Bilgi İste

Giden Öğrencilerimiz Anlatıyor – Üniversite

Giden Öğrencilerimiz Anlatıyor – Üniversite

ELT ile yurtdışındaki üniversitelerde eğitim alan öğrencilerimizden bazılarının görüşlerini burada bulacaksınız. Bizlerle anılarını ve resimlerini paylaşan öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Ülke: Polonya

Şehir: Varşova

Okul: Varşova Üniversitesi

Yıl: 2016/2017

Merhaba,

Türkiye’de bir kaç sefer farklı üniversitelerin farklı bölümlerine kaydolsam da umduğum üniversite ortamını pek bulamadım. Yurt dışında yaşamı ilk olarak 2012 senesinde İngiltere ile yaşadım ancak Türkiye’ye dönünce içimi burkan sosyal anlamdaki uçurumu farkettim. Polonya'da üniversite İngilizcem yeterli seviyede olduğu için tekrar gitme isteği Türkiye’ye geldiğim ilk haftalarda başlamıştı, bir sene boyunca annemi ikna etmeye çalıştım ve o arada da Türkiye’de üniversiteye başladım ama ilk senemde okul ortamının güzel olmayışı ve eğitim kalitesi okuldan beni yeterince soğutmuştu. Yurtdışında üniversite eğitimi için Polonya’nın maddi açıdan diğer Avrupa ülkelerine göre rahat ve eğitim kalitesinin güzel olduğunu öğrendim ve ELT Yurtdışı Eğitim ile iletişime geçtim. Annemle ELT’ye geldiğim ilk gün bizi Burcu Hanım karşıladı. Güler yüzlü ve hoş sohbetiyle valide hanımın kafasında kalan son soru işaretlerini atmamızda çok yardımcı oldu. Polonya’ya vardıktan sonra da yardımını kesmeyip özellikle ilk haftalarda alışma surecindeki desteğini de takdir etmek istiyorum.

Annemin gönlü razı olduktan sonra işlemleri bir hafta içinde tamamladık. Vizem sorunsuz bir şekilde başvurudan iki hafta sonra elime ulaştı. Polonya’ya vardıktan sonra alışmam zor olmadı özellikle orta ve üstü seviye İngilizcesi olanlar için alışma sureci bir hafta içinde biter.

Şimdi Varşova Üniversitesi’ndeyim. Türkiye’deki üniversitelerle kıyasladığım zaman gerçekten arkadaş ortamının güzelliğini ve eğitimdeki kaliteyi gördüm. Burada edindiğim hayat ve eğitim tecrübesi yaptığımız en iyi yatırım oldu diyebilirim.
Polonya’ya gelmeyi ve Polonya’da üniversite okumayı düşünen arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim. ELT’ye ve Burcu Hanıma hayalimi gerçekleştirdikleri için çok teşekkür ederim.

Alper Bilen

yurtdışı üniversite eğitim

Ülke: Macaristan

Şehir: Pécs

Okul:  Pécs Üniversitesi (Tıp Hazırlık)

Yıl: 2016/2017

Pecs Üniversitesi’nde hazırlık öğrencisiyim. Tıp bölümüne hazırlanıyorum. Pecs macerama oldukça uzun süren bir yol ile başladım. Bu yolun uzun olmasının bir nedeni ağır bagajlarımız ve İzmir’de yaşıyor olmam sanırım. Bagajlarımızı İzmir’de verip İstanbul’a uçakla geçtik ve tabiki pasaport kontrolünü söylemiyorum bile ve daha sonra İstanbul’dan Budapeşte’ye yolculuğumuza başladık.

Öncelikle Pecs’e Budapeşte’den 3 saat bir yolculuğumuz oldu. Daha önce gelmemiş olduğum için ELT’den gelen kişiler çok yardımcı oldular. Daha sonra kalacağımız yer olan Szanta’ya geldik ve bize bu ilk haftada çok yardımcı olan Orshl ile tanıştık. Bize çok yardımcı oldu, özellikle banka ve telefon işlemleri, ayrıca ilk geldiğimizde Szantoda bize yardım etmesi en güzeliydi.

Bu seyahatten sonra şehre alışmak kolay kısmı oldu. Bildiğiniz üzere Pecs küçük bir şehir. Zamanla otobüsleri öğrendik. Ben yurtta kaldığım için ilk ay yurttaki ihtiyaçlarımı karşılamakla geçti ve tabiki okulla ders programına alışmak…

Zeynep Ellidokuz Zeynep Ellidokuz Zeynep Ellidokuz

Hazırlık programı olduğu için benim aldığım derslerin geneline alışması kolaydı. İngilizce de aynı şekilde… Burada başka ülkelerden gelen öğrencilerle tanışma fırsatı buldum. her ne kadar Çinli ve Türkler çoğunlukta olsa da hazırlıktan sonra daha çok öğrenci olacağını düşünüyorum. Pecs her Avrupa şehrinde olduğu gibi bir şehir merkezine sahip, bu şehir merkezinde birçok restoran ve tarihi yapı bulmak mümkün. Bunun dışında alışveriş merkezi olan ARKAD VE buna benzer TESCO, METRO vb ile Türkiye’de sahip olduğunuz alışkanlıklara devam edebilirsiniz.

Zeynep Ellidokuz

yurtdışı üniversite eğitim

Ülke: Almanya

Şehir: Clausthal-Zellerfeld

Okul: Technische Universität Clausthal (Clausthal Teknik Üniversitesi)

Yıl: 2016/2017

Merhaba! Ben Mert Erdoğan.
Küçüklüğümden beri Almanya’da yaşama hayalim vardı. Daha sonra bunun hayalle kalmayıp Almanya’da üniversite eğitimi görme şansım olabileceğini ELT yurtdışı eğitim sayesinde öğrendim. Başlangıçta sadece internetten araştırma yaptım, daha sonra ELT yurtdışı eğitim danışmanlarıyla iletişime geçtim. Daha sonra ailemle bu konuyu iyice değerlendirdik ve kayıt için ELT İzmir bürosuna gittik. LYS sınavı bitip tercih sonuçlarım geldikten sonra benden istenen belgeleri hazırladım. Daha sonra bu evrakları eğitim danışmanıma teslim ettim. Bu süreçten sonra beklemeye başladım. Bu aşamada danışmanıma sorduğum her soruya ve yazdığım her e-maile cevap aldım. Ben nasıl heyecanla o haberi bekliyorsam, danışmanımın da o haberi bana vermeyi aynı heyecanla beklediğinden emindim. Kabulüm geldikten sonra bloke hesap işlemlerini hallettik. Daha sonra elimde bir Almanca sertifikam olmasının daha iyi olacağını düşünerek Ankara Goethe Enstitüsünde sınava girdim. Başarılı olarak sertifikamı aldım. Bu süreçten sonra her şey çok hızlı gelişti. Vize randevumu aldım. Konsolosluktan tam 1 ay sonrası için randevu verdiler. 1 ay sonra vize görüşmeme girdim. Konsolosluktan vizenin eğer başarılı olursa tahminen 1 ay sonra çıkacağını söylediler. Nihayet 1 ay sonra vizem elimdeydi. Uçak biletimi alıp benim için bu kadar emek sarf eden insanlarla vedalaştıktan sonra sonunda Almanya’daydım. Şuanda Bavyera Eyaletinin Augsburg şehrinde Almanca dil kursu görüyorum. Yeterli seviyeyi elde ettiğimde üniversiteye işletme bölümüne başlayacağım. Bu süreçte benden her türlü bilgi, sabır ve emeği esirgemeyen ELT’nin güler yüzlü ve sağlam danışmanlık kadrosuna teşekkürlerimi borç bilirim.

Mert Erdoğan

yurtdışı üniversite eğitim

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: International Business School (IBS)

Yıl: 2015/2016

Macaristan'da üniversite Merhaba, ben Bora Çağlar. Macaristan’da üniversite eğitimi için lisenin son yılına başlamadan önce yurtdışına çıkma konusunda kararlıydım ve üniversite/ülke araştırmalarına başladım. İlk önce bu işi kendim yapabilir miyim diye düşündüm, sonrasında profesyonel bir yardıma ihtiyacım olduğuna karar verdim. Sonuç olarak farklı bir ülkeye gidecektim.

İnternette danışmanlık sitelerini araştırırken ELT Yurtdışı Eğitim’in gerek sunduğu hizmetleri gerekse tecrübesi ve yurtdışındaki bağlantıları ile ziyaret etmem gereken yurtdışı danışmanlık şirketi olduğuna karar verdim ve İstanbul merkez ofisine danışmak amacı ile ulaştım.

Danışmanım Ali Bey ile görüşmeler yaptım ve Macaristan Budapeşte için hazırlıklara başladık.

Macaristanda üniversite Eğitim kalitesinin yüksek olması, aynı zamanda eğitim dilinin İngilizce olduğu bir ülke arıyordum. Maliyetlerin İngilizce eğitim alınabilecek ülkelere kıyasla daha uygun olması da adres olarak Macaristan’ı göstermekteydi.

Macaristan’a giderken nedendir bilmiyorum ama heyecanlı değildim. Sanki doğduğumdan beri oraya gidecekmiş gibi hissediyorum, yani hayallerimin arasında bir ülkeydi. Bir ev beni orada bekliyormuş gibi hissettim.

IBS Üniversitesi’nin İşletme programları açısından üst düzey bir üniversite olduğunu öğrendim, aynı zamanda çift diploma vermesi beni çok cezbeden bir etken oldu. Kesinlikle herkese tavsiye ederim. Kaliteli ve üst düzey bir İngilizce eğitimi alabilirsiniz.

Derslerimin iki tanesi Tofel’a yönelik derslerdir. Derslerde başarılı olduğum için önden aldığım business dersi tam anlamı ile iş dünyasına yönelik bir ders.

Macaristan’da kesinlikle İngilizce konuşabildiğimi hissediyorum. Derslerde öğretilen İngilizceyi sadece kağıt üzerinde değil, günlük yaşamda da pratik yapma şansı elde ederek geliştiriyorum. İstanbul’un Nişantaşı gibi lüks bir semtinde kalıyorum. Güvenli bir bölgede kaldığıma inanıyorum ve zaten Budapteşte’nin geneli güvenlidir.

Benim için artık Macaristan ikinci bir evim, yeni bir kültür, yeni hayat!

Bu konuda öncelikle; ELT Yurtdışı Eğitim Ekibine ve danışmanım Ali Bey’e teşekkür ediyorum.

BORA ÇAĞLAR

yurtdışı üniversite eğitim

yurtdışı üniversite

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: Budapeşte Teknik Üniversitesi (BME) / Makine Mühendisliği

Yıl: 2014/2015

Merhaba arkadaşlar! Öncelikle ELT’ye yardımları için teşekkür etmek istiyorum; gerek okul öncesi Malta’da İngilizce hazırlık sürecinde gerek Budapeşte Teknik Üniversitesi’ne kabul süreci ve eğitim sürecinde benden yardımlarını eksik etmedikleri için… Bu konularda gerçekten çok ilgililer.

Ben Budapeşte Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde eğitimimi sürdürmekteyim. Okulumun eğitim kalitesi üst düzey olup öğretmen ve öğrenciler arasında samimi ilişkiler vardır, ben çalışma gruplarıyla, kütüphaneyi etkin olarak kullanarak gerçekten öğrencilik hayatımı iliklerime kadar yaşamaktayım.

Okul şehir merkezinde ve kesinlikle ulaşım sıkıntısına neden olmayan bir bölgede, geniş kampusü var dersliklerimiz gayet geniş ve ferah.

Bölümünüzde her türlü teknik ve teknolojik gereksinim var, zaten akademik kadro ve prestij olarak çok iyi bir teknik üniversitedeyim, ELT’ye beni, amaçlarımı iyi analiz ettikleri ve özellikle bu okula yerleştirdikleri için ayrıca teşekkür ederim.

Eğer yurtdışında eğitim almak, kendinizi çok kültürlü bir ortamda hem dil hem de eğitim bakımından geliştirmek isterseniz Budapeşte sizin için kesinlikle doğru bir tercih olacaktır. Budapeste’de sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum, insanlar öğrencilere karşı çok sıcakkanlı ve Budapeşte’nin size vereceği olanaklarla beraber eğitiminizi güzel bir şekilde sürdürebilirsiniz. Ayrıca Schengen vizeniz olacağı için tüm AB üyesi ülkelere gezme amaçlı gidebilirsiniz, ben hafta sonu trenle Viyana’ya gezmeye gidiyorum bazen 🙂

Umarım Budapeşte’de karşılaşırız. Görüşmek üzere.

Onuralp A.
Budapeşte

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: International Business School (IBS)

Yıl: 2012/2013

Bu sabah çok güzel bir güneşli havaya uyandım ve ne kadar şanslı olduğumu tekrar fark ettim. Neden bahsettiğimi bilmeyenler için söyleyeyim; Budapeşte’de okuyan bir öğrenciyim ben. (2012/2013) Kışın güneş görmek kolay olmuyor tabi :), artık ilkbahar geldi ve arka bahçem mükemmel bir hal aldı, peki buralara kadar nasıl geldim neler yasadım ben; bahsetmek ve paylaşmak istiyorum.

ÖSS sınavlarına hazırlanırken stres altındaydım her öğrencinin olduğu gibi peki sınav vakti istemediğim sonucu alınca o üzüldüm. Ne olacak? Ailem ne kadar da üzülme, tekrar denersin dese de, ben sene kaybetmek istemiyordum, daha sonra yurtdışı aklıma geldi, oldum olası hep ilgim vardı yurt dışına zaten, ailemle paylaştım ve internette araştırmaya başladım, tam o sırada da seminer düzenlenecekmiş Hilton otelde, bütün yurt dışı eğitim acentelerinin toplandığı bir seminer. Babamla bilgi toplamak için gittik, dinledik ve 3 şirketten kartvizit aldık. İlk ELT adında bir acenteye gittik babamla o kadar sıcak bir ortam ki ve o kadar ilgililer ki hiç bir şeyi atlamadan anlattılar, gösterdiler, benim aklımda direk üniversiteye başlamak vardı ama İngilizcem bunun için yeterli değildi ve oradaki Gökhan Ağabeyim, ağabey diyorum çünkü gerçekten çok samimi birisi kendileri. Neyse, Gökhan Ağabeyim başka bir alternatif sundu; ilk İngiltere’ye gidip orada yaşayıp, dil okulunda İngilizceni geliştirip daha sonra da döndüğünde üniversiteni seçsek sence nasıl olur dedi ve ben babamı bile beklemeden karar verdim. Tabi ki harika bir fikir çünkü ben de hazırlık okuyarak öğrenmektense dil okulunda öğrenmeyi istiyordum, hem de tam yerinde :), daha ne isterim. İngiltere’ye karar kılınca gereken belgeleri kendim onlara gidip ilettim, Damla Ablam o sırada devreye girdi her şeyimi sağ olsun o halletti, ben sadece onların yanına uğruyordum arada oturmak için bile, Alsancak’ta çünkü yerleri, ben de oradan geçerken Damla Ablamı görmeye giderdim, kahve içerdik balkonda tabi o sırada boş olurlarsa. 🙂

Ve İngiltere’deyim(2011/2012), 8 ay orada yaşadım bir İngiliz aile yanında konakladım, okuluma gittim ve sertifikamı alarak döndüm, döndüğümde üniversite için bir araya geldik, özlemişim de, sohbet falan sertifikama falan baktılar, tebrik ettiler, mutlu olmuştum, her şey doğal. O yüzden ne babam güvensizlik hissetti, ne de ben orada kendimi gergin hissettim, üniversite için 4 seçeneğim vardı ve ben Budapeşte’yi seçmek istedim. Macaristan’ın başkenti harikulade bir şehir. Hiç insan eli değmemiş, hiçbir yeri değiştirilmemiş gibi. İnsanları 7/24 dışarıda, yaşam var. Neyse aynı şekilde burası da. Damla ablama çoook teşekkürler, herşeyi tekrar o halletti ve ben şu an Budapeşte’deyim. 5 ayım geçti bile, ben buraya aitmişim gibi hissediyorum, tatillerde İzmir’e dönünce Budapeşte’deki arkadaşlarımı ve evimi özlüyorum. Sözün özü, eğer ailenizden uzakta birseyler yasayıp öğrenmek keşfetmek istiyorsanız ilk önce samimi olan insanlardan yardım alın, bunu iş için değil de gerçekten yapanlardan. Ben bu konuda şanslıydım ve hala şanslıyım. Gökhan Ağabeyim ve Damla Ablam sayesinde mutlu ve huzursuzluk yasamadan buralara geldim. Ailemin de desteğiyle tabi ki.
Gününüz iyi geçsin ben bu sabah bu şekilde uyandım 🙂

Betül Ş.

Ülke: Macaristan

Şehir: Budapeşte

Okul: International Business School (IBS)

Yıl: 2012/2013

ELT ile, yurt dışında tıp okuma hayalimi gerçekleştirmeye karar verdiğimde tanıştım. Bir tek ELT ile değil, diğer pek çok danışman şirketle görüşme olanağım oldu. Aralarından biriyle yola devam etmeye karar vermem gerektiğinde aklımda sadece ELT vardı. Bu seçimimle hayatıma yepyeni bir yön çizdim ve bunu ELT aracılığıyla, danışmanımın tavsiye ve yardımlarıyla yapmış olmaktan çok mutluyum. Bu sene (2012/2013) Budapeşte’de tıp hazırlık okuyorum. Yurtdışında okumaya karar verdiğimde kafamda nereyi seçeceğime dair net bir fikir yoktu. Danışmanıma tıp okumak istediğimi söylediğimde bana bütün seçenekleri artı ve eksi yönleriyle detaylı şekilde anlattı ve kendi tavsiyesinin de Macaristan olduğunu söyledi. Kendi araştırmalarım ve danışmanıma olan güvenim doğrultusunda Macaristan’da karar kıldım ve şu ana kadar yaşayarak tecrübe ettiklerim doğrultusunda kesinlikle doğru yolda olduğumu düşünüyorum. Şu anda bulunduğum konumun zeminini hazırlayan en önemli ve en güzel tecrübelerimden birisi ise Malta’da aldığım (2011/2012) 8 aylık İngilizce dil kursu. Malta’nın bana kattıklarının en yakın gözlemcilerinden biri danışmanımdır. İngilizcemi, kendime olan güvenimi, kurduğum dostlukları, kazandığım sorumluluk bilincimi, kendi kendime yetme becerimi ve daha pek çok şeyi, beni yönlendiren ve başarabileceğime inanan danışmanıma ve aileme borçluyum. Malta’daki okulum, yaşadığım şehir, aldığım İngilizce eğitimi ve diğer her şey, masa başında bana vaat edilen kadardı. Vaat edilenden fazlası ise danışmanımın özverisi ve ilgisi oldu. İlk günden bugüne kadar abla kardeş samimiyetiyle bana hep destek oldu. İzmir-ELT’deki müthiş ekip aracılığıyla hayallerime ulaşma fırsatını yakaladım. Bana verdiği değerli emekleri için Damla ablama çok teşekkür ediyorum.

Dilha Y.
Macaristan Tıp Öğrencisi

Ülke: Ukrayna

Şehir: Kiev

Okul: Kiev Politeknik Üniversitesi (KPI)

Yıl: 2012/2013

Öncelikle Gözde Hanım, Yasin Bey ve Kiev’deki danışmanım Alper Bey’e gerek standart gerekse eğitim anlayışı ve yaşam kalitesi açısından beklentilerimin çok ötesinde bir hayata aracılık etmiş oldukları için teşekkür ediyorum. ELT ailesi ile TIP okuma kararıyla çıkmış olduğum yolda tanıştım. Profesyonellikleri ve iş disiplinleri sayesinde sadece 1 ay içerisinde okumak istediğim üniversiteye kayıt işlemler yapıldı. Tahmin edeceğiniz gibi bu olayın akabinde gelen süreç de en az kabul olma süreci kadar zor ve sancılı. Vizeler, kayıt işlemleri, kalınacak yer içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Ancak ELT sayesinde bu süreci sıkıntısız bir şekilde hallettik. Bütün bunların yanında ELT ailesinin herhangi bir problem olması durumunda her zaman yanında olması size ayrı bir güven sağlıyor… ELT’ ye bu kadar insan odaklı, samimi ve de hayalleri gerçekleştiren bir kurum olduğu için çok teşekkür ediyorum…

Serhat A.

Ülke: Avusturya

Şehir: Viyana

Okul: Viyana Teknik Üniversitesi

Yıl: 2011/2012

Yurt dışında eğitim alma üzerine düşüncelerim vardı ve ELT’yi 2011 yılının başlarında bir internet sitesinde gördüm, online başvuru yaptım ve bana bir danışma atandı. Öncelikle şirkete yüz yüze konuşup bilgi almaya gittiğimde, Damla Hanım’la olan görüşmemden sonra yurt dışında okuma fikri iyice aklıma yatmıştı. Danışmanım bana tüm süreci detaylarıyla iyice anlattı ve doğru karar vermemde çok yardımcı oldu. Kesin kararın ardından işlemlere başladık, gerekli evraklar belgeler vs. ve hepsini kısa bi sürede toplayıp danışmanımla birlikte Viyana Teknik Üniversitesi’ne başvurumu yaptık.2011 yazında kabulüm geldi. Sırada ikinci aşama olan vize başvurusu vardı ve yine zorlu bir süreç başlıyor diye düşünüyordum. Ama danışmanımın ilgisi ve tecrübesi sayesinde hiç bir problem yaşamadan o süreci de atlattık. Tüm işlemler halledildikten sonra, son iş uçak bileti ayarlamaya kaldı ve uçuş tarihi 1 Mart olarak belirlendi. 1 Mart 2012 günü Viyana’ya geldiğimde, danışmanımın bana İzmir’de anlattıklarının hepsi gerçekleşti ve Viyana’da hiç bir şekilde zorluk yaşamadım. Burada konaklamam, vizemin uzatılması, üniversite kaydımın yapılması vs. hepsi geldiğim ilk 2-3 hafta içinde halledildi. Viyana’ya gelirsek, burası gerçekten de Avrupa’nın kalbi olarak nitelendirebileceğimiz tam bir öğrenci şehri. Verdiğim kararda danışmanımın payı gerçekten de çok büyük. Geçtiğimiz 1 Mart’ta Viyana’daki ilk yılımı doldurdum ve bugüne kadar hiç bir zorluk yaşamadım. Şimdi düşünüyorum da, iyi ki de ELT’nin sitesinden başvuru yapıp hayallerimi ertelememişim. Şu an hayata dair daha büyük hedeflerim var ve gelecekten çok umutluyum.

Viyana’dan saygılarımla…

Nail A.

