Bilgi İste

Amerika Vizesi

Amerika Vizesi

AMERİKA VİZESİ

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın toprak olarak en büyük ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu büyüklükten doğan en büyük özelliği ise birçok milleti içerisinde barındırmasıdır. Dünyada Çin ve Hindistan’dan sonra en kalabalık ülkedir ve ülkenin büyük çoğunluğunu farlı kültürlerden insanlar oluşturmaktadır. Amerika dünyanın birçok ülkesinden göç alır ve bu sayı her geçen yıl artış göstermektedir.

Amerika’ya seyahat etmek isteyen kişilerin oraya gittiklerinde kazanacakları en önemli şey hem Amerikan kültürünü tanımak hem de farklı milletlerden insanlarla iletişim kurabilmektir. Özellikle Amerika’da eğitim gibi uzun vadeli bir kalış düşünüyorsanız, Amerika Birleşik Devletlerindeki yaşantınız fazlasıyla kültürel birikim sahibi olmanıza olanak sağlayacaktır.

Amerika 50 eyaletten oluşur ve anayasal cumhuriyettir. İçerisinde barındırdığı her eyaletin kendi kanunlarını koyma ve uygulama hakkı bulunmaktadır. Amerika’da uzun vadeli bir kalış düşünen kişilerin şehir tercihi yaparken eyaletlerin yönetim sistemlerini incelemelerinde yarar vardır.

Amerika büyüklüğü dolayısıyla seyahatçilerin her talebini karşılayacak şehir seçeneğine sahiptir. Sahil kesimlerinde konaklamak isteyen kişiler için Miami, Key West, Washington DC, San Francisco gibi şehir seçenekleri uygun olurken şehir hayatı isteyen kişiler için New York City, Los Angeles, Las Vegas, Chicago, Boston, Seattle gibi şehirler uygun olacaktır.

Amerika’ya yapacağınız seyahatte kullanacağınız hava ulaşımı için Amerika’nın en büyük havalimanlarından 5 tanesi; Atlanta (ATL) Havalimanı, Chicago O’Hare (ORD) Havalimanı, Los Angeles (LAX) Havalimanı, John F. Kennedy (JFK) Havalimanı, Miami (MIA) Havalimanı’dır. Amerika’da bu havalimanları dışında da gerek yurtdışı gerekse yurtiçi ulaşım sağlayabileceğiniz birçok havalimanı bulunmaktadır.

Amerika’ya gidecek kişilerin seyahat amaçlarına göre başvurmaları gereken vize türleri farklılık göstermektedir. Vize türleri konusunda en çok çeşitliliğe sahip olan ülkelerden biri olan Amerika’da, turistik seyahatler için kişilerin B1, B2 diye adlandırılan vizelere başvurmaları gerekmektedir.

Amerika turistik vizeleri kişilere istisnai durumlar haricinde 10 yıla kadar verilebilir. Bu sizin Amerika’da 10 yıl boyunca konaklayabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Amerika giriş yaptıktan sonra 12 ay içerisinde 6 ay kalma hakkınız bulunmaktadır. Fakat turistik olarak Amerika’ya giden kişilerin 6 ay kesintisiz olarak Amerika’da kalmaları daha sonraki girişlerinde problem yaratabilmektedir.

Amerika vize başvurularında vize türü veya kişi ayrımı yapmadan konsolosluğa şahsen gelinmesini istemektedir. Amerika vize başvurunuzda bireysel ve tek başınıza hazır bulunmalısınız. Amerika vize başvurularında en önemli noktalardan biri yüz yüze yapacağınız görüşmedir. Vizeyi alıp alamayacağınızın sonucu birebir görüşme yaptığınız Amerika Konsolosluk veya Büyükelçilik memurları tarafından verilir. Görüşme esnasında özellikle uzun süreli bir eğitim için gidiyorsanız, ülkenize geri döneceğiniz konusunda görüşmeyi gerçekleştiren yetkili memuru ikna edebilmiş olmanız çok önemlidir.

Amerika vizesinin sonuçlanması aynı gün içerisinde olur ve görüşmenizi gerçekleştirdikten sonra, sizinle görüşmeyi sağlayan yetkili size orada vizeyi alıp alamadığınızı söyler. Görüşme esnasında size sorulabilecek sorular;
Neden Amerika’ya gitmek istediğiniz, masraflarınızın kim tarafından karşılanacağı, halihazırda Türkiye’de aldığınız eğitim ve Amerika’da katılacağınız programın detayları.

Görüşmeye giderken dikkat edilmesi gerekenler konusunda ELT Yurtdışı Eğitim danışmanınızdan bilgi alabilirsiniz.
Amerika’da öğrenim görmek isteyen kişiler için F1 vizesi bulunmaktadır. Eğer Amerika’da Üniversite, Yüksek Lisans, Dil Okulu veya Sertifika Programları gibi bir eğitim almak istiyorsanız F1 vizesine başvuru yapmanız gerekmektedir. F1 vizesine başvuru yapmanızı belirleyen ana belge kayıt olduğunuz kurumdan gönderilecek I-20 belgesidir. I-20 belgesi okulunuz tarafından hazırlanan, içerisinde sizin, okulun başlangıç ve bitiş tarihlerinin, ücretlerinin, adresinin ve iletişim bilgilerinin yer aldığı bir belgedir. F1 vizesi için ayrıntılı bilgiye, F-1 Vizesi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Amerika’da Work and Travel (WAT) programı veya başka değişim programlarına katılım amacı ile gitmek isteyen kişilerin başvurmaları gereken vize türü J1 vizesidir. J1 vizesine başvuru yapmanızı sağlayan DS-2019 belgesi size Amerika’dan sponsorunuz olan kurum tarafından gönderilen bir belgedir. Bu belge üzerinde katılacağınız programın detayları, hangi tarihler arasında olduğu, iş yeriniz veya staj göreceğiniz yerin ayrıntılı bilgileri yer almaktadır. J1 vizesi başvuru sahiplerine DS-2019 belgesinde yer alan şekilde bir çalışma imkânı sağlar. J1 vizenizin olması istediğiniz her işte çalışabileceğiniz anlamına gelmemektedir. J1 vizesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye, J1 Vizesi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Amerika’ya hangi amaçla ve nereye gitmenizin sizin için iyi olacağı konusunda ayrıntılı bilgiyi ELT danışmanınızdan alabilirsiniz. Gitmek istediğiniz her programa uygun bilgileri ayrıntılı olarak size aktaracak ve yol gösterecektir.

