Bilgi İste

Polonya’da İngilizce Hazırlık

Polonya’da İngilizce Hazırlık

Polonya’da İngilizce Hazırlık Eğitimi

Polonya yüksek öğrenim sistemi dinamik ve hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor.

Polonya, Avrupa’da yüksek öğrenim alanında en fazla öğrenci barındıran dört ülke arasında yer alır. Polonya Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2017’de uluslararası öğrencilerin İngiltere, Almanya ve Fransa’dan sonra lisans ve lisansüstü programlarda en fazla tercih ettiği ülke Polonya olmuştur. Ülkede 67 binin üzerinde uluslararası öğrenci yaşadığı bilinmektedir. Her yıl neredeyse 20 bin uluslararası öğrenci Polonya’da lisans ve yüksek lisans programlarında eğitimlerine başlamaktadır. Polonya, 200’den fazla birinci sınıf çalışma alanı olan, Avrupa’da eğitimin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş yüksek öğrenim kurumlarına ev sahipliği yapar. Polonya üniversitelerinde İngilizce hazırlık eğitimi çok yaygın olarak bulunur.

Polonya’da üniversite eğitiminize başlamanız için lise mezunu olmanız, Polonya’da yüksek lisans eğitimine başlayabilmek için de lisans mezunu olmanız yeterlidir. Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek yoktur. Yüksek öğretim Kurumu’nun (YöK) yayınladığı son denklik kararlarına göre öğrencilerimiz YöK’ün tanıdığı 5 farklı sıralama kuruluşundan herhangi biriside ilk 1000 üniversite içerisinde olan bir eğitim kurumundan mezun olan öğrenciler Türkiye’de dönünce direkt denklik başvurusu yapabilmektedirler. Eğitim alınan bölüme göre YöK’ün bir sınav yapma hakkı her zaman saklıdır. Yurtdışında ilk 1.000 içerisinde yer almayan bir üniversitede eğitim alacak öğrencilerimiz, Türkiye’de üniversite sınavına girip yurtdışında okumak istedikleri bölüme vakıf ya da devlet, ücretli ya da ücretsiz fark etmeksizin bir üniversitede yerleşecek kadar puan almaları durumunda yine denklik başvurularında sıkıntı yaşamazlar. ELT, yurtdışında sadece YöK’ün tanıdığı uluslararası tanınırlığı olan üniversitelere yerleştirme yapmaktadır. Polonya’daki üniversiteler, lise eğitimini tamamlamış olan tüm öğrencilerin başvurularını kabul etmektedir. Lise diplomanız ve not dökümünüz gibi lise eğitimini tamamlamış her öğrencinin sahip olduğu belgeler ile Polonya’da üniversite kaydınızı yapabilir, üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

Polonya’da bir yüksek öğrenim kurumuna kabul edilmeniz, Avrupa’ya davet edildiğiniz anlamına gelir. Avrupa dışından gelen öğrenciler için Polonya’da eğitim almak; Avrupa’yı keşfetmenin büyüleyici macerasına atılmak ve yüksek öğrenim yaşamlarına heyecan verici bir şekilde başlamak anlamına gelir. Polonya, Avrupa Birliğinin en aktif üyelerinden birisidir. Polonya’da üniversite eğitimi almanız, sadece Avrupa Birliği’ni keşfedeceğiniz anlamına gelmez aynı zamanda, Avrupa’nın yenilikçi ekonomilerini tanımanız için mükemmel olanaklar sunarak yeni fırsatlar elde etmenizi sağlar. üniversite eğitimi almak sadece fakülte ile yurt binası arasında yaşamak değildir. Bulunduğunuz sosyal çevre, uluslararası ortam ve kültürel olanaklar kişisel gelişiminiz ve vizyonunuz için vazgeçilmez unsurlardır. Polonya’da eğitim aldığınız sürece sahip olacağınız oturum kartınız ile tüm Avrupa’da sınırsız seyahat özgürlüğünüz olacak, yeni ülkeler, şehirler görecek, çok sayıda değişik ülkeden arkadaşlar edineceksiniz.

Ayrıca Avrupa birliğinin en aktif üyelerinden birisi olan Polonya’da, üniversite ve yüksek lisans eğitiminizi samimi bir atmosferde, en kaliteli ve uluslararası alanda tanınan yüksek öğrenim kurumlarında tamamlamanız, kariyerinizde umut verici bir başlangıç olacaktır. Polonya bir Avrupa birliği ülkesi olduğu için diplomanız YÖK tarafından onaylanmaktadır. Polonya’da üniversite veya yüksek lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra mesleğinizi hem Türkiye’de hem de Avrupa’da icra edebilirsiniz.

Türkiye ve diğer Avrupa Birliği ülkelerine nazaran çok daha ekonomik koşullarda yüksek öğreniminizi tamamlayabilecek olmanız, Polonya’da eğitim almanın en çekici taraflarından birisidir. Polonya’da üniversite eğitiminin maliyeti, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin maliyetlerinin çok altındadır. Yaşam masraflarınız ise Türkiye ile aynıdır. Bu nedenle Türkiye’den birçok öğrenci her yıl Avrupa Birliği diplomasının onlara getireceği avantaj ve ayrıcalıkları düşünerek Polonya’da üniversite ve yüksek lisans programlarına kayıt olmaktadır.

Polonya’daki üniversitelerin kendi bünyelerinde bulunan İngilizce hazırlık programları, İngilizce seviyesi yeterli olmayan ya da hiç olmayan lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için büyük fırsatlar sunmaktadır. Polonya’da üniversite eğitiminize başlamak istiyorsanız, hiç İngilizce bilmiyor olsanız bile, üniversite ya da yüksek lisans eğitiminize başlamadan önce, üniversitelerin bünyesindeki İngilizce hazırlık programlarına kayıt olabilir ve İngilizce hazırlık programlarını başarı ile tamamladıktan sonra eğitiminize başlayabilirsiniz.

Uluslararası öğrenciler için Polonya’da da en yaygın eğitim dili İngilizce’dir. Bu nedenle yurtdışından çok sayıda öğrenci Polonya üniversitelerini tercih ediyor. Polonya’da eğitim ortamı bu sayede çok uluslu bir ortamdır. üniversite eğitiminiz boyunca İngilizce dilini hem eğitim hem de sosyal hayatta aktif olarak kullanacak ve anadil seviyesinde İngilizce konuşabiliyor olarak mezun olacaksınız.

Polonya üniversiteleri genellikle İngilizce hazırlık eğitiminize başlamanız için herhangi bir İngilizce seviyesi istememektedir. Az sayıdaki bazı üniversitelere başlangıç seviyesi olarak kabul edilen A1-A2 seviyesinde İngilizce yeterliliğinizi gösteren sertifikalar ile kayıt olabilirsiniz ya da üniversiteler tarafından yapılan basit online testlere katılabilirsiniz. Hiç İngilizce bilmiyorsanız ve başvuruda bulunmak istediğiniz yüksek öğrenim kurumu, belli bir seviyede olduğunuzu gösteren bir İngilizce dil sertifikası talep ediyorsa; kurumumuz tarafından hazırlanan ve maliyetleri Polonya’daki İngilizce hazırlık programlarının maliyetleri ile aynı veya çok yakın olan Gateway programlarımıza kayıt olarak, başta Malta, İrlanda ve İngiltere olmak üzere ana dili İngilizce olan ülkelerde bulunan özel dil okullarında uluslararası geçerliliği olan dil sertifikalarına özel indirimlerimiz ile sahip olabilirsiniz.

Gateway İngilizce Hazırlık Programları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Polonya’da üniversite eğitiminize başlayabilmeniz için İngilizce hazırlık programlarının sonunda, en az B2 veya üzerinde bir seviyede İngilizce yeterliliğine sahip olmanız gerekmektedir. Polonya’da üniversite ve yüksek lisans eğitiminize başlamanız için genellikle B2 seviyesinde İngilizce sertifikalar, birçok üniversiteye başvuruda bulunabilmek için yeterli olmaktadır. Polonya’da İngilizce hazırlık programları yaklaşık 9 ay sürer ve 2 akademik dönemden oluşur. Polonya’da İngilizce hazırlık programları Ekim ayında başlar ve bir sonraki senenin Haziran ayında sona erer. Polonya’da İngilizce Hazırlık programları için Ocak ayından itibaren bizimle iletişime geçebilir, kayıt işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Polonya’da özel üniversiteler ve devlet üniversitelerinin bünyesinde açılan İngilizce hazırlık programlarının ücretleri, 3.000 Euro ile 3.500 Euro arasında değişmektedir.

Eğer İngilizce seviyeniz B1 ise, sadece 1 akademik dönemden oluşan ve yaklaşık 5 ay süren, İngilizce hazırlık programlarına kayıt olarak, İngilizcenizi B2 seviyesine getirebilir ve yüksek öğreniminize başlayabilirsiniz. Polonya’da tek dönem İngilizce hazırlık programları, Şubat ayında başlayıp Haziran ayında sona erer. En geç Aralık ayının sonuna kadar başvurunuzun gerçekleştirilmesi gerekir. Tüm başvuru işlemleriniz ve vize süreciniz profesyonel yurt dışı eğitim danışmanlarımız tarafından başarı ile yönetilir.

Polonya’da İngilizce Hazırlık Bölümlerinin Bulunduğu Üniversiteler

Varşova Lazarski Üniversitesi
1 akademik yıl İngilizce Hazırlık (2 sömestr): 3,350 Euro
Eğitim Süresi: Ekim-Haziran
1 akademik dönem İngilizce Hazırlık (1 sömestr): 1,750 Euro
Eğitim Süresi: Şubat-Haziran

Varşova Üniversitesi
İngilizce Hazırlık (Foundation) 1 akademik yıl (2 Sömestr): 3,000 Euro
Eğitim Süresi: Ekim-Haziran
(minimum İngilizce seviyesi B1)

Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS)
1 akademik yıl İngilizce Hazırlık (2 sömestr): 3,350 Euro
Eğitim Süresi: Ekim-Haziran
(minimum İngilizce seviyesi A2)

Varşova Teknoloji Üniversitesi
1 Akademik Yıl İngilizce Hazırlık (2 sömestr): 3,350 Euro
Eğitim Süresi: Ekim-Haziran

Kozminski Üniversitesi
International Foundation (İngilizce Hazırlık) 1 akademik Yıl: 4,000 Euro
Eğitim Süresi: Ekim-Haziran
(minimum İngilizce seviyesi B1)

Poznan School Of Form
1 akademik yıl İngilizce Hazırlık (2 sömestr): 3,000 Euro
Eğitim Süresi: Ekim-Haziran

Wroclaw Üniversitesi
1 akademik yıl İngilizce Hazırlık (2 sömestr): 3,300 Euro
Eğitim Süresi: Ekim-Haziran

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi
1 akademik yıl İngilizce Hazırlık (2 sömestr) 3,300 Euro
Eğitim Süresi: Ekim-Haziran
1 Dönem Yoğun İngilizce Bölüm Hazırlık: 1,650 Euro
Eğitim Süresi: Şubat-Haziran
(minimum B1 İngilizce seviyesi ile)