Başvuru ve Kabul Koşulları

blank

Polonya Üniversitelerine Başvuru ve Kabul koşulları

Bir Avrupa Birliği ülkesi olduğundan Polonya üniversitelerine başvuru için Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girmeniz ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Lisans eğitimi için lise diplomanız ve lise not dökümünüz ile başvuru yapabilirsiniz. Kabul aşamasında adayların lisede almış oldukları dersler incelenerek öğrencinin okuyabileceği bölümler belirlenir. Öğrenciler yeterlilik ve potansiyellerinin uygun olduğu tüm bölümler için başvuru yapabilir.

Polonya üniversitelerinde eğitim Eylül ortası gibi başlar. Öğrencilerin üniversite başvuru ve kayıt işlemlerine Haziran – Temmuz aylarında başlaması gereklidir. başvuru süreci ve vize işlemleri için bu süre önemlidir. Bazı üniversiteler Ağustos sonuna kadar kayıt kabul ederler ancak olası kontenjan sınırlamalarına takılmamak için buna göre hareket etmemek en doğrusudur.

Yabancı dil hazırlık yılı

Polonya’da birçok üniversitede İngilizce eğitim alabilirsiniz. Dilerseniz Lehçe eğitim de alabilirsiniz ki bu size çok geniş bölüm seçenekleri sunacaktır. Üniversitede eğitime doğrudan başlayabilmeniz için en az upper-intermediate seviyede İngilizce biliyor olmanız gerekiyor. Üniversiteler giriş aşamasında size bir dil sınavı uygulayarak seviyenizi ölçecekler ve ona göre karar vereceklerdir. İngilizce seviyesi düşük olan ya da Lehçe öğrenmek isteyen öğrenciler, ELT’nin anlaşmalı olduğu üniversite ya da özel eğitim kurumlarında ilk yıl dil eğitimi alır, bu eğitimin ardından bölümlerine başlayabilirler.

Üniversite ve Şehir seçimi

Üniversite seçimi yaparken en önemli kural seçiminizi sadece üniversitenin ücretine bakarak yapmamanız gerektiğidir. En iyi üniversite en ucuzu ya da en pahalısı değildir. Seçeceğiniz üniversite sizin hayatınızın geri kalanını doğrudan etkileyecek ve değiştirecek olan yıllarını geçireceğiniz kuruluştur ve bu seçim hayatınızın belki de en önemli seçimlerinden biri olacaktır. Üniversitenizi seçerken ücretin yanı sıra, o üniversitenin okumak istediğiniz bölüm için ne kadar iyi bir seçenek olduğunu, öğrenci yapısı ve akademisyen kadrosunu incelemeli, üniversitenin size sağladığı kültürel, akademik ve sportif olanaklar hakkında bilgi edinmelisiniz. ELT akademik danışmanları bu konuda size en iyi biçimde hizmet verecekler ve doğru yönlendirmeler yaparak en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olacaklardır.

Bölüm seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Herkesin bir ideali vardır. Bu çok normal ve gerekli bir şeydir. Ancak ideallerini oluştururken, kendinizle ilgili gerçekleri doğru ve samimi olarak değerlendirmeli, mevcut potansiyeliniz, yeterlilikleriniz ve bilgi birikiminize uygun bölümleri tercih etmelisiniz. Bir mesleği ya da bölümü çok seviyor olmanız sizin o bölümü okuyabileceğiniz anlamına gelmeyebilir. Maalesef yurtdışında eğitim almayı tercih eden çok sayıda öğrencinin içine düştüğü yanılgı budur. Sınavsız kabul ediliyor olmanız, diplomanızı “çantada keklik” hale getirmeyecektir. Bir bölüme kabul edilmekten çok daha zor olanı, o bölümü bitirebilmektir. Lisede almış olduğunuz eğitim, geçtiğiniz derler ve becerilerinizi mutlaka iyi değerlendirmeli ve kendi gerçeklerinize en uygun bölümü, daha doğrusu okuyup bitirebileceğiniz bölümü seçmelisiniz.

TIP Fakültesinde eğitim almak istiyorsanız karar vermeden önce bunu okuyun!

Yurtdışında Tıp, diş hekimliği ya da eczacılık gibi zor bölümleri okumaya karar vermeden önce mutlaka kendinizi ve yeterliliklerinizi doğru biçimde değerlendirmelisiniz. Üniversiteye girmek değil, bitirip mezun olabilmek önemlidir. Bu üniversitelerin sizi sınavsız olarak kabul ediyor olması, üniversitede eğitiminizin kolay ve zahmetsiz olacağı anlamına gelmiyor. Aksine bu eğitimleri yurtdışında almak Türkiye’de almaktan çok daha zordur. Avrupa birliği üniversitelerinde tıp grubu bölümlerde eğitim alacak olan adayların lise eğitimlerini fen ağırlıklı olarak almış olmaları, özellikle Biyoloji, Kimya ve Fizik derslerinde kabiliyet ve bilgi dağarcıklarının üst seviyede olması çok önemlidir. Tıp eğitimleri daha ilk yıldan sizin tüm bu alanlarda yetkin ve bilgili olduğunuz varsayımıyla verilmektedir. Yani eksiklerinizi üniversiteyi okurken kapatmanız Dünyanın en zor ve en uzun süreli bölümlerini, farklı bir dilde öğrenmeye talip olduğunuzu unutmamalısınız. Gerekli yeterliliklere sahip olmadan Tıp bölümlerine girseniz dahi büyük olasılıkla daha ilk yıldan üniversiteyi bırakma kararı alabilir, hem paranızı hem de çok değerli bir yılınızı kaybedebilirsiniz

TIP eğitimi aldıktan sonra Türkiye’de TIP doktoru olmak isteyen öğrenciler YÖK’ün denklik ile ilgili kararlarını buradan okuyabilir.

ELT Akademik danışmanları sizin hakkınızda detaylı bir analiz yaparak, hangi üniversite ve bölümler için uygun olduğunuz ve nasıl başarılı olabileceğiniz hakkında profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu danışmanlık hizmetini almadan karar vermemelisiniz.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank