Avusturya’da eğitim konusunda sıkça sorulanlar

Hiç Almanca bilmiyorum. Avusturya’da okuyabilir miyim?

Avusturya üniversitelerine eğitim almak için değişik her yıl binlerce öğrenci geliyor ve bu öğrencilerin neredeyse tamamı Almanca bilmiyor. Bu nedenle etkili Almaca öğretimi amaçlı dil okulları oluşturulmuştur. Bu Almanca hazırlık programlarına katılarak dil sorununuzu aşabilir, eğitimine başlayabilirsiniz.

Viyana üniversitelerinde okuyabilmek için gereken şart nedir?

Viyana üniversitelerinde eğitim alabilmenin temel şartı, almak istediğiniz eğitimi Türkiye’de almaya hak kazanmış olmanızdır. ÖSYM tarafından yerleştirmeniz yapılan fakülte ve bölüme paralel olarak Viyana üniversitelerine başvurunuz kabul edilmektedir.

Avusturya’da eğitim almak için yılda ne kadar paraya ihtiyacım olur?

Avusturya’da tüm devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücreti 1.500 Euro’dur. Öğrenciler konaklama, ulaşım, sosyal giderler ve cep harçlığı olarak aylık ortalama 600 – 700 Euro paraya harcarlar. 10 aylık bir akademik yıl dönemi boyunca ihtiyacınız olacak olan para yaklaşık 7.000 – 8.000 Euro civarındadır.

Eğitim Süresi ne kadar?

Avusturya eğitim sisteminde lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi 2 yıl sürmektedir.

Avusturya üniversitelerine ne zaman başvuru yapmam gerekir?

Kış Dönemi (Wintersemester) için 1 Eylül, Yaz Dönemi (Sommer semester) için 1 Şubat tarihlerine kadar başvuru yapılabilir. Avusturya üniversite kayıt işlemlerinize başlamak için, ÖSYM Yerleştirme belgenizin gelmesini ya da kazandığınız üniversiteye kayıt işlemlerinizin tamamlanmasını beklemeyin. Online ön kayıt işlemi için lütfen acele ediniz. Evrakları daha sonra da gönderebilirsiniz. Bu size çok önemli zaman kazandıracaktır ve dönem kaybetme riskinizi en aza indirecektir. ELT ÖSYM sınav sonucunu beklemeden başvuru yapan adaylara sözleşme garantili olarak, eğer sınavdan başarılı olamazlarsa hiçbir ücret kesintisi yapmaksızın iade garantisi vermektedir.

YÖK Denkliği var mı?

Evet. Avrupa Birliği ülkelerinde, YÖK’ün tanımış olduğu üniversitelerde alacak olduğunuz eğitimlerin YÖK denkliği vardır.

Ayrıntılı bilgi için:
Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi
06539 Bilkent Ankara
Tel : 0312 298 7142
Fax : 0312 266 4744
http://www.yok.gov.tr

Avusturya üniversitelerine yatay geçiş yapsam, derslerimi saydırabilir miyim?

Çoğu ülkede mevcut standart uygulamaya göre üniversiteye kabul edildikten sonra, sahip olduğunuz transkripti üniversiteye sunarak, aldığınız kredilerin sayılmasını talep edersiniz. Bu talebiniz ve aldığınız eğitim incelenir ve size hangi derslerden muaf olduğunuzu bildirilerek eğitime başlamanız sağlanır. Ülkeler arası yatay geçişlerde kredilerinizin bir kısmının kabul edilmeyebileceği gerçeğine hazır olmalısınız. Çok büyük kayıplarınız olmamakla birlikte bu çok doğaldır.

Askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

Avusturya’daki üniversite kayıt işleminiz tamamlandıktan sonra Avusturya´da Türkiye Konsolosluğu´nda Öğrenci dosyası açtırarak askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Askerliği daha öncesinden tecil etmiş olan öğrenciler yanlarında tecilli olduğuna dair belgeyi de ibraz ederek askerlik tecillerini uzatabilmektedirler.

Kendi alanımın dışında bir alanda yüksek lisans başvurusu yapabilir miyim?

Avusturya Üniversiteleri, yüksek lisans başvurularında öğrencilerin mezun oldukları bölüme paralel bir bölüm için başvuru yapmalarını uygun görmektedir. Evraklarınız incelenirken lisans transkriptinizde görünen almış olduğunuz derslerin başvuru yaptığınız yüksek lisans bölümüyle büyük oranda örtüşmesi gerekmektedir.

ALES belgemin geçerliliği Türkiye’de 2 yıldır. Avusturya için de bu geçerli midir?

ALES sonucunuz Avusturya’da sadece 1 yıl geçerlidir, dolayısıyla ALES’e girer girmez kabul başvurunuzu yapmalısınız. Buna paralel olarak;

Viyana Teknik Üniversitesi, Viyana Ziraat Üniversitesi ve Viyana Ekonomi Üniversitesi başvuru yapılacak alan için Türkiye’den bir master kabulü de talep etmektedir.

Hangi dönemlerde yüksek lisans başvurumu yapmalıyım?

Avusturya’da her dönem yeni bir akademik yıl başlangıcıdır. Kış dönemi başvuruları için son tarih 31 ağustos; yaz dönemi başvuruları için ise 31 Ocaktır. Üniversiteden onay gelmesi akabinde vize başvuru sürecinizle birlikte ortalama olarak 6-7 aylık bir sürece ihtiyacınız olacaktır eğitime başlayabilmeniz için.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank