Bilgi İste

Almanya'da Yüksek Lisans

Almanyada yüksek lisans size güçlü bir eğitim ve üstün bir kariyer sağlıyor. Geleceğiniz için bu yatırımı yapmalısınız. Üstelik Almanyada yüksek lisans ücretsiz!

Almanyada Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi için hem çok ekonomik hem de çok prestijli bir seçenek arıyorsanız Almanyada yüksek lisans olanaklarını değerlendirmelisiniz. Teknolojiden, sanata, işletmeden, sosyal bilimlere kadar pek çok alanda dünya çapında üniversitelere ve akademik kadrolara sahip olan Almanya, tüm dünyadan adayların yüksek lisans için dikkatini çekiyor.

Üniversite eğitimi ücretsiz çünkü devlet finanse ediyor.

Almanya'da bu kadar prestijli bir eğitimi ücretsiz alabiliyor olmanızın nedeni eğitimi devletin finanse ediyor olmasıdır. Üniversiteler eyaletlere göre değişmekle birlikte, öğrencilerden farklı fon ya da üyelikler adıyla yıllık sadece 300-650 Euro ücret almaktadır. Bu bakımdan Almanya yurtdışında yüksek lisans için en büyük fırsatlardan biridir.

Almanca Avrupa'nın en yaygın dili ve ülkemizde de çok önemli bir ticari dildir.

Almanyada eğitim alacak olmanın en büyük avantajlarından biri de Almanca öğrenebilecek olmanızdır. Avrupa genelinde en yaygın olarak konuşulan dil olan Almanca size büyük değer katacaktır. Sahip olduğu geniş uluslararası öğrenci yapısı aynı zamanda size İngilizce pratiği olanağı da sunduğundan, Almanya'daki eğitim sürecini verimli değerlendirirseniz her iki dile de hakim olarak mezun olabileceksiniz. Öğrenciler Almancayı ilk yıl aldıkları hazırlı eğitiminde rahatlıkla öğrenebilmekte ve eğitme başlayabilmektedir.

Dünya devi şirket ve sanayi kuruluşlarıyla entegre eğitim.

Almanyada yüksek lisans eğitimini değerli ve önemli kılan en önemli özellik, üniversitelerin çoğu zaman ülkenin büyük sanayi ve ticaret kuruluşlarıyla entegre olarak eğitim vermesidir. Almanyada yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, eğitimleri boyunca bu kuruluşlarda proje görevleri alır ve staj yaparlar. Bu sayede mezun olduğunuzda hem uygulamalı bir eğitim almış olacak hem de dünyanın dev markalarında çalışma deneyimi ve referansı elde etmiş olacaksınız.

Kolay başvuru ve kabul koşulları

Almanya'da yüksek lisans başvurusu yapabilmek için lisans mezunu olmanız ya da mezuniyet aşamasında olmanız yeterlidir.

Almanya'da master eğitimi almak isteyen öğrenciler için 4 önemli şart bulunmaktadır:

 • Lisans not ortalamanız 2,70 ve üzeri olmalıdır. Lisans not ortalamanız 2,70 ve altı olması durumunda üniversiteler size şartlı kabul verseler bile Konsolosluk bu konuda sıkıntı çıkarabiliyor ve genelde vize reddi ile sonuçlanıyor.
 • Hangi lisans bölümünden mezun iseniz, yüksek lisansınızda aynı bölüm üzerine olmalıdır. Farklı bir alanda Almanya üniversiteleri kabul vermemektedir, kendi alanınız üzerinde devam edebilirsiniz.
 • Hazırlayacağınız motivasyon mektubu ve Üniversitenizden alacağınız referans mektuplarınız çok iyi olmalıdır.
 • Almanya'da yüksek lisans başvurusu yapabilmek için üniversite mezunu olmanız ya da mezuniyet aşamasında olmanız yeterlidir.

Master eğitimi için de yine öncelikle Almanca yeterliliğinizi TestDAF skoru ile belgelemeniz gerekiyor. Şartlı kabul alarak Almanca eğitimine başlayabilir, gerekli dereceye ulaşınca Master eğitiminize başlayabilirsiniz

Şartlı kabul avantajı ile Almanca eğitimine rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Almanca bilmiyorum diye üzülmeyin. ELT'nin sunduğu şartlı kabul avantajı ile önce arzu ettiğiniz üniversite ve bölüme başvurunuz yapılacak, bu üniversiteden adınıza şartlı kabul alınacak. Şartlı kabul belgesi gerekli Almanca düzeyine geldiğinizde Almanyada yüksek lisans eğitiminize başlayabileceğinizi belgeler. Böylece Almanca eğitiminize üniversite garantisi ile başlayabileceksiniz.