Neden profesyonel vize danışmanlık desteği almalısınız?

Her yıl çok sayıda başvuru sahibi yanlış veya eksik evrak beyanlarından dolayı vize reddi almaktadır. Amerika Vizesi başvuru prosedürleri ve evrak listeleri ülkenin farklı şehirlerdeki konsolosluklarına göre değişkenlik göstermektedir. ELT Yurtdışı Eğitim gerekli evraklar ve vize işlemleri konusunda ülkenin bildirmiş olduğu güncel prosedürlere hâkim bir kadro ile hizmet vermektedir. ELT, Amerika Vizesi başvurunuzda size eğitimli danışmanları ile birlikte yol göstermeyi ve vize reddini engellemeyi amaçlamaktadır.

Kurumumuz tarafından size özel olarak atanmış danışmanınız vize evrak listesi ve yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi vermektedir. Amerika Konsolosluğu ek evrak isteme hakkını saklı tutmaktadır. Vize dosyanızın önemle ve dikkatle hazırlanmış olması vizeyi kesinlikle alacağınız anlamına gelmemektedir. Tüm kararlar konsoloslukların inisiyatifindedir.

ELT Yurtdışı Eğitim, deneyimli kadrosu ile bu tip aksaklıkları yaşamamanız ve zaman kaybetmemeniz açısında titizlik ile çalışmaktadır. Amerika’dan vize reddi almanız size daha sonra yapacağınız başvurularda zorluk çıkartacak ve işlemlerinizin fazlasıyla uzamasına neden olacaktır. Yanlış evrak veya bilgi beyanı ret almanıza hatta sicilinizin bozulmasına yol açabilmektedir. Bazı durumlarda ülke konsoloslukları cezai yaptırım uygulayabilmektedirler.

ELT Vize Danışmanlığı Nedir?

ELT Yurtdışı Eğitim olarak bize başvuru yaptıktan sonra sizinle kurduğumuz iletişim ile sizi detaylı olarak tanıyoruz. Bu sayede hangi vize ve ülke için uygun olduğunuzu veya hani başvuru prosedürlerinden yol izlememiz gerektiğini belirliyoruz. İzleyeceğimiz başvuru sürecinde verdiğimiz kararları ve yönlendirmeleri kurumumuzun geçmişteki tecrübelerinden aldığı ışıkla aydınlatıyoruz.

Amerika Vizesi danışmanlığımızın kapsamı;

  • ELT, profesyonel kadrosundan sizin için özel bir danışman atıyoruz ve birebir iletişimde kalmanızı sağlıyoruz,
  • Amerika Vizesi için gerekli evrak ve prosedürler konusunda sizi bilgilendiriyoruz,
  • Alınan randevuya kadar olan süreçte deneyimli operasyon kadromuz tarafından vize dosyanız bize ilettiğiniz evraklar ışığında özenle hazırlanıyor,
  • Dosyanızın içerisinde yer alması gereken ve konsolosluklar tarafından önem arz eden, dilekçelerin nasıl yazılması gerektiği konusunda size danışmanlıkta bulunuyoruz,
  • Görüşme yapabilmeniz için şahsen gitmeniz gereken Amerika vize randevusunu sizin için alıyoruz ve size detaylarını bildiriyoruz,
  • Randevuda yaşayabileceğiniz herhangi bir aksaklık durumunda danışmanınızla iletişime geçtiğiniz takdirde sorunun çözülmesi için elimizden gelen hizmeti veriyoruz,
  • Vize sonuçlanma sürecini bekledikten sonra, eğer olumsuz bir sonuçla karşılaşmışsak bu durumda ne yapmanız gerektiği ile ilgili size danışmanlıkta bulunuyoruz.

Amerika Vizesi başvurumun reddedilmesi durumunda ne yapmalıyım?

Amerika vizenizin reddedilmesi durumunda, görüşmeniz esnasında memura sözlü itirazda bulunabilirsiniz fakat bu konuda bizim tavsiyemiz fazla ısrarcı olmamanızdır. Nedenini sorabilirsiniz fakat bazı memurlar neden vermeksizin sadece uygun olmadığını dile getirebilirler. Amerika’dan aldığınız ret sonrasında pasaportunuza ret kaşesi basılmaz fakat Amerika ret aldığınızı kendi sistemlerine işlerler.

Ret alınan durumlarda yapılması gereken ilk şey ELT danışmanınız ile iletişime geçmeniz ve size verdiği bilgileri aynen uygulamanızdır. Ret durumlarında ödenen ücretlerin konsolosluk ve yetkili kurumlar tarafından iadesi bulunmamaktadır.

ÖNEMLİ NOT:
ELT Yurtdışı Eğitim, Amerika turistik vizeleri konusunda danışmanlık hizmeti vermemektedir.