulmuş olan Glasgow Üniversitesi, Birleşik Krallığın en eski 4. üniversitesi olup, Times Higher Education 2009 sıralamasında dünyanın en iyi 79. üniversitesi, Guardian 2010 sıralamasında İngiltere’nin en iyi 17. üniversitesi olarak gösterilmiştir. RAE 2008 anketlerine göre Glasgow Üniversitesinde yapılan araştırma ve akademik ürünlerin %70’inin dünya lideri ya da uluslararası mükemmeliyette olduğu saptanmıştır. Foundation programını tamamladığınızda University of Glasgow’a yerleşmeniz garanti edilmektedir.
Foundation başvuru ve kayıt ve vize işlemleriniz ELT tarafından ücretsiz olarak geçekleştirilmektedir.

Üniversitenin web sitesine gitmek için tıklayın

İngiltere Foundation

Foundation Nedir?
İngiltere Foundation
foundation nedir