Bilgi İste

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Birleşik Krallıkta yer alan bir ülkedir. İngiltere vize başvurunuzdan sonra size verilen Birleşik Krallık vizesi ile İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’ya da seyahat edebilme şansı elde edersiniz. İngiltere birçok okul ve şehir seçeneği ile her talebi karşılayabilecek bir ülkedir. İngiltere’de Londra ve daha birçok şehirde eğitim görebilme olanağınız bulunmaktadır. Öğrencilerin yapacakları şehir tercihlerinde nasıl bir öğrenim süreci geçirmek istedikleri ile ilgilidir. Yapacağınız bu seçimde ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınız sizi doğru bir şekilde yönlendirecektir.

Öğrencilerin kendi ülkelerinde öğrenmiş oldukları İngilizceyi geliştirmek ve belli bir seviyeye getirmek amacı ile İngiltere’de alacakları dil eğitimi, pratik yapmak açısından faydalı olacaktır. Öğrenciler aldıkları eğitim sonrasında kendi ülkelerine döndükten sonra birçok kişiden daha avantajlı durumlarda olacaklardır. Yurtdışında dil eğitimi almak size hem zaman hem de farklı kültürlerden edindiğiniz birikimi kazandıracaktır.

İngiltere’ye sizinle birlikte Dünya’nın birçok yerinden öğrenci gelmekte ve sizin eğitim aldığınız okullarda eğitim almaktadır. İngiltere’de yaşarken hem İngiliz kültürünü yakından tanımış olursunuz hem de diğer öğrencilerle kurduğunuz iletişim ile farklı kültürleri de öğrenmiş olursunuz.

İngiltere’de eğitim almanın bir diğer avantajı ise Türkiye’ye yakınlığıdır. Kendi yaşadığınız ülkeye 3 4 saatlik bir uçak mesafesinde olmanız dilediğiniz zaman ve günde ülkenize gelebilmeniz için bir avantajdır. Deniz aşırı ülkelerde göreceğiniz eğitimlerde bu ulaşım rahatlığına sahip olmanız zordur.

İngiltere’de gördüğünüz eğitim sırasında boş vakitlerinizi ülkeyi ve diğer Birleşik Krallık ülkelerini gezerek değerlendirebilirsiniz. Bireysel yapacağınız seyahatlerin dışında birçok dil okulunun kendi bünyesinde bulunan aktivitelere de katılmanız mümkündür. Bu konuların detaylarını ELT danışmanınız size bildirecektir.

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin İngiltere’nin yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezlerine başvurularını yapmaları gerekmektedir. İngiltere vize prosedürleri birçok ülkeye kıyasla uzun prosedürler içermektedir. Gerekli evraklar ve yapılması gerekenler konusunda ELT danışmanınız sizi bilgilendirecek ve size yol gösterecektir.

Neden profesyonel vize danışmanlık desteği almalısınız?

Her yıl çok sayıda başvuru sahibi yanlış veya eksik evrak beyanlarından dolayı vize reddi almaktadır.  ELT Yurtdışı Eğitim gerekli evraklar ve vize işlemleri konusunda ülkenin bildirmiş olduğu güncel prosedürlere hâkim bir kadro ile hizmet vermektedir. ELT, İngiltere Öğrenci Vizesi başvurunuzda size eğitimli danışmanları ile birlikte yol göstermeyi ve vize reddini engellemeyi amaçlamaktadır.

Kurumumuz tarafından size özel olarak atanmış danışmanınız vize evrak listesi ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir. İngiltere Konsolosluğu ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır. Vize dosyanızın önemle ve dikkatle hazırlanmış olması vizeyi kesinlikle alacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm kararlar konsoloslukların inisiyatifindedir.

ELT Yurtdışı Eğitim deneyimli kadrosu ile bu tip aksaklıkları yaşamamanız ve zaman kaybetmemeniz açısında titizlik ile çalışmaktadır. İngiltere’den vize reddi almanız size daha sonra yapacağınız başvurularda zorluk çıkartacak ve işlemlerinizin fazlasıyla uzamasına neden olacaktır. Yanlış evrak veya bilgi beyanı ret almanıza hatta sicilinizin bozulmasına yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ülke konsoloslukları cezai yaptırım uygulayabilmektedirler.

ELT Vize Danışmanlığı Nedir?

ELT Yurtdışı Eğitim olarak bize başvuru yaptıktan sonra sizinle kurduğumuz iletişim ile sizi detaylı olarak tanıyoruz. Bu sayede hangi vize ve ülke için uygun olduğunuzu veya hani başvuru prosedürlerinden yol izlememiz gerektiğini belirliyoruz. İzleyeceğimiz başvuru sürecinde verdiğimiz kararları ve yönlendirmeleri kurumumuzun geçmişteki tecrübelerinden aldığı ışıkla aydınlatıyoruz. Vize danışmanlığımızın kapsamı;

  • ELT, profesyonel kadrosundan sizin için özel bir danışman atıyoruz ve birebir iletişimde kalmanızı sağlıyoruz
  • İngiltere Öğrenci Vizesi için gerekli evrak ve prosedürler konusunda sizi bilgilendiriyoruz
  • Alınan randevuya kadar olan süreçte deneyimli operasyon kadromuz tarafından vize dosyanız bize ilettiğiniz evraklar ışığında özenle hazırlanıyor
  • Dosyanızın içerisinde yer alması gereken ve konsolosluklar tarafından önem arz eden, dilekçelerin nasıl yazılması gerektiği konusunda size danışmanlıkta bulunuyoruz
  • Parmak izi vermeniz için şahsen gitmeniz gereken İngiltere vize randevusunu sizin için alıyoruz ve size detaylarını bildiriyoruz
  • Randevuda yaşayabileceğiniz herhangi bir aksaklık durumunda danışmanınızla iletişime geçtiğiniz takdirde sorunun çözülmesi için elimizden gelen hizmeti veriyoruz
  • Vize sonuçlanma sürecini bekledikten sonra, eğer olumsuz bir sonuçla karşılaşmışsak bu durumda ne yapmanız gerektiği ile ilgili size danışmanlıkta bulunuyoruz

İngiltere Öğrenci Vizesi için gerekli olan pasaportun özellikleri:

İngiltere Öğrenci Vizesi başvurunuzda kullanacağınız pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir ve son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Pasaportunuzda en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Bu sayfalarda kaşelerde dâhil olmak üzere hiç bir şey bulunmamalıdır.

Pasaportunuzda herhangi bir hasar veya tahribat olmaması önem arz etmektedir. Konsolosluklar sayfaları zarar görmüş pasaportları başvuru esnasında kesinlikle kabul etmemektedir. Böyle bir durumda yeni pasaport çıkartmanız tavsiye edilir.

Yeni pasaport çıkarttığınız sırada eski pasaportunuzda geçerliliğini yitirmiş eski vizeleriniz varsa, delinmiş (iptal edilmiş) pasaportunuzu geri almalısınız. Yapacağınız vize başvurusunda ihtiyacınız olacaktır. Eski vizelerinizin fotokopilerinin vize dosyanızda bulunması sizin için olumlu bir referans olacaktır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci:

Türkiye’den yapılacak İngiltere Vize başvurusu ülke konsolosluklarının yetkilendirdiği başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Başvurunuza uygun evrakların hazırlanması gerekmektedir. ELT Yurtdışı Eğitim size gerekli evraklar konusunda bilgi verecektir. Evrakların toparlanmasında ELT danışmanınızın size iletmiş olduğu listeyi dikkatlice okuyunuz.

İngiltere yanlış veya eksik bilgi beyanlarında katı kuralları olan bir ülkedir. Konsolosluk sizin verdiğiniz evraklar ışığında size vize verip vermemeye karar vereceğinden dolayı evrakların bildirildiği şekilde hazırlanması önem taşımaktadır. Örneğin; istenen banka hesap dökümlerinde kaynağı belirsiz ve belgelenemeyen yüksek meblağlı para girişleri, konsolosluğun kararını doğrudan etkileyecektir. Bu ve benzeri dikkat edilmesi gereken daha birçok şey bulunmaktadır.

Dosyanız deneyimli ELT kadrosu tarafından hazırlandıktan sonra biometri işlemi için konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu başvuru merkezinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Başvuru merkezinde dosyanızı teslim eder ve parmak izi işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

İngiltere Öğrenci vizesi başvurunuz tamamlandıktan sonra vizenizin sonuçlanma süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Yaklaşık olarak 10 ila 15 iş günü süren işlemler konsoloslukların tatillerine ve yoğunluğuna göre uzayabilmektedir. Konsolosluklar sizden bazen ek evrak bazense mülakat talebinde bulunabilmektedirler. Konsoloslukların taleplerini ELT danışmanınızın size göstereceği yol ile hızlıca yerine getirmeniz vize sonuçlanma sürenizin uzamasını engelleyecektir.

İngiltere Öğrenci Vizesi için ne zaman başvuru yapmalıyım?

İngiltere Öğrenci Vizesi için başvurularınızı en geç 15 iş günü öncesine kadar yapmanız tavsiye edilir. Konsoloslukların yoğun olduğu dönemlerde (yaz dönemi gibi) bu süre uzayabilmektedir. Yoğun dönemler haricinde konsoloslukların kendileri için belirlediği tatil günlerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

İngiltere kuralları gereği başvurunuzu en fazla 90 gün öncesinden yapabilirsiniz. Başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız sizin için süreç o kadar rahat geçecektir. Vize sonucunuzun olumsuz olması durumunda yeni bir başvuru için kendinize yeterli zaman aralığı bırakmanız tavsiye edilir.

İngiltere Öğrenci Vizesi başvurumun reddedilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması yani reddedilmesi durumunda ülkelerin farklı itiraz kabul prosedürleri bulunmaktadır. Bazı ülkeler itirazını kabul etmeyip yeniden başvuru yapmanızı da isteyebilmektedir. Size gönderilen bildiride ret almanız sebepleri ve itiraz prosedürleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ret almanız durumunda ELT danışmanınız size itiraz etmenizin mi ya da yeni bir başvuru yapmanızın mı gerektiği konusunda gerekli bilgilendirmeyi verecektir. Ret durumlarında ödenen ücretlerin konsolosluk ve yetkili kurumlar tarafından iadesi bulunmamaktadır.