Viyana’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Avusturya’da yüksek lisans çok ekonomik!

Avusturya’da yüksek öğretim devlet tarafından desteklendiği için hem lisans hem de yüksek lisans programları yıllık sadece 1.500 Euro’dur. Eğitim ücretleri üniversitelere ve bölümlere göre değişiklik göstermez. Kaliteli ve prestijli bir eğitimi bu ekonomik olanaklarla da birleştirince üniversite eğitimi için Avusturya tüm dünyadan öğrenciler için çok cazip hale gelmektedir.

Viyana’da konaklama maliyetleri yüksek değildir.

Viyana’da öğrencilerin oldukça çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Şehirde uluslar arası öğrenciler için çok sayıda öğrenci yurtları bulunmaktadır ve bu yurtların fiyatları yaklaşık olarak 200-300 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Bu yurtlarda konaklamak isteyen öğrenciler genellikle bir sonraki dönem için rezervasyon yaptırarak yer bulabilmektedirler. Yurtlardaki mevcut kontenjanlar ve öncelik Viyana’da halihazırda eğitim gören öğrencilere verildiği için Türkiye’den başvuru yapıp giden öğrencilerin bu yurtlara yerleşmesi nadiren görülen bir durumdur.

Viyana’da öğrenciler için en uygun ve hızlı konaklama çözümü öğrencilerin kullanımı için çok müsait olan apart dairelerdir.Tam donanımlı apart dairelerde öğrenciler 250-300 Euro ödeyerek kalabilmektedir.

Sosyal giderler

Viyana’da öğrencilerin bir aylık ulaşım, beslenme, harçlık ve çeşitli sosyal giderleri için ortalama olarak 300-400 Euro civarında bir miktar yeterli olmaktadır. Öğrencilerin Almanca eğitimlerini tamamlayıp dile yeterince hakim oldukları süreden itibaren part time öğrenci işlerinde çalışarak ek gelir etme fırsatları da mevcuttur.

Yurtdışında yüksek lisans maliyetleri – Karşılaştırmalı Referans Tablo

(Grafiği büyütmek için üzerine tıklayınız.)

Karşılaştırmalı maliyet tablosu

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank