Avusturya’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Avusturya’da yüksek öğretim devlet sponsorluğunda olduğundan, ülkedeki tüm üniversitelerde yıllık üniversite harcı 1500 Euro’dur. Eğitim ücreti bölümlere göre değişiklik göstermez.Bu ekonomik eğitim imkanı nedeniyle Avusturya üniversiteleri, başta Avrupa Ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin ilk tercihleri arasındadır.

Viyana öğrencilerin yaşam ve konaklama ihtiyaçları için büyük bir çeşitlilik sunar. Viyana’da çok sayıda öğrenci yurdu vardır veçok sayıda öğrenci bu yurtlarda konaklar. Viyana’da yurt ücretleri aylık 200-250 Euro civarındadır. Yurtlarda konaklamak ,steyen öğrenciler genellikle bir sonraki dönem için rezervasyon yaptırarak yer bulabilmektedir. Doluluk ve önceliği halihazırda Viyana’da okuyan öğrencilere verilmesi nedeniyle Türkiye’den gitmeden önce öğrencilerin yurtlarda yer bulabilmesi çok nadiren gerçekleşir.

Viyana’da öğrenciler için en sık başvurulan çözün öğrenci kullanımına çok müsait olan apart dairelerdir. 25-50 m2 alana sahip 1-2 kişilik bu tam donanımlı dairelerde öğrenciler aylık ortalama 250-300 Euro ödeyerek kalabilmektedir. Bu ücrete tüm giderler dahildir ve öğrenciler bu konaklama şeklinden genellikle çok memnun olmaktadır. Alternatif olarak öğrenciler Viyana’nın değişik yerlerinde müstakil dairelerde de oturabilmektedir.

Viyanada öğrencilerin bir aylık ulaşım, beslenme, harçlık ve sosyal giderleri için ihtiyaçları olan para 300 – 400 Euro civarındadır. Avusturya’da öğrencilere part-time çalışma izni verilmektedir. Birçok öğrenci Almanca diline hakim olduklarından itibaren bu tip işlerde çalışarak ek gelir elde edebilmektedir.

Avusturya’da Eğitim almak Türkiye’de Eğitim Almanın En İyi Alternatifidir.

Her şeyden önce belirtmekte fayda var ki, Türkiye’de üniversite eğitimi almanın da bir maliyeti vardır. İster devlet üniversite , ister vakıf üniversitesinde okuyun, mutlaka üniversite öğrencisi olmanın belli masraflarıyla karşılaşacaksınız. Birçok öğrenci bu hesaplamayı hatalı yaptığından karar vermede zorlanabiliyor. Aşağıdaki tabloda Türkiye’de ve Kıbrıs’ta eğitim almakla Polonya eğitim maliyetleri detaylı olarak karşılaştırılmıştır. Rakamlar birçok benzer maliyetin ortalaması alınarak oluşturulmuştur.

Devlet Üniversitesi Vakıf Üniversiteleri KKTC Üniversiteleri AVUSTURYA
Aylık Konaklama 500 TL 500 TL 500 TL 350 €
Aylık Beslenme 500 TL 500 TL 600 TL 250 €
Aylık Ulaşım 150 TL 200 TL 200 TL 50 €
Aylık Sigorta 0 0 0 25 €
Aylik Çeşitli Giderler 150 TL 300 TL 300 TL 50 €
Aylık Gider toplamı 1300 TL 1500 TL 1600 TL 800 €
Yıllık Gider Toplamı (10 ay) 13.000 TL 15.000 TL 16.000 TL 8.000 €
Yıllık Eğitim Ücreti 0 TL 21,000 TL /40.000 TL Tıp 12.000 TL /30.000 TL Tıp 1.500 €
Yıllık Genel Toplam 13.000 TL 36.000 TL /55.000 TL Tıp 28.000 TL G./46.000 TL Tıp 9.500 € / 35.000 TL

Yukarıdaki tablolar dikkatle incelendiğinde çıkacak sonuç; üniversite eğitimi almak için yurtdışındaki olanakları değerlendirmenin herkes için mümkün olduğudur. Ülkemizdeki sınav sistemi nedeniyle istediğiniz kalitede bir üniversiteye giremiyorsanız, ya da istediğiniz bölümü okuyamıyorsanız, hiç zaman kaybetmeden yurt dışı eğitim olanaklarını değerlendirmelisiniz. Hatta artık birçok öğrenci yurt dışında eğitim almanın ülkemizdeki birçok üniversiteye kıyasla çok daha mantıklı olduğu analizini yapmakta ve üniversite sınavına dahi girmeye gerek görmeden başvurularını başlatmaktadır. Yurtdışında Üniversite Eğitimi Almak Özellikle Vakıf Üniversitelerine Kıyasla Birçok Kritere Göre Daha Avantajlı ve Mantıklıdır.

Vakıf Üniversiteleri Yurtdışında Üniversite
Kriter: Maliyet
Vakıf üniversitelerinde eğitim almanın bir yıllık maliyeti tüm gider kalemleri toplandığında yıllık ortalama 30,000 TL civarındadır Yurtdışında eğitim almanın maliyeti ülke, üniversite ve bölüme göre 14,000 – 60,000 TL arasındadır.
Kriter: Üniversiteye Giriş Zorluğu
Öğrencin üniversite yerleştirme sınavında başarılı olması gerekmekmekte. Buna ek olarak yine de birçok öğrenci potansiyel olarak uygun olduğu bölümü okuyamamaktadır. Üniversite sınavında başarılı olma şartı aranmaz. Öğrencileri lise eğitimlerine uygun olan herhangi bir bölümde okuyabilirler. İdeallerine ulaşabilirler.
Kriter: Eğitim sürecinde başarı
Öğrenci çoğu zaman istemediği bir üniversitede ve bölümde okuduğu için motivasyon sorunu yaşar ve başarı göstermesi zordur. Öğrenci idealindeki bölümü okumanın verdiği motivasyonla eğitim alır, başarılı olma olasılığı daha yüksektir.
Kriter: Eğitim Süresi
Lisans eğitim süresi 4 yıldır. İngilizce hazırlığı ile birlikte süre 5 yıl olur. Lisans eğitim süresi genellikle 3 yıldır. Hazırlık eğitimiyle birlikte 4 yıl sürer. Öğrencinin hem toplam maliyeti düşer hem de hayata 1 yıl erken atılır.
Kriter: 4 yıl sonunda elde edilenler
Öğrencinin elinde SADECE DİPLOMA olur. Dil eğitimi genellikle yetersiz olduğundan ve pratik imkanı olmadığından öğrenciler büyük çoğunlukla vasat bir İngilizceyle mezun olur. Diploma + çok iyi derecede en az 1 yabancı dil, 1 yıllık iş tecrübesi.Eğitim süresi 3 yıl olduğundan üçüncü yılın ardından öğrenci dördüncü yılını bir işte çalışarak geçirebilir, hem iş tecrübesi edinir hem de 20-30 bin TL kazanır. Bu sayede 3 yıl boyunca harcamış olduğu giderlerin önemli bir bölümünü kazanmaya başlar.
Kriter: Diploma Prestiji ve Getirisi
Türkiye’de sıradan bir vakıf üniversitesinden alınan bir diplomanın iş dünyasında bir prestiji yoktur. Yüz binlerce üniversiteli işsizin bulunduğu ülkemizde herhangi bir tercih sebebi oluşturmaz. İlerleyen iş yaşamında kariyer planına herhangi bir etkisi olmaz, kişinin meslek hayatında yükselmesine katkısı olmaz. Öğrenci yurtdışında YÖK denkliği olan bir üniversiteden mezun olduğunda hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilir. Avrupa birliği diplomaları ABD, Kanada ve Avustralya tarafından da tanınmakta ve rağbet görmektedir. Yurtdışında eğitim almış biri, birçok işveren tarafından daha olgun, ailesine bağımlılığı bitmiş ve kendine güveni gelişmiş başarılı kişiler olarak değerlendirilir.
Kriter: Yabancı dil öğrenimi
Türkiye’de üniversitede hazırlık eğitimi alıp da iyi derece İngilizce konuşabilen öğrencilerin sayısı çok azdır. Genellikle teoride kalan, gramer odaklı eğitim sonucunda öğrenciler vasat bir dil seviyesiyle mezun olurlar ve daha sonra bu eksiklerini gidermek için de dil kurslarına gitmek zorunda kalırlar. Özellikle İngilizce seviyesi çok iyi düzeyde olmayan adayların nitelikli işlerde çalışabilmesi neredeyse imkansızdır. Yurtdışındaki üniversitelerde eğitim dilinin İngilizce olmasının yanı sıra, içinde bulunulan uluslararası topluluk nedeniyle öğrenciler kampüslerinde ve diğer öğrenciler ve öğretim üyeleriyle İngilizce iletişim kurmak zorunda olduklarından İngilizceleri mükemmelleşir. Öğrenciler ayrıca bulundukları ülkenin ana dilini de zaman içinde rahatlıkla öğrenirler. Bu özellikleri onlara önemli bir tercih edilme nedeni oluşturur.
Kriter: Kazandırdığı vizyon ve kişisel gelişime katkısı
Üniversite hayatı bireylerin geleceklerini şekillendirecek olan kişisel gelişim süreçlerinin temel taşıdır. Bu aşamada öğrencinin sadece aldığı dersler değil, bulunduğu sosyal ortam, yaşadığı şehrin imkanları ve kültürel açılımları çok önemlidir. Sözgelimi İstanbul’un merkezinde eğitim alan bir öğrenci ile, Anadolu’nun küçük bir ili ya da ilçesinde, Kıbrıs’ta, ya da İstanbul’un uzak ilçelerinde eğitim alan öğrencinin kişisel gelişim anlamındaki edinimleri arasında uçurumlar vardır. Şehircilik, kültür, sanat, spor, tarih, ulaşım ve diğer olanaklar açısından yetersiz ya da kötü yaşam standartları sunan bir kampüs ve şehir, öğrencinin vizyonu ve kişisel gelişimine bir katkı sağlamamakla birlikte, öğrencide ciddi manada özgüven kaybına neden olur. Bu tarz eğitim alan öğrencilerin birçoğu mezun olduktan sonra dahi birçok işlerini ailelerinden destek ve refakat almadan yapamayan bireyler olmakta ve bu öğrenciler hayatta genellikle başarısız olmaktadır. Yurtdışında köklü üniversitelerin kampüslerinde eğitim alan öğrenciler kişisel gelişim ve özgüven açısından büyük avantajlar sağlar. Başka ülkelerden gelen öğrencilerle birlikte yaşam, yeni hobiler ve aktiviteler, birçok farklı şehir ve ülkeyi görebilme olanakları öğrencilerin hayata tam donanımlı, kendine güveni olan, bağımsız ve iş yaşamına hazır bireyler olarak mezun olmalarını sağlar.

Öğrenci Görüşleri

ELT hizmet kalitesi ve Viyana’da eğitim / yaşam hakkında öğrencilerimiz neler düşünüyor? Videoları İzlemek için resimleri tıklayınız.

Avusturya üniversitelerinde eğitim Viyanada üniversite eğitimi üniversite eğitimi Viyanada üniversite
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank