Bilgi İste

Lodz Üniversitesi

Lodz Üniversitesi

Lodz Üniversitesi / Polonyada Üniversite

Lodz Üniversitesi 1945 yılında Lodz kentinde İkini Dünya Savaşından hemen sonra kurulmuştur. Lodz, Polonya’nın ortasında, Avrupa’nın birçok geçiş yolu üzerinde kurulu, yıllar boyunca Polonyalılar dışında Almanlar, Ruslar ve Yahudilere de ev sahipliği yapmış, kültürel ve tarihi açıdan Polonya’nın en zengin şehirlerinden birisidir.

Günümüzde Lodz Üniversitesi, Polonya’nın en saygıdeğer, en büyük ve en popüler üniversitelerinden birisidir. Okulun 12 fakültesinde toplam 45 farklı bölümde eğitim verilmektedir. Bunlar dışında yüze yakın master programı ve MBA programı da okulda uygulanmaktadır. Okulda, işletme, bilgisayar bilimleri, ekonomi, ekohidroloji, ingiliz filolojisi, enformatik ve ekonometri, uluslar arası pazarlama bölümlerinde İngilizce olarak eğitim verilmektedir. Ayrıca Almanca ve Fransızca olarak da eğitim verilen bölümler vardır.

2252 akademisyenin görev yaptığı üniversitede 41000 öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitede görev yapan profesörlerin dışında, Lodz Üniversitesi Polonya’nın tanınmış işadamı ve politikacılarını da eğitmen olarak ağırlamaktadır.

Okulun en büyük avantajı da uluslararası alanda anlaşma yaptığı partner üniversiteleri sayesinde öğrencilerine çift diploma programları da sunabilmesidir. Lodz Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu dünya çapında üniversiteler;

  • Fransa : Université Jean Moulin Lyon 3
  • Université François – Rabelais (Tours)
  • ABD : University of Texas at Austin
  • University of Michigan
  • University of Baltimore
  • the R. H. Smith School of Business
  • University of Maryland
  • the Towson University
  • Almanya : Westfälische Wilhelms – Universität Münster

Öğrenciler aynı anda Lodz Üniversitesi’nde eğitim alırken, yukarıdaki üniversitelerden birinin de diplomasına sahip olabilirler. Okulun Polonya Üniversitelerindeki en büyük ayrıcalıklarından birisi budur.

Ayrıca, değişim programları anlaşmaları sayesinde Lodz Üniversitesi Avrupa’da 230 üniversiteye her yıl yaklaşık 500 öğrencisini göndermekte ve bir çk yabancı öğrenciyi de ağırlamaktadır. Okul 1952 yılından beri yabancı öğrencilere kapılarını açmakta ve bugüne kadar 15000’den fazla yabancı öğrenciye Lehçe eğitimi vermiştir. Bu yönüyle de oldukça güçlü ve iddialı olan okul, Polonya’da lehçe eğitim almak isteyen öğrenciler için güzel bir seçenektir.

Lodz Üniversitesi kampüsü, Lodz şehir merkezine sadece 15 dakika yürüme mesafesinde, yeşillik bir alana kurulmuştur. Okul kampüsünde Polonya’nın en büyük üniversite kütüphanelerinden birini barındırmakta olup, bunun yanında bir çok spor kompleksi, cafe, öğrenci sosyal tesisi ve cafe bulunmaktadır.

Lodz Üniversitesinin Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

Program Adı Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Euro)
Lisans Programları (İngilizce)
Ekonomi 6 2500
Bilgisayar Bilimleri 6 2500
İşletme 6 2500
İngiliz Dili ve Edebiyatı (B1 lehçe,ing) 6 2000
Ekonometri ve Enformatik 6 2500
Yüksek Lisans Programları (İngilizce)
Uluslararası Pazarlama Yönetimi 4 2500
Uluslararası İlişkiler – Uluslararası Toplumsal Cinsiyet 4 2500
MBA 4 21.000 pln(12.000usd) + 9000 usd
İngiliz Dili ve Edebiyatı 4 2000
Ekohidroloji 4 3000
İşletme 4 2500
Uluslararası İlişkiler – Amerikan kültürü ve kitle iletişim araçları 4 2500
Ekonomi 4 2500
Yönetim 4 2500
Ekonometri ve Enformatik 4 2500

**** Bu ücretler ELT tarafından talep edilen danışmanlık hizmet ücreti değildir.Belirtilen ücretler bilgilendirme amaçlı olarak sunulmakta olup, üniversitenin web sitesinden alınmıştır. Üniversiteler bu ücretlerde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bilgiler de farklılık olması durumunda üniversitenin resmi web sitesindeki güncel ücretler esas alınacaktır.