Giden Öğrencilerimiz Anlatıyor – Üniversite

ELT ile yurtdışındaki üniversitelerde eğitim alan öğrencilerimizden bazılarının görüşlerini burada bulacaksınız. Bizlerle anılarını ve resimlerini paylaşan öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Ülke: Macaristan

Şehir: Pécs

Okul:  Pécs Üniversitesi (Tıp Hazırlık)

Yıl: 2016/2017

Pecs Üniversitesi’nde hazırlık öğrencisiyim. Tıp bölümüne hazırlanıyorum. Pecs macerama oldukça uzun süren bir yol ile başladım. Bu yolun uzun olmasının bir nedeni ağır bagajlarımız ve İzmir’de yaşıyor olmam sanırım. Bagajlarımızı İzmir’de verip İstanbul’a uçakla geçtik ve tabiki pasaport kontrolünü söylemiyorum bile ve daha sonra İstanbul’dan Budapeşte’ye yolculuğumuza başladık.

Öncelikle Pecs’e Budapeşte’den 3 saat bir yolculuğumuz oldu. Daha önce gelmemiş olduğum için ELT’den gelen kişiler çok yardımcı oldular. Daha sonra kalacağımız yer olan Szanta’ya geldik ve bize bu ilk haftada çok yardımcı olan Orshl ile tanıştık. Bize çok yardımcı oldu, özellikle banka ve telefon işlemleri, ayrıca ilk geldiğimizde Szantoda bize yardım etmesi en güzeliydi.

Bu seyahatten sonra şehre alışmak kolay kısmı oldu. Bildiğiniz üzere Pecs küçük bir şehir. Zamanla otobüsleri öğrendik. Ben yurtta kaldığım için ilk ay yurttaki ihtiyaçlarımı karşılamakla geçti ve tabiki okulla ders programına alışmak…

Hakkı Sezgin ILGÜ Hakkı Sezgin ILGÜ Hakkı Sezgin ILGÜ

Hazırlık programı olduğu için benim aldığım derslerin geneline alışması kolaydı. İngilizce de aynı şekilde… Burada başka ülkelerden gelen öğrencilerle tanışma fırsatı buldum. her ne kadar Çinli ve Türkler çoğunlukta olsa da hazırlıktan sonra daha çok öğrenci olacağını düşünüyorum. Pecs her Avrupa şehrinde olduğu gibi bir şehir merkezine sahip, bu şehir merkezinde birçok restoran ve tarihi yapı bulmak mümkün. Bunun dışında alışveriş merkezi olan ARKAD VE buna benzer TESCO, METRO vb ile Türkiye’de sahip olduğunuz alışkanlıklara devam edebilirsiniz.

Zeynep Ellidokuz

yurtdışı üniversite eğitim

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: Lazarski Üniversitesi (Uczelnia Łazarskiego )

Yıl: 2016/2017

Herkese merhabalar

Ben Ahmet Ufuk Turan. Polonyada yüksek lisans hazırlık öğrencisiyim. Herkesin bildiği gibi yurt dışında bir eğitim tecrübesi edinmek kariyerimize koyulan artılardan biri hatta en büyüklerinden ve en önemlilerinden biri diyebiliriz.

Ahmet Ufuk Turan Öncelikle neden Polonya sorusuna cevap vemek gerekirse diğer Avrupa Ülkelerini baz alacak olursak Polonya’da yaşam daha ekonomik ve sosyal aktiviteler açısından daha rahat yaşayabileceğiniz bir ülke aynı zamanda çalışma fırsatı da bulabildiğiniz bir ülke hem okul hayatını hem de çalışma hayatını ve sosyal aktivitelerinizi beraber yürütebileceğiniz bir ülke.

En çok sorulan sorulardan birine gelelim; “Polonya lehçe konuşulan bir ülke peki biz orada ingilizce öğrenebiliyor muyuz, veya ingilizcemizi geliştitirebiliyormuyoz?”

Bu soruya şöyle cevap verebilirim ; Ben Lazeaski Üniversitesinde okuyorum ve öğretmenleri gerçekten çok kaliteli, öğretmenler dil konusunda üniversite bitirmiş olmalı ve  yüksek lisansını da aynı dil üzerine yapmaz ise size ders veremez . İnanın üzerinize o kadar çok düşecekler ki artık yeter diyeceksiniz. Üniversitede dersin yanı sıra geziler, tanışma partileri, konferanslar, ücretsiz Lehçe kursları veriliyor. Tabi bunların hepsine vakit ayırmak tamamen sizin zaman yönetiminize bağlı.

Kısacası Polonya’da master eğitimi öncesi hazırlıklar ve yaşamımızın özellikleri böyle, tabi yurt dışında bu düzeni kurmam da danışmanlık şirketim olan ELT’nin büyük katkıları vardır.

Önceden evimin veya yurdun ayarlanması buradaki anlaşmalı oldukları firmalarla her türlü bağlantıların kurulması ve bütün problemlerimizde ELT daima yardımcı olmuştur. O yüzden ELT Danışmanlık şirketiyle gelmenizi tavsiye ederim. Buradaki eğitim hayatınız içerisinde gerek barınma, gerek oturum kartı, gerek okul işlemleri gibi aklınıza gelebilecek her türlü öğrenciyle ilgili problemleri çözmenizde yanınızda olacaklardır. 

Ben şimdiden Polonyaya HOŞGELDİNİZ diyorum. Bu vasıtayla ELT ye de teşekkür ediyorum.

Do widzenia

Ahmet Ufuk Turan

yurtdışı üniversite eğitim

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: Varşova Üniversitesi

Yıl: 2016/2017

Merhaba! Ben Eralp Inceoglu.

Mayıs 2016’da Bilkent Üniversitesi Muhasebe Bilgi Sistemleri bölümünden mezun oldum. Lisans eğitimim boyunca yurtdışında yüksek lisans yapma hayallerim vardı. Bu amaçla çeşitli internet sitelerini gezinirken ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığını buldum ve bilgi talep formu doldurdum. ELT İzmir ofisinde çalışan Burcu hanım sabah saatlerinde benimle iletişime geçti ve benim için en uygun üniversiteler ve gerekli evraklar konusunda bilgilendirmede bulundu.

Benim için en uygun seçeneğin Polonya Varşova Üniversitesi Uluslararası İşletme yüksek lisans programı olduğuna karar verdim.

Burcu hanım, başvuru ve kayıt süreci boyunca daima yanımdaydı. Tüm işlemlerimle yakından ilgilendi ve bütün işlemleri hızlı bir şekilde tamamladı.

Müjdeli haber Ağustos ayı sonlarında geldi: Polonya Varsova Üniversitesi İşletme yüksek lisans progarıma kabul almıştım. Burcu Hanım vize işlemlerimle ve diger prosedürlerle ilgilendi, ucus rezervasyonum yapildi ve Polonya’da karşılanmam organize edildi.

Kısacası Burcu Hanıma tüm işlemlerimi hiçbir aksama olmadan tamamladı, kendisine çok teşekkür ederim.

Hakkı Sezgin ILGÜ Hakkı Sezgin ILGÜ Hakkı Sezgin ILGÜ

Su anda Varsova Üniversitesi Yüksek Lisans Uluslararası İşletme 1. sınıf ogrencisiyim. Yurtdışında yüksek lisans yapmayı planlayan arkadaşlar ELT ile görüşmeden kararını vermesin.

Yurtdışında eğitim düşünen herkese faydalı olacağına inandığım ve bugüne kadar desteklerini esirgemeyen Burcu Hanıma ve ELT Yurtdışı Eğitime sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Bahadır Eralp İnceoğlu

yurtdışı üniversite eğitim

Ülke: Almanya

Şehir: Clausthal-Zellerfeld

Okul: Technische Universität Clausthal (Clausthal Teknik Üniversitesi)

Yıl: 2016/2017

Merhaba! Ben Mert Erdoğan.
Küçüklüğümden beri Almanya’da yaşama hayalim vardı. Daha sonra bunun hayalle kalmayıp Almanya’da üniversite eğitimi görme şansım olabileceğini ELT yurtdışı eğitim sayesinde öğrendim. Başlangıçta sadece internetten araştırma yaptım, daha sonra ELT yurtdışı eğitim danışmanlarıyla iletişime geçtim. Daha sonra ailemle bu konuyu iyice değerlendirdik ve kayıt için ELT İzmir bürosuna gittik. LYS sınavı bitip tercih sonuçlarım geldikten sonra benden istenen belgeleri hazırladım. Daha sonra bu evrakları eğitim danışmanıma teslim ettim. Bu süreçten sonra beklemeye başladım. Bu aşamada danışmanıma sorduğum her soruya ve yazdığım her e-maile cevap aldım. Ben nasıl heyecanla o haberi bekliyorsam, danışmanımın da o haberi bana vermeyi aynı heyecanla beklediğinden emindim. Kabulüm geldikten sonra bloke hesap işlemlerini hallettik. Daha sonra elimde bir Almanca sertifikam olmasının daha iyi olacağını düşünerek Ankara Goethe Enstitüsünde sınava girdim. Başarılı olarak sertifikamı aldım. Bu süreçten sonra her şey çok hızlı gelişti. Vize randevumu aldım. Konsolosluktan tam 1 ay sonrası için randevu verdiler. 1 ay sonra vize görüşmeme girdim. Konsolosluktan vizenin eğer başarılı olursa tahminen 1 ay sonra çıkacağını söylediler. Nihayet 1 ay sonra vizem elimdeydi. Uçak biletimi alıp benim için bu kadar emek sarf eden insanlarla vedalaştıktan sonra sonunda Almanya’daydım. Şuanda Bavyera Eyaletinin Augsburg şehrinde Almanca dil kursu görüyorum. Yeterli seviyeyi elde ettiğimde üniversiteye işletme bölümüne başlayacağım. Bu süreçte benden her türlü bilgi, sabır ve emeği esirgemeyen ELT’nin güler yüzlü ve sağlam danışmanlık kadrosuna teşekkürlerimi borç bilirim.

Mert Erdoğan

yurtdışı üniversite eğitim

Hakkı Sezgin ILGÜ

Ülke: Almanya

Şehir: Clausthal-Zellerfeld

Okul: Technische Universität Clausthal (Clausthal Teknik Üniversitesi)

Yıl: 2015/2016

ELT ile tanışmam Yıldız Teknik Üniversitesi’nden lisans diplomamı aldıktan sonra Almanya’da yüksek lisans yapma niyetim sonrasında oldu. Bir projede çalışmak üzere İstanbul’dan ayrılmam gerektiği için, kariyerim için son derece önemli olan bu konuyu gerçek profesyonellere emanet etmem gerekiyordu ve ben de tam olarak bunu yaptım. Görüştüğüm birçok firma arasından ELT Yurtdışı Eğitim’i tercih etmem çokta uzun sürmedi. Ne demek istediğimi ELT ailesi ile tanıştığınızda çok daha iyi anlayacaksınız.

Bu yola ELT ile çıktıktan sonra bana rehberlik ve abilik yapan sevgili Ali Kapucu ile tanıştıktan sonra bir kez daha ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. Kendisi hayatımın yönünü değiştiren çok önemli bir danışman, aynı zamanda tanımaktan son derece mutlu olduğum bir rehber oldu. Gerek üniversiteler ile iletişime geçmek ve kabul almak konusunda, gerek kabul aldıktan sonraki kalacak yer, dil okulu, banka hesabı açmak gibi bürokratik konularda, gerekse vize süreci için gerekli prosedürlerde işleri benim için son derece kolaylaştırdı ve her aşamada yanımda oldu.

Almanya’ya gitmeye lisans eğitimimin son döneminde karar verdim. Yurtdışında yapacağım yüksek lisans derecesinin bana gerek akademik gerekse sosyal olarak çok fazla olumlu nitelik katacağını farkettiğim zaman yaptığım araştırmalarda Almanya’nın üniversite eğitimi için gerek teknik ve akademik gerekse dil ve ekonomi açısından en ideal yer olduğuna karar verdim.

Hakkı Sezgin ILGÜ Hakkı Sezgin ILGÜ Hakkı Sezgin ILGÜ

2 aya yakın süredir Almanya’da bulunuyorum ve şuan da dil eğitimimi alıyorum. Almanya’da hayat nasıl sorusuna tek cümle ile cevap vermek gerekirse: “Almanya’da hayat kolay, rahat, düzenli, güvenli, eğlenceli, mutlu ve son derece öğretici.” Özetle güne başlarken ve gün bittiğinde “Oh be! Ne iyi ettim buraya gelmekle.” Demediğim bir günüm henüz olmadı. İnsanlarla kaynaşmak kolay, yeni ülkelerden insanlar ve kültürler tanımak ise son derece keyifli…

Yurtdışında yaşamak bana daha geniş bir bakış açısı ve daha uluslararası bir vizyon kattı diyebilirim. Kesinlikle bu kabuğundan çıkma tecrübesini her genç bireyin yaşaması gerektiği kanaatindeyim. Almanya için spesifik olarak ise bana disiplin, sorumluluk bilinci, zamanlama yeteneği ve boş zamanlarımı verimli geçirmeyi öğretti demek yanlış olmaz.

Almanca eğitiminin Almanya’da lisans veya yüksek lisans-doktora derecesi yapmak isteyen veya Almanya’da yaşamak ve çalışmak isteyen herkes için son derece gerekli ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Günümüzde İngilizce’nin artık herkes tarafından bilindiğini düşündüğümüz zaman Almanca size fark atma şansı sunuyor. Bu dil ilk başlarda öğrenmesi zor gibi gelse de sonradan öğrendikçe zevk duyuyor ve daha fazla çabalıyorsunuz.

Şuan için biran önce Almanca’mı yüksek lisans için yeterli seviyeye getirmek ve fazla dönem kaybı yaşamadan yüksek lisans derecemi almaya konsantre olmuş durumdayım. Bu süreçte karşıma çıkacak fırsatları değerlendirecek ve hayatıma Almanya’da veya kim bilir başka bir ülkede devam edeceğimi umuyorum.

Yaşam boyu öğrenmeye inanın ve sevgiyle kalın…

yurtdışı üniversite eğitim

Ülke: Almanya

Şehir: Padeborn

Okul: Universität Paderborn

Yıl: 2015/2016

Merhabalar!

Ben İlayda Şahin. Master eğitimimi Almanya’da yapmaya karar verdikten sonra yurt dışı eğitim danışmanlık firmalarını araştırmaya başladım. Kimseden bir tavsiye veya bilgi almadan web sitelerine baktığım birkaç firma ile görüşmeye gittim. ELT ile bu sürece girmeye karar vermemde en büyük etken Ali Bey oldu. Kendisinin güler yüzü ve konuyla detaylarıyla ilgileniyor olması bana güven verdi ve ELT ile çalışmaya karar verdim. Dediğim gibi ben kimseden tavsiye almamıştım ama ilgilenenlere tavsiye edebilirim. ELT ailesine ve Ali Bey’e titiz çalışmaları için teşekkür ederim.

ELT bu süreçte her konuyla detaylarıyla ilgilendi. Danışmanım Ali Bey, tüm sorularımı (ne kadar evhamlı olduğumu biliyordur kendisi defalarca ve defalarca soru sormama rağmen 🙂 bıkmadan, yorulmadan yanıtladı. Almanya’yı tanıyor olması da ayrıca bir artı oldu. Avrupa’da master eğitimi düşünen herkesin Ali Bey ile tanışmasını öneriyorum.

Almanya’ya gitmek istememin ekonomik, sosyo-kültürel, politik ve duygusal bir sürü sebebi var. Aslında en büyük sebeplerimden biri de hayatımın bir döneminde yurtdışında yaşama tecrübesini tatmaktı. Bu çok istediğim bir şeydi. Yaklaşık 3 aya yakındır buradayım ve şu anda hayatıma yeni bir yön çizdiğim için heyecanlıyım.

İlayda Şahin yurtdışında master İlayda Şahin - Almanya

Soğuk, karlı, yağmurlu ve maalesef bol kalorili yiyecek tüketerek 🙂 Almanya birçok fırsatı sunuyor, yapılacak çok şey var ancak burada gerek okulda gerekse iş hayatında çok çalışkan ve dakik olmak gerekiyor. Dersler de oldukça yoğun gidiyor.

Henüz buraya geleli çok uzun bir zaman olmasa da yurtdışında yaşamak şimdiden birçok konuya bakış açımı değiştirdi. Dünya kültürlerini tanımanın yanı sıra kendi ülkeme de dışarıdan bir gözle bakma ve önceden doğru olduğuna inandığım düşüncelerimi sorgulama şansım oldu. Hiç bilmediğiniz bir ülkeye tek başınıza adım attığınız andan itibaren yaşınız, tecrübeniz ne olursa olsun bir çekinme ve yalnızlık hissi geliyor. Buraya ilk geldiğim gün ”Bir dakika ben ne yapıyorum?” dedim kendi kendime… Her ne kadar öğrenciliğin bir rahatlığı olsa da ülke değiştirmek zor bir karar. Güçlü ve kararlı olmak gerekiyor. Fakat eminim ki yıllar sonra dönüp baktığımda iyi ki yapmışım diyeceğim bir şeyi yaşıyorum şu anda Almanya’yı tercih etmemdeki en büyük sebeplerden biri birçok kişi gibi iş olanaklarıydı. Almanya’da yaşayıp, çalışıp da Almanca bilmemek gibi bir şansınız yok. Sadece İngilizce ile bir yere kadar dayanabilirsiniz. Bu sebeple burada var olabilmek için Almanca eğitim oldukça önem taşıyor.

Tabii ki kendi sektörümde (medya) tecrübe kazanmak ve ilerlemek istiyorum. Çok severek yaptığım bu işi yüksek lisans eğitimim ile daha iyi bir seviyeye taşıyacağıma inanıyorum. Daha henüz neler olacağını bilemiyorum ancak Almanya’da bir iş imkanım olsa da veya kendi ülkemde de kariyerime devam edecek olsam şu anda yaptığım/öğrendiğim her şeyin bana birer artı olarak döneceğine eminim.

Almanya’dan Sevgiler,

İlayda Şahin
Padeborn, Deutschland

yurtdışı üniversite eğitim

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: SWPS – Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi

Yıl: 2015/2016

Üniversite okuduğum 4 yıl boyunca en büyük hayalim yurtdışına gitmek, üniversiteden sonra da yurtışında yüksek lisans eğitimi yapmaktı. Bu düşünce sayesinde 4 yıl boyunca belli aralıklarla gerek Work & Travel gerek Erasmus programı gerekse dil okulu için birçok şirketin internet sayfasını araştırdım yeri geldi ofislerine gidip yüz yüze konuştum. Ancak ben yurtdışına kalıcı gitmek istediğim için Work & Travel ve Erasmus gibi programlar bana yeterli gelmedi. Bunun içinde okulumun bitmesini ve ardından yüksek lisansa gitmeye karar verdim. Bu dönem içinde yaptığım ofis ziyaretleri ve internet araştırmaları sayesinde ELT şirketini öğrendim. Çünkü bana göre iyi bir danışmanlık şirketinin ilk izlenimi, internet sayfasından ve sosyal medyayı kullanma şekillerinden belli olur. İnternet sayfasının açıklayıcı olmasından dolayı ardından yaptığım ofis ziyareti sayesinde kararımı vermiştim. Bu şirket ELT idi. ELT şirketi ile ilk tanışmam bu şekilde oldu.

Eğer ki yurt dışında dil okulu veya yüksek lisans gibi programlara katılmak istiyorsanız, bulacağınız şirketin yanı sıra danışmanınızda çok önemli olmalıdır. Ben bunu bizzat tecrübe ederek yaşadığım için gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum. Çünkü ziyaret ettiğim o kadar şirket içinde birçok eğitim danışmanıyla tanışma fırsatım oldu. Bu tanışmalar sayesinde kararımı vermem konusunda beni etkileyecek bazı püf noktaları keşfettim. Bu püf noktalar sayesinde danışmanımı rahatça seçebildim. ELT şirketiyle görüşmeye gittiğimde (şu an kendisi eğitim danışmanım olur) Ali Bey’in gerek bana ülke hakkında bilgi verme şekli, gerekse öğrencilerin halinden para durumlarından çok iyi anlaması ve zamanında kendisi de bizzat yurt dışı deneyimi yaşamış olması sebebiyle tercihimi yapmıştım. İlk şirkete kayıt olduğum tarihten, Polonya’da şu anda geçirdiğim 2,5 aylık süreç sonuna kadar geçen süreçte (yaklaşık olarak 8 ay gibi bir süreç) bana ilgisinden istediğim zaman ulaşabilmemden dolayı son derece memnunum. Bu memnuniyetin aynı şekilde devam edeceğinden de son derece eminim!

Polonya’ya gitmeden önce araştırmış olduğum gerek dil okulu için olsun gerekse yüksek lisans programı için olsun birçok ülke vardı kafamda. Bu süreç biraz sıkıntılı bir süreçtir hele ki benim gibi mükemmele yakın bir durumu arayan ve kararsız biriyseniz. O yüzden araştırmalarımı son derece titizlikle yapıp ülkelerin nüfuslarına konuştukları dillere maddi durumlarına suç oranlarına kadar bilgi sahibiydim. Ancak bunların yanı sıra diğer en önemli bir etkende tabi ki maddiyat. Bu süreçte ben maddiyatımı zorlamayacak ama aynı zamanda iyi bir eğitim alabileceğim bir ülkeye konsantre olmuştum. Bunun içinde Polonya, araştırdığım birçok ülke arasında ilk sıraya yerleşmişti. Gerek hayat masraflarının ucuz olması, gerekse Euro bölgesinde olup Euro kullanmaması ve bizim paramızın bu ülkede az da olsa değerli olması birinci tercih sebebim oldu. Ardından Avrupa bölgesinde oluşu ve 2. Dünya Savaşı’nda tamamımın yıkılmış olmasına rağmen hızla kalkınması ve büyümesi benim ilgimi çeken diğer konular olmuştu.

Arda Aytekin yurtdışında yüksek lisans yurtdışında master
polonya'da üniversite polonya'da yüksek lisans

Polonya’da tam bir öğrenci hayatı var diyebiliriz. Her şey öğrenci yaşantılarına uyacak şekilde organize edilmiş, öğrencinin maddiyatını zorlamayacak derece de kurulmuş. Bir öğrenci için ulaşım, yiyecek içecek vb. durumlar çok uygun. Burada hayatım hem çok eğlenceli hem de birçok kültürü tanıma fırsatım olduğundan dolayı çok güzel gidiyor. Benim gibi Türkiye veya vb. sıcak ülkelerden gelen öğrenciler için tek sıkıntı yaratabilecek konu soğuklar diyebiliriz. Ancak zamanla insanoğlunun herşeye alıştığı gibi buna da alışıyoruz. Onun dışında sosyal aktivitelerin hiç bitmediği bir ülke diyebilirim. Çok fazla Erasmus öğrencisinin tercih ettiği bir ülke durumunda. Bunun sayesinden de okulda harcadığım zamanın dışında arda kalan zamanlarımda bu sosyal aktivitelere katılıyorum. Hemen hemen her akşam yeni insanlarla tanışıp arkadaşlar edinmek veya Erasmus gruplarıyla organize edilen yemeklere, tanışma toplantılarına katılmak, hem yaşamıma eğlence ve yeni insanlar yeni kültürler katıyor hem de daha fazla İngilizce konuşup pratik yapmamı sağlıyor. Buna ek olarak İngilizce pratiğin yanında çok farklı ülkelerden öğrencilerin olması sebebiyle yeni diller de öğrenmek için güzel bir fırsat. Ayrıca Avrupa bölgesinde bulunması ve buna ek olarak ulaşımın ucuz ve her yere kolay olması sebebiyle bol bol seyahat ediyorum. Öncelikli olarak Polonya için şehirleri geziyorum, bunlardan sonra diğer Avrupa ülkelerini ziyaret edeceğim, zira oturum kartınızı aldıktan sonra tüm Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyorsunuz.

Yurt dışında yaşamak bana en başta kendime olan özgüvenimi tamamladı. Kendi başınıza hiç bilmediğiniz sokaklarda şehirlerde hiç bilmediğiniz dillerin konuşulduğu bölgelerde yaşamak insanın kendine güvenini sağlamlaştırıyor. Bana ilk katkısı bu oldu. Onun dışında yeni yerleri görüp yeni kültürler tanımak ilgi alanlarımın arasında olduğu için bu da bana ek olarak katkı sağladı. Ayriyeten öğrenmem gereken dil konusunda pratik yapmamı geliştirmemi ve hatta ileri seviyeye ulaştırmamı sağladı. Hayat tecrübelerden ibarettir bana göre. Yurt dışına gitmiş olmak da başlı başına bir tecrübe olduğu için, bu tecrübenin gerek iş hayatımda gerekse bir gün evlenip çocuğum olduğunda anlatabilecek bireylerimin olması konusunda beni mutlu ediyor. Her şeyin yanı sıra kendi ayaklarımın üstünde durmamı sağladı en önemli faktör de bana göre bu.

Ben uluslarası şirketlerde çalışmak istediğimden dolayı İngilizce dili benim için bir zorunluluk. Bu yüzden İngilizce benim hayatımı belirleyecek şekillendirecek bir etken diyebilirim. Ayrıca dünyanın ana dili olarak da kabul edebileceğimiz İngilizce her farklı ülkeden farklı insanla ortak noktada buluşmanı sağlayan ayrı bir etken olarak düşünüyorum. O yüzden İngilizcenin benim hayatımda ki yeri en az yapmak istediğim kariyer kadar önemli.

Kariyer planlamamı ben üniversitedeyken zaten hemen hemen çizmiştim. Bunun ilk aşaması olan yurt dışına gelip yüksek lisans yapma noktasındayım. Bundan sonraki süreçte ise yüksek lisansımı güzel bir şekilde tamamlayıp, bu süreçte imkanlarımın ve zamanımın elverdiği derecede İngilizcenin yanı sıra 1-2 yabancı dil daha öğrenmek istiyorum. Yüksek lisansı tamamladığımda ise ilk tercihim Avrupa’da merkezleri olan birçok yabancı şirkete uluslararası ilişkiler konusunda başvuru yapmak. Eğer bu düşüncem yolunda gitmez ise ülkeme geri dönüp orada uluslararası şirketlere başvuru yapmak. İyi bir eğitim ve dil donanımı yaptıktan sonra imkansız diye bir şey yoktur bana göre.

Bence herkes yurtdışına eğitim için, eğitim için olmasa bile gezmeye görmeye gitmeli. Bambaşka insanlar bambaşka hayat şartları bambaşka kültürler insanın kendini geliştirmesinde ve gerçekleştirmesinde çok büyük etken. Yıllarca yurt dışı hayali kurduğum dönemlerde birçok yurt dışına gezi yapan insanların kurduğu grupları takip ettim. Çoğunun kullandığı bir cümle vardı ve bu cümle bana her zaman güç ve ilham vermiştir. “Durma, yola çık, yol açık.”
Ayriyeten yurt dışı planları yapıyorsanız kendi araştırmalarınızın yanı sıra ELT şirketine bir uğrayın, Ali Kapucu ile bir görüşün, bilgi alın derim. Bu da benim naçizane tavsiyem 🙂

Sevgilerimle,
ARDA AYTEKİN

yurtdışı üniversite eğitim

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: International Business School (IBS)

Yıl: 2015/2016

Macaristan'da üniversite Merhaba, ben Bora Çağlar. Macaristan’da üniversite eğitimi için lisenin son yılına başlamadan önce yurtdışına çıkma konusunda kararlıydım ve üniversite/ülke araştırmalarına başladım. İlk önce bu işi kendim yapabilir miyim diye düşündüm, sonrasında profesyonel bir yardıma ihtiyacım olduğuna karar verdim. Sonuç olarak farklı bir ülkeye gidecektim.

İnternette danışmanlık sitelerini araştırırken ELT Yurtdışı Eğitim’in gerek sunduğu hizmetleri gerekse tecrübesi ve yurtdışındaki bağlantıları ile ziyaret etmem gereken yurtdışı danışmanlık şirketi olduğuna karar verdim ve İstanbul merkez ofisine danışmak amacı ile ulaştım.

Danışmanım Ali Bey ile görüşmeler yaptım ve Macaristan Budapeşte için hazırlıklara başladık.

Macaristanda üniversite Eğitim kalitesinin yüksek olması, aynı zamanda eğitim dilinin İngilizce olduğu bir ülke arıyordum. Maliyetlerin İngilizce eğitim alınabilecek ülkelere kıyasla daha uygun olması da adres olarak Macaristan’ı göstermekteydi.

Macaristan’a giderken nedendir bilmiyorum ama heyecanlı değildim. Sanki doğduğumdan beri oraya gidecekmiş gibi hissediyorum, yani hayallerimin arasında bir ülkeydi. Bir ev beni orada bekliyormuş gibi hissettim.

IBS Üniversitesi’nin İşletme programları açısından üst düzey bir üniversite olduğunu öğrendim, aynı zamanda çift diploma vermesi beni çok cezbeden bir etken oldu. Kesinlikle herkese tavsiye ederim. Kaliteli ve üst düzey bir İngilizce eğitimi alabilirsiniz.

Derslerimin iki tanesi Tofel’a yönelik derslerdir. Derslerde başarılı olduğum için önden aldığım business dersi tam anlamı ile iş dünyasına yönelik bir ders.

Macaristan’da kesinlikle İngilizce konuşabildiğimi hissediyorum. Derslerde öğretilen İngilizceyi sadece kağıt üzerinde değil, günlük yaşamda da pratik yapma şansı elde ederek geliştiriyorum. İstanbul’un Nişantaşı gibi lüks bir semtinde kalıyorum. Güvenli bir bölgede kaldığıma inanıyorum ve zaten Budapteşte’nin geneli güvenlidir.

Benim için artık Macaristan ikinci bir evim, yeni bir kültür, yeni hayat!

Bu konuda öncelikle; ELT Yurtdışı Eğitim Ekibine ve danışmanım Ali Bey’e teşekkür ediyorum.

BORA ÇAĞLAR

yurtdışı üniversite eğitim

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: International Business School (IBS)

Yıl: 2015/2016

Merhaba, Ben Eyüp Can, Kocaeli Üniversitesi’nde aldığımı lisans eğitiminden sonra yüksek lisans yapmayı düşünüyordum ancak çalışmaya başladığım için IELTS veya TOEFL sınavları için hazırlanma vaktim olmadı. İnternetten araştırma yaparken yüksek lisans yurtdışında üniversite öncesinde hazırlık okuyup daha sonra IELTS veya TOEFL yerine kendi sınavına da girerek şansımı deneyebileceğim IBS’i buldum. ELT sayfasında açıklamaları okuduktan sonra kendileriyle iletişime geçtim. Danışmanım bana dönüş yaptı ve okul başvuru sürecimde benden çok uğraştı diyebilirim. Yoğun çalıştığımdan dolayı sadece istenen belgeleri toplayabiliyordum sağ olsun danışmanım benim adıma birçok şeyi halletti. Vize işlemlerimde de bir sorun yaşamadım 1 hafta içerisinde vizem çıktı. IBS’i seçme nedenlerimden bir diğeri hem diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Budapeşte’nin yaşam şartları açısından daha uygun olması, çok güzel bir şehir olması ve Buckhingam Üniversitesiyle antlaşması olduğundan British İngilizcesini öğreniyor olmamız. International Business School, kaliteli eğitim, prestijli bir diploma ve iş hayatı ile iç içe bir kampüste eğitim almak isteyen öğrenciler için gerçekten en iyi seçimlerden birisiydi, yaptığımın seçimin kariyerime büyük artıları olacağının farkına varmam da mutlu bir eğitim süreci geçirmemde çok etkili oldu.

macaristan'da üniversite IELP (Yoğun İngilizce Hazırlık programı) programından bahsetmem gerekirse Foundation Use of English, Reading and Writing, Listenin and Speaking ve Business English olmak üzere 4 farklı ders alıyorum. Her derse ayrı eğitmenin girmesi ise farklı tarzları da görmemizi sağlıyor. Özellikle Business English dersinin kendi adıma konuşmam gerekirse mezuniyetten sonra iş hayatında kullanmak adına gerçekten faydalı olduğuna inanıyorum. Sınıflarda öğrenci sayısının az olması anlatılan konulara daha iyi adapte olmamızı sağlıyor ve eğitmenlerin bizimle özel olarak ilgilenmesine olanak tanıyor.
Devamlılık ve nerdeyse her hafta yapılan quizler de disiplinli olmayı gerektiriyor ki İngilizcesini geliştirmek isteyenler için en büyük gerekliliğin bu olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda IBS’in kendi yurdu olan IBS Residence Hall’de kalıyorum. Yurdumun kampüsün yanında olması ve okula olan yakınlığı en büyük avantajı.

Yine IBS’i seçmem sonucu beni en fazla mutlu eden şeylerden bir tanesi de çok kısa sürede uzun yıllar devam ettirmeyi düşündüğüm çok sıkı arkadaşlıklar kurmuş olmam.

ELT Budapeşte’ye ilk geldiğim gün karşılanmamı da sağladı havaalanından yurda girişime kadar yardımcı oldular. Yeni hat alımı, banka hesabı açma ve Immigration Office işlemleri için de fazlasıyla yardımcı oldular. Başta İsmail Bey olmak üzere tüm ELT ekibine teşekkür ederim.

Eyüp Can S.

yurtdışı üniversite eğitim

yurtdışı üniversite

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: Budapeşte Teknik Üniversitesi (BME) / Makine Mühendisliği

Yıl: 2014/2015

Merhaba arkadaşlar! Öncelikle ELT’ye yardımları için teşekkür etmek istiyorum; gerek okul öncesi Malta’da İngilizce hazırlık sürecinde gerek Budapeşte Teknik Üniversitesi’ne kabul süreci ve eğitim sürecinde benden yardımlarını eksik etmedikleri için… Bu konularda gerçekten çok ilgililer.

Ben Budapeşte Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde eğitimimi sürdürmekteyim. Okulumun eğitim kalitesi üst düzey olup öğretmen ve öğrenciler arasında samimi ilişkiler vardır, ben çalışma gruplarıyla, kütüphaneyi etkin olarak kullanarak gerçekten öğrencilik hayatımı iliklerime kadar yaşamaktayım.

Okul şehir merkezinde ve kesinlikle ulaşım sıkıntısına neden olmayan bir bölgede, geniş kampusü var dersliklerimiz gayet geniş ve ferah.

Bölümünüzde her türlü teknik ve teknolojik gereksinim var, zaten akademik kadro ve prestij olarak çok iyi bir teknik üniversitedeyim, ELT’ye beni, amaçlarımı iyi analiz ettikleri ve özellikle bu okula yerleştirdikleri için ayrıca teşekkür ederim.

Eğer yurtdışında eğitim almak, kendinizi çok kültürlü bir ortamda hem dil hem de eğitim bakımından geliştirmek isterseniz Budapeşte sizin için kesinlikle doğru bir tercih olacaktır. Budapeste’de sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum, insanlar öğrencilere karşı çok sıcakkanlı ve Budapeşte’nin size vereceği olanaklarla beraber eğitiminizi güzel bir şekilde sürdürebilirsiniz. Ayrıca Schengen vizeniz olacağı için tüm AB üyesi ülkelere gezme amaçlı gidebilirsiniz, ben hafta sonu trenle Viyana’ya gezmeye gidiyorum bazen 🙂

Umarım Budapeşte’de karşılaşırız. Görüşmek üzere.

Onuralp A.

Budapeşte

budapeştede üniversite

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: International Business School (IBS)

Yıl: 2012/2013

Bu sabah çok güzel bir güneşli havaya uyandım ve ne kadar şanslı olduğumu tekrar fark ettim. Neden bahsettiğimi bilmeyenler için söyleyeyim; Budapeşte’de okuyan bir öğrenciyim ben. (2012/2013) Kışın güneş görmek kolay olmuyor tabi :), artık ilkbahar geldi ve arka bahçem mükemmel bir hal aldı, peki buralara kadar nasıl geldim neler yasadım ben; bahsetmek ve paylaşmak istiyorum.

ÖSS sınavlarına hazırlanırken stres altındaydım her öğrencinin olduğu gibi peki sınav vakti istemediğim sonucu alınca o üzüldüm. Ne olacak? Ailem ne kadar da üzülme, tekrar denersin dese de, ben sene kaybetmek istemiyordum, daha sonra yurtdışı aklıma geldi, oldum olası hep ilgim vardı yurt dışına zaten, ailemle paylaştım ve internette araştırmaya başladım, tam o sırada da seminer düzenlenecekmiş Hilton otelde, bütün yurt dışı eğitim acentelerinin toplandığı bir seminer. Babamla bilgi toplamak için gittik, dinledik ve 3 şirketten kartvizit aldık. İlk ELT adında bir acenteye gittik babamla o kadar sıcak bir ortam ki ve o kadar ilgililer ki hiç bir şeyi atlamadan anlattılar, gösterdiler, benim aklımda direk üniversiteye başlamak vardı ama İngilizcem bunun için yeterli değildi ve oradaki Gökhan Ağabeyim, ağabey diyorum çünkü gerçekten çok samimi birisi kendileri. Neyse, Gökhan Ağabeyim başka bir alternatif sundu; ilk İngiltere’ye gidip orada yaşayıp, dil okulunda İngilizceni geliştirip daha sonra da döndüğünde üniversiteni seçsek sence nasıl olur dedi ve ben babamı bile beklemeden karar verdim. Tabi ki harika bir fikir çünkü ben de hazırlık okuyarak öğrenmektense dil okulunda öğrenmeyi istiyordum, hem de tam yerinde :), daha ne isterim. İngiltere’ye karar kılınca gereken belgeleri kendim onlara gidip ilettim, Damla Ablam o sırada devreye girdi her şeyimi sağ olsun o halletti, ben sadece onların yanına uğruyordum arada oturmak için bile, Alsancak’ta çünkü yerleri, ben de oradan geçerken Damla Ablamı görmeye giderdim, kahve içerdik balkonda tabi o sırada boş olurlarsa. 🙂

Ve İngiltere’deyim(2011/2012), 8 ay orada yaşadım bir İngiliz aile yanında konakladım, okuluma gittim ve sertifikamı alarak döndüm, döndüğümde üniversite için bir araya geldik, özlemişim de, sohbet falan sertifikama falan baktılar, tebrik ettiler, mutlu olmuştum, her şey doğal. O yüzden ne babam güvensizlik hissetti, ne de ben orada kendimi gergin hissettim, üniversite için 4 seçeneğim vardı ve ben Budapeşte’yi seçmek istedim. Macaristan’ın başkenti harikulade bir şehir. Hiç insan eli değmemiş, hiçbir yeri değiştirilmemiş gibi. İnsanları 7/24 dışarıda, yaşam var. Neyse aynı şekilde burası da. Damla ablama çoook teşekkürler, herşeyi tekrar o halletti ve ben şu an Budapeşte’deyim. 5 ayım geçti bile, ben buraya aitmişim gibi hissediyorum, tatillerde İzmir’e dönünce Budapeşte’deki arkadaşlarımı ve evimi özlüyorum. Sözün özü, eğer ailenizden uzakta birseyler yasayıp öğrenmek keşfetmek istiyorsanız ilk önce samimi olan insanlardan yardım alın, bunu iş için değil de gerçekten yapanlardan. Ben bu konuda şanslıydım ve hala şanslıyım. Gökhan Ağabeyim ve Damla Ablam sayesinde mutlu ve huzursuzluk yasamadan buralara geldim. Ailemin de desteğiyle tabi ki.
Gününüz iyi geçsin ben bu sabah bu şekilde uyandım 🙂

Betül Ş.

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: International Business School (IBS)

Yıl: 2012/2013

ELT ile, yurt dışında tıp okuma hayalimi gerçekleştirmeye karar verdiğimde tanıştım. Bir tek ELT ile değil, diğer pek çok danışman şirketle görüşme olanağım oldu. Aralarından biriyle yola devam etmeye karar vermem gerektiğinde aklımda sadece ELT vardı. Bu seçimimle hayatıma yepyeni bir yön çizdim ve bunu ELT aracılığıyla, danışmanımın tavsiye ve yardımlarıyla yapmış olmaktan çok mutluyum. Bu sene (2012/2013) Budapeşte’de tıp hazırlık okuyorum. Yurtdışında okumaya karar verdiğimde kafamda nereyi seçeceğime dair net bir fikir yoktu. Danışmanıma tıp okumak istediğimi söylediğimde bana bütün seçenekleri artı ve eksi yönleriyle detaylı şekilde anlattı ve kendi tavsiyesinin de Macaristan olduğunu söyledi. Kendi araştırmalarım ve danışmanıma olan güvenim doğrultusunda Macaristan’da karar kıldım ve şu ana kadar yaşayarak tecrübe ettiklerim doğrultusunda kesinlikle doğru yolda olduğumu düşünüyorum. Şu anda bulunduğum konumun zeminini hazırlayan en önemli ve en güzel tecrübelerimden birisi ise Malta’da aldığım (2011/2012) 8 aylık İngilizce dil kursu. Malta’nın bana kattıklarının en yakın gözlemcilerinden biri danışmanımdır. İngilizcemi, kendime olan güvenimi, kurduğum dostlukları, kazandığım sorumluluk bilincimi, kendi kendime yetme becerimi ve daha pek çok şeyi, beni yönlendiren ve başarabileceğime inanan danışmanıma ve aileme borçluyum. Malta’daki okulum, yaşadığım şehir, aldığım İngilizce eğitimi ve diğer her şey, masa başında bana vaat edilen kadardı. Vaat edilenden fazlası ise danışmanımın özverisi ve ilgisi oldu. İlk günden bugüne kadar abla kardeş samimiyetiyle bana hep destek oldu. İzmir-ELT’deki müthiş ekip aracılığıyla hayallerime ulaşma fırsatını yakaladım. Bana verdiği değerli emekleri için Damla ablama çok teşekkür ediyorum.

Dilha Y.
Macaristan Tıp Öğrencisi

Ülke: Ukrayna

Şehir: Kiev

Okul: Kiev Politeknik Üniversitesi (KPI)

Yıl: 2012/2013

Öncelikle Gözde Hanım, Yasin Bey ve Kiev’deki danışmanım Alper Bey’e gerek standart gerekse eğitim anlayışı ve yaşam kalitesi açısından beklentilerimin çok ötesinde bir hayata aracılık etmiş oldukları için teşekkür ediyorum. ELT ailesi ile TIP okuma kararıyla çıkmış olduğum yolda tanıştım. Profesyonellikleri ve iş disiplinleri sayesinde sadece 1 ay içerisinde okumak istediğim üniversiteye kayıt işlemler yapıldı. Tahmin edeceğiniz gibi bu olayın akabinde gelen süreç de en az kabul olma süreci kadar zor ve sancılı. Vizeler, kayıt işlemleri, kalınacak yer içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Ancak ELT sayesinde bu süreci sıkıntısız bir şekilde hallettik. Bütün bunların yanında ELT ailesinin herhangi bir problem olması durumunda her zaman yanında olması size ayrı bir güven sağlıyor… ELT’ ye bu kadar insan odaklı, samimi ve de hayalleri gerçekleştiren bir kurum olduğu için çok teşekkür ediyorum…

Serhat A.

Ülke: İngiltere

Şehir: Manchester

Okul: Manchester Metropolitan University – Human Resource Management Master

Yıl: 2011/2012

2010 yılında İngilizcemi geliştirmeye karar verdiğimde yolum ELT ve Damla ile kesişti. Hangi ülkeye ve ne kadar süreliğine gideceğim konusuna karar vermiştim ancak program türü, okul, konaklama ve yaşayacağım şehir konusunda kafam karışıktı. Bu noktada ELT’den müthiş bir destek aldım. Danışmanım Damla’nın bana sunduğu alternatifler arasından kendime en uygun olanı seçtim. 8 aylığına Oxford’ da yoğun bir İngilizce programına kayıt oldum. Tüm başvuru, kayıt ve vize işlemlerimi sorunsuz hallettim ki; bunun ne kadar önemli bir şey olduğunu oraya gidince anladım. Değişik ülkelerden birçok konuda problem yaşayan insanla tanıştım ve bu tarz sorunlar yaşamamak oradaki yeni yaşama adapte olmamı kolaylaştırdı. Seçmiş olduğum okul ve konaklama konusunda pek bir sorun yaşamadım. Yatırmış olduğum depozito konusunda küçük bir aksilik yaşamıştım ki onu da danışmanım sayesinde kısa zamanda çözdük.

Dil eğitimimi tamamladıktan sonra yüksek lisansımı da İngiltere’de yapmaya karar verdim ve Manchester Metropolitan University Human Resource Management master programını bitirdim. Üniversite başvuru işlemlerimi bireysel olarak yapmamama rağmen Damla desteğini eksik etmedi, özellikle vize başvurusunda tekrar onun yardımına başvurdum.

Şu anda bir İK danışmanlık firmasında İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışıyorum. İngiltere’de eğitim almak hem kişisel hem de mesleki anlamda bana çok şey kattı. Ancak günümüzde o kadar çok yurt dışı alternatifi var ki, insanın kendisine uygun seçimi yapmasında kesinlikle profesyonel bir desteğe ihtiyacı var. Ben bunu ELT ve Damla Özdemir ile başardım.

Yurtdışında eğitim almayı düşünen herkese ELT’yi tavsiye ediyorum.