Ülke: Macaristan

Şehir: Debrecen

Okul: Debrecen Üniversitesi – Tıp Fakültesi

Yıl: 2011/2012

ELT’ye gelmeden önce Macaristan’da tıp okumaya gitmek beni korkutuyordu çünkü kafamda bir sürü sorular vardı. Fakat ELT’ye gittikten sonra Damla hanim ve Gökhan beyin bana çok yardımı oldu.
Bana Debrecen üniversitesiyle ilgili bütün bilgileri verdiler. Orada okuyan öğrencilerle irtibat kurmamı sağladılar. Onların sayesinde Debrecen’e kesin gelmeye karar verdim. Birçok kez ofislerine gittim ve her gittiğimde hep sıcak karşılandım ve sorularımın hepsine sabırla ve çok iyi bir şekilde yanıt verildi. Debrecen üniversitesine gelmek için neredeyse hiçbir şey yapmadım, her şeyi onlar yaptı ve işimi çok kolaylaştırdılar. Debrecen’e geldiğimde(2011/2012) en iyi şekilde karşılandım ve ilk haftada her konuda yardımcı oldular. Kısacası Debrecen üniversitesine gelişim hiç sorunsuz oldu. ELT’nin hizmetinden çok yararlandım.

Selin A.

Ülke: Macaristan

Şehir: Debrecen

Okul: Debrecen Üniversitesi (İşletme Lisans Programı)

Yıl: 2008/2009

Merhaba,

Macaristan da okuma fikrini bana kazandıran ve bu kararımdan dolayı bana iyi bir eğitim ve yaşam fırsatına vesile olan ELT’ye çok teşekkür ederim.

Sinan SÖKMEN

Uluslararası Ticaret Müdürü

Tuzla/İstanbul

Ülke: Ukrayna

Şehir: Kiev

Okul: Ukrayna Ulusal Havacılık Üniversitesi (NAU)

Yıl: 2007/2008

Merhabalar Ben Tuğberk, 25 yaşındayım… İnişli – çıkışlı bir eğitim hayatı geçirdim. Şimdi size edindiğim bazı tecrübeleri aktarmak isterim. Lise sonrası bazı sorunlar sebebiyle kazandığım üniversiteye ve bölüme kayıt yaptırmadım. Sonrasında ailemin de desteği ile Kıbrıs’ta okumaya karar verdim. Kıbrıs’ta bir üniversiteye kayıt yaptırdım ve 2.5 yıl eğitim gördüm. Kıbrıs hakkında aklınızda kötü fikirler bırakmak istemem ama benim için tam anlamıyla bir hüsran oldu. Aslında okul ve arkadaşlık açısından hiç sorun yaşamadım. Okuldaki popüler insanlardan biri olduğumu da söyleyebilirim. İyi arkadaşlar edindim. Ama eğitim olarak aradığımı bulamadım. Bunun en büyük sebebi öğretici kadro ile iletişimin neredeyse imkansız olmasıydı. Kıbrıs’ta orta üzeri bir öğrencilik hayatı geçirdim ve hak etmediğim bazı durumlara düşürüldüm. Bunun ardından cesur bir hamle yaptım ve Kıbrıs’ta olan eğitimime son vermeyi seçtim. Bunda en büyük desteği ailemden aldım yakın çevremden olumsuz tepkiler gelmedi de değil… Ama babamdan aldığım cesaret ile eğitimime bir başka ülkede devam etme kararı aldım. Tam bu sırada bir arkadaşımın tavsiyesi ile Ukrayna’daki üniversiteleri araştırmaya başladık ve sonrasında 2007 yılında ELT Yurtdışı Eğitim İzmir şubesi ile tanıştık. Bizi gayet hoş karşıladılar… aklımızdaki bir çok soru işaretini giderdiler… Hatta eğitimime yeniden yön verdiler… beni düşüncemden tamamen farklı bir bölüme yönlendirdiler. Hiç tereddütte kalmadan kararımı verdim ve yeni bir hayata yelken açtım… Ukrayna’da aldığım eğitimden gayet memnun kaldım. Ukrayna’da yüksek performanslı bir eğitim dönemi geçirdim ve Türkiye ye gelir gelmez özel bir havacılık firmasında hemen iş buldum ve çalışmaya başladım. Yurt dışında eğitim düşünen arkadaşlarıma tavsiyem okumak istedikleri bölümü iyi seçmeleri

Tuğberk Ş.

Aircraft Maintenance Engineer / Uçak Bakım Onarım Mühendisi
Quality Department / Kalite Departmanı
İzmir