 • Kayıt için gerekli belgeleri hazırladım ve bu evrakları eğitim danışmanıma teslim ettim. Danışmanıma sorduğum her soruya ve yazdığım her e-maila anında cevap aldım. Ben nasıl heyecanla o haberi bekliyorsam, danışmanımın da o haberi bana vermeyi aynı heyecanla beklediğinden emindim.

  Mert Erdoğan - Technische Universität Clausthal

 • Almanya'nın üniversite eğitimi için gerek teknik ve akademik gerekse ekonomik açısından en ideal yer olduğuna karar verdim. Almanya'da hayat kolay, rahat, düzenli, güvenli, eğlenceli, mutlu ve son derece öğretici. "Oh be! Ne iyi ettim buraya gelmekle." demediğim bir günüm olmadı.

  Hakkı Sezgin ILGÜ - Technische Universität Clausthal

 • ELT bu süreçte her konuyla ilgilendi. Eğitim danışmanım, tüm sorularımı (ne kadar evhamlı olduğumu biliyordur kendisi; defalarca ve defalarca soru sormama rağmen bıkmadan, yorulmadan yanıtladı. Almanya'yı tanıyor olması da ayrıca bir artı oldu.

  İlayda Şahin - Universität Paderborn

Almanya'da Yüksek Lisans Yapabileceğiniz Üniversiteler

Üniversite Şehir Açıklama
TU Dresden Dresden Araştırma ve geliştirme alanında Almanya'nın en iyilerinden
TU Clausthal Clausthal- Zellerfeld En iyi on teknik üniversite arasında
TH Wildau (Berlin) Berlin Raylı Sistemler alanında en iyilerden
Bremen Üniversitesi Bremen Kendi bünyesinde Almanca hazırlık kursu olan ödüllü üniversite
FSU Jena Jena 1558 kuruluşlu üniversite öğrenci şehri Jena'da
FH Jena Jena 30'dan fazla bölümde uygulamalı eğitim
TU Cottbus Senftenberg Küçük şehir, akşam eğitimi imkanı
University of Zwickau Zwickau Otomotiv endüstrisinin merkezinde uygulamalı bilimler üniversitesi
FH Erfurt Erfurt Erfurt şehrinde uygulamalı bilimler üniversitesi
University of Erfurt Erfurt 1392 yılında kurulmuş Almanya'nın en eski üniversitesi
JGU - Mainz University Mainz Almanya'da medyanın merkezi Mainz şehrinde onlarca bölümüyle
FH Aachen Aachen Onlarca bölümde uygulamalı bilimler eğitimi
FH Zittau/Görlitz Zittau-Görlitz Butik bir uygulamalı bilimler üniversitesi
Aachen Teknik RWTH (TU) Aachen Almanya'nın en büyük teknik üniversitesi
Dortmund Teknik (TU) Dortmund Avrupa'nın en büyük teknoloji parklarından birine sahip
Goethe Frankfurt Üniversitesi Frankfurt Finans ve Ticaret merkezi Frankfurt'ta uluslararası bir üniversite
Hannover Üniversitesi Hannover TU9 grubuna dahil üniversitede çok geniş bölüm yelpazesi
Nürnberg Erlangen Üniversitesi FAU Nürnberg Almanya'nın en iyi 10 üniversitesinden
Paderborn Üniversitesi Paderborn Devasa teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan Paderborn şehrinde
Ruhr Bochum Üniversitesi Bochum Almanya'nın beş büyük üniversitesinden biri
Stuttgart Üniversitesi Stuttgart Dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden birisinde mükemmel bir üniversite
Würzburg Üniversitesi Würzburg 9 Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiş en köklü üniversitelerden

Almanya Üniversiteleri (Özel)

Üniversite Şehir Açıklama
New European College Münih İşletme ve Pazarlama alanında İngilizce ve Almanca master programları
BITS Business and Leadership University Berlin, Hamburg, Iserlohn Psikoloji, İş Hukuku, Furbol Yönetimi gibi bölümlerde prestijli diploma olanağı
BTK Arts and Design School Berlin, Hamburg, Iserlohn Üç farklı şehirde kampüsleri bulunan okulda medya, iletişim ve sanat bölümlerinde uzmanlaşma imkanı
Brand Academy Hamburg Uluslararası Marka Yönetimi ve Marka İletişimi gibi alanlarda yüksek lisans bölümleri bulunan özel bir okul
Gisma Business School Berlin, Hannover İşletme, Güvenlik ve Yönetim bölümlerinde ön plana çıkan okulda İngilizce ve Almanca eğitim
Berlin School of Business and Innovation (BSBI) Berlin Yatırım, Pazarlama ve MBA alanlarında profesyonel eğitim veren üniversitesi
Berlin International University of Applied Sciences Berlin Almanya'da İngilizce İç Mimarlık eğitimi alabileceğiniz uygulamalı bilimler üniversitesi

Senin için en uygun ülke hangisi?

Bilgi İste