Sevgi U

Ülke: Avusturya

Şehir: Viyana

Okul: Viyana Teknik Üniversitesi

Yıl: 2011/2012

Yurt dışında eğitim alma üzerine düşüncelerim vardı ve ELT’yi 2011 yılının başlarında bir internet sitesinde gördüm, online başvuru yaptım ve bana bir danışma atandı. Öncelikle şirkete yüz yüze konuşup bilgi almaya gittiğimde, Damla Hanım’la olan görüşmemden sonra yurt dışında okuma fikri iyice aklıma yatmıştı. Danışmanım bana tüm süreci detaylarıyla iyice anlattı ve doğru karar vermemde çok yardımcı oldu. Kesin kararın ardından işlemlere başladık, gerekli evraklar belgeler vs. ve hepsini kısa bi sürede toplayıp danışmanımla birlikte Viyana Teknik Üniversitesi’ne başvurumu yaptık.2011 yazında kabulüm geldi. Sırada ikinci aşama olan vize başvurusu vardı ve yine zorlu bir süreç başlıyor diye düşünüyordum. Ama danışmanımın ilgisi ve tecrübesi sayesinde hiç bir problem yaşamadan o süreci de atlattık. Tüm işlemler halledildikten sonra, son iş uçak bileti ayarlamaya kaldı ve uçuş tarihi 1 Mart olarak belirlendi. 1 Mart 2012 günü Viyana’ya geldiğimde, danışmanımın bana İzmir’de anlattıklarının hepsi gerçekleşti ve Viyana’da hiç bir şekilde zorluk yaşamadım. Burada konaklamam, vizemin uzatılması, üniversite kaydımın yapılması vs. hepsi geldiğim ilk 2-3 hafta içinde halledildi. Viyana’ya gelirsek, burası gerçekten de Avrupa’nın kalbi olarak nitelendirebileceğimiz tam bir öğrenci şehri. Verdiğim kararda danışmanımın payı gerçekten de çok büyük. Geçtiğimiz 1 Mart’ta Viyana’daki ilk yılımı doldurdum ve bugüne kadar hiç bir zorluk yaşamadım. Şimdi düşünüyorum da, iyi ki de ELT’nin sitesinden başvuru yapıp hayallerimi ertelememişim. Şu an hayata dair daha büyük hedeflerim var ve gelecekten çok umutluyum.

Viyana’dan saygılarımla…

Nail A.

Ülke: Macaristan

Şehir: Debrecen

Okul: Debrecen Üniversitesi – Tıp Fakültesi

Yıl: 2011/2012

ELT’ye gelmeden önce Macaristan’da tıp okumaya gitmek beni korkutuyordu çünkü kafamda bir sürü sorular vardı. Fakat ELT’ye gittikten sonra Damla hanim ve Gökhan beyin bana çok yardımı oldu.
Bana Debrecen üniversitesiyle ilgili bütün bilgileri verdiler. Orada okuyan öğrencilerle irtibat kurmamı sağladılar. Onların sayesinde Debrecen’e kesin gelmeye karar verdim. Birçok kez ofislerine gittim ve her gittiğimde hep sıcak karşılandım ve sorularımın hepsine sabırla ve çok iyi bir şekilde yanıt verildi. Debrecen üniversitesine gelmek için neredeyse hiçbir şey yapmadım, her şeyi onlar yaptı ve işimi çok kolaylaştırdılar. Debrecen’e geldiğimde(2011/2012) en iyi şekilde karşılandım ve ilk haftada her konuda yardımcı oldular. Kısacası Debrecen üniversitesine gelişim hiç sorunsuz oldu. ELT’nin hizmetinden çok yararlandım.

Selin A.

Ülke: Macaristan

Şehir: Debrecen

Okul: Debrecen Üniversitesi (İşletme Lisans Programı)

Yıl: 2008/2009

Merhaba,

Macaristan da okuma fikrini bana kazandıran ve bu kararımdan dolayı bana iyi bir eğitim ve yaşam fırsatına vesile olan ELT’ye çok teşekkür ederim.

Sinan SÖKMEN

Uluslararası Ticaret Müdürü

Tuzla/İstanbul

Ülke: Ukrayna

Şehir: Kiev

Okul: Ukrayna Ulusal Havacılık Üniversitesi (NAU)

Yıl: 2007/2008

Merhabalar Ben Tuğberk, 25 yaşındayım… İnişli – çıkışlı bir eğitim hayatı geçirdim. Şimdi size edindiğim bazı tecrübeleri aktarmak isterim. Lise sonrası bazı sorunlar sebebiyle kazandığım üniversiteye ve bölüme kayıt yaptırmadım. Sonrasında ailemin de desteği ile Kıbrıs’ta okumaya karar verdim. Kıbrıs’ta bir üniversiteye kayıt yaptırdım ve 2.5 yıl eğitim gördüm. Kıbrıs hakkında aklınızda kötü fikirler bırakmak istemem ama benim için tam anlamıyla bir hüsran oldu. Aslında okul ve arkadaşlık açısından hiç sorun yaşamadım. Okuldaki popüler insanlardan biri olduğumu da söyleyebilirim. İyi arkadaşlar edindim. Ama eğitim olarak aradığımı bulamadım. Bunun en büyük sebebi öğretici kadro ile iletişimin neredeyse imkansız olmasıydı. Kıbrıs’ta orta üzeri bir öğrencilik hayatı geçirdim ve hak etmediğim bazı durumlara düşürüldüm. Bunun ardından cesur bir hamle yaptım ve Kıbrıs’ta olan eğitimime son vermeyi seçtim. Bunda en büyük desteği ailemden aldım yakın çevremden olumsuz tepkiler gelmedi de değil… Ama babamdan aldığım cesaret ile eğitimime bir başka ülkede devam etme kararı aldım. Tam bu sırada bir arkadaşımın tavsiyesi ile Ukrayna’daki üniversiteleri araştırmaya başladık ve sonrasında 2007 yılında ELT Yurtdışı Eğitim İzmir şubesi ile tanıştık. Bizi gayet hoş karşıladılar… aklımızdaki bir çok soru işaretini giderdiler… Hatta eğitimime yeniden yön verdiler… beni düşüncemden tamamen farklı bir bölüme yönlendirdiler. Hiç tereddütte kalmadan kararımı verdim ve yeni bir hayata yelken açtım… Ukrayna’da aldığım eğitimden gayet memnun kaldım. Ukrayna’da yüksek performanslı bir eğitim dönemi geçirdim ve Türkiye ye gelir gelmez özel bir havacılık firmasında hemen iş buldum ve çalışmaya başladım. Yurt dışında eğitim düşünen arkadaşlarıma tavsiyem okumak istedikleri bölümü iyi seçmeleri

Tuğberk Ş.

Aircraft Maintenance Engineer / Uçak Bakım Onarım Mühendisi
Quality Department / Kalite Departmanı
İzmir

yurtdışında eğitim
yurtdışı eğitim